Dorota Pomykała

Wielu krytyków podkreśla, że Dorota Pomykała wyróżnia się wybitnymi umiejętnościami aktorskimi, dynamiką kreowanych ról i dużą ich różnorodnością. Jej najlepsze kreacje oglądać można w takich filmach, jak: "Chce mi się wyć", "Spis cudzołożnic" czy "Moje miasto". Dorotę Pomykałę podziwiać można również w teatrze, a od ukończenia studiów związana jest z Teatrem Starym w Krakowie. Poznaj więcej informacji o Dorocie Pomykale.

Imię: Dorota

Nazwisko: Pomykała

Nazwisko panieńskie: Pomykała

Pseudonim: brak

Wzrost: 164 cm

Data urodzenia: 3.07.1956 r.

Znak zodiaku: rak

Zawód: aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna

Osoby - związki: brak informacji

Rodzice: Stanisława i Kazimierz

Dzieci: -

Rodzeństwo: siostry Urszula i Danuta Owczarek (prowadzą razem z Dorotą Studio Aktorskie "Art-Play")

BIO: Dorota Pomykała urodziła się w Świerklańcu, niewielkiej miejscowości w województwie śląskim. W 1975 roku ukończyła liceum ogólnokształcące w Bytomiu i w tym samym roku dostała się do Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Studia skończyła w 1979 roku i od razu otrzymała angaż w Teatrze Starym w Krakowie, a zadebiutowała w sztuce "Jan Kochanowski". Do dziś jest etatową aktorką tego teatru, poza tym występowała na deskach Piwnicy pod Baranami, Teatru Nowego w Łodzi, Teatru Rozmaitości, Teatru Bagatela, Teatru Stefana Żeromskiego w Kielcach. Zagrała w wielu sztukach, a jedną z najlepszych kreacji stworzyła w sztuce "Na wsi", za którą została nagrodzona.Dorota Pomykała nie skupia się jedynie na grze w teatrze, na swoim koncie ma również wiele ról filmowych i telewizyjnych. Debiut na dużym ekranie miała w obrazie Agnieszki Holland "Aktorzy prowincjonalni" w 1978 roku. Rok później zagrała większą rolę w komedii kostiumowej "Ojciec królowej". W 1989 roku przyjęła główną rolę w dramacie erotycznym "Chce mi się wyć". Film opowiada historię rodzącego się uczucia między studentem (w tej roli Mirosław Baka) a kobietą starszą od niego o kilkanaście lat. Rok 1982 to rola prostytutki Joli w "Wielkim Szu", za którą zebrała dobre recenzje. Inne ciekawe kreacje stworzyła w filmach: "Szklany dom", "Spis cudzołożnic", "Królowa aniołów" czy "Kaj's Fodselsdag". Ten ostatni film to duńska produkcja, a Dorota Pomykała za rolę w niej otrzymała nagrodę Duńskiej Akademii Filmowej. W 2018 roku aktorka zagrała w dwóch filmach. W produkcji "Autsajder" odtwarzała rolę matki głównego bohatera, studenta próbującego odnaleźć się w systemie totalitarnym. Natomiast "Via Carpatia" to klasyczny film drogi.Aktorka wystąpiła w wielu serialach. W latach 80. były to role w takich produkcjach, jak: "Układ krążenia", "Blisko, coraz bliżej" czy "Dorastanie". Z nowych produkcji warto wymienić "Singielkę", "BrzydUlę" czy "Echo serca".Dorota Pomykała zajmuje się również wychowywaniem nowych pokoleń aktorów. Od 1992 roku współprowadzi z siostrą Danutą Studio Aktorskie "Art-Play" i Policealną Szkołę Aktorską w Pałacu Młodzieży w Katowicach.

Znana z: Dorota Pomykała ma na swoim koncie ponad 50 ról w filmach i serialach. Widzom telewizyjnym znana jest przede wszystkim z takich produkcji, jak: "Plebania", "BrzydUla" i "Echo serca". W filmach na dużym ekranie wyróżnia się dużą dynamiką kreowanych przez siebie postaci, a widzom szczególnie w pamięci zapadły obrazy: "Chce mi się wyć", "Wielki Szu" czy "Moje miasto".

Funkcja w filmie: wybrana filmografia Doroty Pomykały: - rola drugoplanowa w filmie "Aktorzy prowincjonalni"(1978); - rola drugoplanowa w serialu "Układ krążenia" (1978); - rola drugoplanowa w filmie "Ojciec królowej" (1979); - rola drugoplanowa w serialu "Punkt widzenia" (1980); - rola drugoplanowa w filmie "Wielki Szu" (1982); - rola drugoplanowa w serialu "Blisko, coraz bliżej" (1986); - rola drugoplanowa w serialu "Dorastanie" (1987); - rola główna w filmie "Chce mi się wyć" (1989); - rola drugoplanowa w filmie "Szklany dom" (1989); - rola główna w filmie "Kaj's Fodselsdag" (1991); - rola drugoplanowa w filmie "Spis cudzołożnic" (1994); - rola główna w filmie "Królowa aniołów" (1999); - rola drugoplanowa w filmie "Moje miasto" (2002); - rola drugoplanowa w serialu "Plebania" (2007-2009); - rola główna w filmie "Zgorszenie publiczne" (2008); - rola drugoplanowa w serialu "BrzydUla" (2008-2009, od 2020); - rola drugoplanowa w filmie "Dzień dobry, kocham cię!" (2014); - rola drugoplanowa w serialu "Singielka" (2015-2016); - rola drugoplanowa w filmie "Bóg w Krakowie" (2016); - rola drugoplanowa w filmie "Gotowi na wszystko. Exterminator" (2017); - rola drugoplanowa w filmie "Via carpatia" (2018); - rola główna w filmie "Autsajder" (2018); - rola drugoplanowa w serialu "Echo serca" (2019-2020).

Płyty: W 1981 roku Dorota Pomykała zaśpiewała niektóre utwory z Markiem Grechutą na płycie "Śpiewające obrazy".

Książki: brak

Nagrody:
 • 1989 - Brązowy Krzyż Zasługi;
 • 1991 - nagroda Duńskiej Akademii Filmowej dla najlepszej aktorki za film "Kaj's Fodselsdag";
 • 2002 - nagroda za drugoplanową rolę kobiecą na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni za film "Moje miasto";
 • 2003 - nagroda aktorska za spektakl "Na wsi" na Festiwalu Dramaturgii Współczesnej;
 • 2004 - nagroda dla Indywidualności Artystycznej Festiwalu za spektakl "Na wsi" na Ogólnopolskim Przeglądzie Teatrów Małych Form "Kontrapunkt";
 • 2005 - Honorowe Wyróżnienie Aktorskie na festiwalu "Dwa Teatry" w Sopocie.


 • LINK Instagram: -

  Link FB: https://www.facebook.com/profile.php?id=100001007116893
  Advertisement MPU index