Diane Lane

Diana Lane to amerykańska aktorka i modelka. Popularność przyniósł jej film "Niewierna", za który była nominowana do Oscara. Aktorka znana jest też z takich produkcji jak "Przynęta", "Prawo krwi" i "Under the Tuscan Sun". Diana Lane usłyszeć można również w filmach animowanych - podkładała głos m.in. w "W głowie się nie mieści" i "Pierwsza randka Riley". Prywatnie dwukrotnie rozwiedziona, ma jedną córkę.

Imię: Diana

Nazwisko: Lane

Nazwisko panieńskie: Lane

Pseudonim : brak

Wzrost : 170 cm

Data urodzenia: 22.01.1965 r.

Znak zodiaku : Wodnik

Zawód: aktorka teatralna i filmowa, modelka

Osoby -- związki:Diana Lane była dwukrotnie zamężna. Pierwszym jej mężem był Christopher Lambert, francuski aktor, scenarzysta i producent filmowy. Ich małżeństwo trwało od 1988 do 1994 roku. Drugim mężem Diana Lane był Josh Brolin - amerykański, aktor, reżyser, producent filmowy. Para wzięła ślub w 2004 roku, a ich małżeństwo trwało do 2013 roku.Aktorka spotykała się też z Jonem Bon Jovi, Timothy Huttonem, Christopherem Atkinsem, Rickiem Kolsterem i Danny Cannonem.

Rodzice: mama Colleen Farrington (piosenkarki nocnego klubu, modelka w magazynie "Playboy"), ojciec Burt Lane (nauczyciel i opiekun kółka teatralnego)

Dzieci: Eleanor Jasmine (ur. 1993) - córka z pierwszego małżeństwa

Rodzeństwo: brak informacji

BIO: Diana Lane urodziła się w 1965 roku w Nowym Jorku. Zaledwie 13 dni po jej narodzinach, rodzice rozwiedli się, a przyszła gwiazda została pod opieką ojca. Jej kariera aktorska rozpoczęła się bardzo wcześnie. Jako sześciolatka pojawiła się w sztuce Eurypidesa "Medea" w La Mama Experimental Theatre. W wieku 13 lat grała m.in. w Lincoln Centre, Public Theater czy na Broadwayu. Rok później zadebiutowała na szklanym ekranie w filmie "A Little Romance". Występujący u boku Diane Lawrence Olivier nazwał ją drugą Grace Kelly. Mimo wielu dobrych ról, za które Lane otrzymała lub była nominowana do nagród, w jej karierze zawodowej nie brakowało gorszych momentów. Za rolę w dramacie muzycznym "Cotton Club" (1984) nominowana ją do statuetki Złotej Maliny dla najgorszej aktorki drugoplanowej. Diana Lane spełniała się również jako modelka. Prywatnie związana była z wieloma mężczyznami, w dodatku dwa razy była zamężna.

Znana z: Pierwszą rolą filmową, jaką dostała Diana Lane, była Lauren King w komedii romantycznej "A Little Romance" (1979). Kolejne lata przyniosły liczne wystąpienia w filmach i na deskach teatru. Aktorka znakomicie wcieliła się w postać samotnej, niepełnosprawnej Karen w "Touched by Love", prostytutki Loreny Wood w "Lonesome Dove", czy pisarki z San Francisco, która w chwili kryzysu wyjeżdża do Włoch, w "Under the Tuscan Sun". Diana Lane usłyszeć też można w filmach animowanych - podkładała głos m.in. w produkcji "Pierwsza randka Riley" (2015), "W głowie się nie mieści" (2015). Wystąpiła także w serialu "The Romanoffs", "House of Cards" i wielu innych "Y: The Last Man".

Funkcja w filmie (wybrane produkcje):
 • aktorka w filmie "A Little Romance" (1979)
 • aktorka w filmie "Paczka sześciu" (1982)
 • aktorka w filmie "Rumble Fish" (1983)
 • aktorka w filmie "Outsiderzy" (1983)
 • aktorka w filmie "Ulice w ogniu" (1984)
 • aktorka w filmie "Mordercza rozgrywka" (1992)
 • aktorka w filmie "Chaplin" (1992)
 • aktorka w filmie "Jack" (1996)
 • aktorka w filmie "Mój przyjaciel, Skip" (2000)
 • aktorka w filmie "Facet z ogłoszenia" (2005)
 • aktorka w filmie "Hollywoodland" (2006);
 • aktorka w filmie "Jumper" (2008)
 • aktorka w filmie "Niezwyciężony Secretariat" (2010)
 • aktorka w filmie "Paryż może poczekać" (2016)
 • aktorka w filmie "Liga Sprawiedliwości" (2017)
 • aktorka w filmie "Liga Sprawiedliwości Zacka Snydera" (2021)


 • Płyta: brak

  Książki : brak

  Nagrody (wybrane) : - dwie Nagrody Młodych Artystów za rolę w filmie "A Little Romance" (1979) - Nagroda Młodego Artysty za rolę w filmie "Touched by Love" (1980) - nominacja do nagrody Emmy za rolę w filmie "Lonesome Dove" (1989) - nominacja do nagród Independent Spirit i krytyków w Las Vegas za rolę w filmie "A Walk on the Moon" (1999) - nagroda krytyków filmowych, nominacja do Oscara i Złotego Globu za rolę w filmie "Unfaithful" (2002) - nominacja do Złotego Globu za film "Under the Tuscan Sun" (2003)

  LINK Instagram: @bestoflane

  LINK Facebook: @DianeLane
  Advertisement MPU index