Dorota Segda

Dorota Segda bardzo szybko zaczęła odnosić sukcesy jako aktorka. Jeszcze w trakcie studiów otrzymała teatralną Nagrodę Artystyczną Młodych im. Stanisława Wyspiańskiego, a za debiut filmowy, główną rolę w filmie "Mój wiek XX", nagrodę na festiwalu w Budapeszcie. Aktorka najczęściej gra bardzo silne kobiety, o czym mogli przekonać się widzowie serialu "Na dobre i na złe", gdzie odgrywała rolę dyrektorki szpitala w Leśnej Górze. Dorota Segda jest również nauczycielem akademicki. Poznaj więcej informacji o Dorocie Segdzie.

Imię: Dorota

Nazwisko: Segda

Nazwisko panieńskie: Segda

Pseudonim: -

Wzrost: 163 cm

Data urodzenia: 12.02.1966 r.

Znak zodiaku: wodnik

Zawód: aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna, nauczyciel akademicki

Osoby - związki: - 1987 - 1993 małżeństwo z Janem Korwinem-Kochanowskim; - od 2001 roku małżeństwo z kompozytorem Stanisławem Radwanem.

Rodzice: Jerzy Segda (1932-2015 r.), nauczyciel

Dzieci: -

Rodzeństwo: -

BIO: Dorota Segda od urodzenia związana jest z Krakowem. Tam uczęszczała do liceum ogólnokształcącego, a następnie do Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego. Jeszcze w czasie studiów w 1987 roku została etatową aktorką Starego Teatru w Krakowie, a swój debiut miała w "Zbrodni i karze" na festiwalu teatralnym w Izraelu. Już rok później została dostrzeżona dzięki roli Albertynki w "Operetce" Witolda Gombrowicza. Do dziś ma na swoim koncie wiele ról na deskach scenicznych, a najlepsze recenzje zebrała za takie sztuki jak "Sen srebrny Salomei", "Faust" czy "Wesele". W latach 1997-2000 można było ją oglądać na deskach Teatru Narodowego w Warszawie, a do najważniejszych ról należą: Joas w "Sędziach", Joanna "W nocy listopadowej" i Rachela w "Weselu". Poza tym gościnnie występuje w krakowskich teatrach Bagatela i Scenie Stu oraz warszawskich Och-Teatrze oraz Teatrze 6. Piętro. W 2000 roku powróciła do rodzimego Teatru Starego w Krakowie.Jej debiut filmowy miał miejsce w 1989 roku. Wtedy to Dorota Segda zagrała od razu główną rolę w filmie produkcji węgierskiej "Mój wiek XX", gdzie zagrała potrójną rolę sióstr bliźniaczek i ich matki. I od razu odniosła sukces, zdobywając nagrodę za najlepszą rolę oraz nagrodę publiczności na festiwalu w Budapeszcie. W tym samym roku zagrała w filmie "Ostatni prom". Dużą popularność zyskała za tytułową rolę w filmie "Faustyna". Dorota Segda często gra kobiety silne, czasem nawet bezwzględne. Tak było w filmie "Tato", gdzie gra zaburzoną psychicznie żonę głównego bohatera, a w filmie "Show" odtwarzała postać producentki i reżysera reality show, która dla utrzymania dużej oglądalności gotowa jest na wszystko. Poza filmami kinowymi Dorota Segda często występuje w serialach: "Na dobre i na złe", "Barwy szczęścia" czy "Ludzie Chudego". Dorota Segda jest też aktorką dubbingową, a jej głos usłyszeć można w polskich wersjach takich filmów jak "Auta", "Iniemamocni" i przede wszystkim w "Harrym Potterze", gdzie swojego głosu użycza Bellatrix Lestrange.W październiku 2012 roku Dorota Segda otrzymała tytuł profesora sztuk teatralnych i jest profesorem zwyczajnym Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie. W 2016 roku została wybrana rektorem tej uczelni, a cztery lata później wybrano ją na drugą kadencję.

Znana z: Dorota Segda znana jest z ról teatralnych i filmowych, ale chyba największą popularność przyniosła jej rola w serialu "Na dobre i na złe". Grała tam od pierwszego odcinka i przez blisko osiem lat kreowała postać dyrektorki szpitala Agaty Kwiecińskiej.

Funkcja w filmie:
 • rola główna w filmie "Mój wiek XX" (1989);
 • rola drugoplanowa w filmie "Ostatni prom" (1989);
 • rola główna w filmie "Faustyna" (1994);
 • rola główna w filmie "Tato" (1995);
 • rola główna w serialu "Na dobre i na złe" (1999-2005);
 • rola drugoplanowa w filmie "Show" (2003);
 • rola drugoplanowa w filmie "Zakochany Anioł" (2005);
 • rola główna w filmie "Wstyd" (2006);
 • rola drugoplanowa w serialu "Barwy szczęścia" (2008-2012);
 • rola drugoplanowa w filmie "Mała matura 1947" (2010);
 • rola drugoplanowa w serialu "Ludzie Chudego" (2010-2011);
 • rola drugoplanowa w filmie "Dziewczyny ze Lwowa" (2015, 2017-2019);
 • rola drugoplanowa w filmie "Szczęście świata" (2016);
 • rola drugoplanowa w serialu "Artyści" (2016);
 • rola główna w filmie "Atak paniki" (2017);
 • rola główna w serialu "Echo serca" (2019-2020);
 • rola drugoplanowa w filmie "Trochę w ciąży" (2020);
 • rola drugoplanowa w filmie "W jak morderstwo" (2021).


 • Płyty: -

  Książki: -

  Nagrody:1989 - Nagroda Artystyczna Młodych im. Stanisława Wyspiańskiego;1990 - nagroda dla najlepszej aktorki i nagroda publiczności na Festiwalu Filmów Węgierskich za film "Mój wiek XX";1993 - nagroda miesięcznika "Teatr" za rolę Salomei w "Śnie srebrnym Salomei";1995 - Nagroda im. Zbyszka Cybulskiego;1995 - "Bałtycka Perła" za rolę w filmie "Faustyna" na Festiwalu Filmowym w Rydze;1996 - "Złota Kaczka" w kategorii Najlepsza polska aktorka;1997 - nagroda miesięcznika "Teatr" za rolę Małgorzaty w "Fauście";1998 - "Krakowska Złota Maska" za rolę Małgorzaty w "Fauście";2005 - Brązowy Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis";2015 - Srebrny Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

  Link Instagram: -

  Link FB: https://www.facebook.com/segdadorota
  Advertisement MPU index