Denzel Washington

Gdyby nie matka Denzela Washingtona, świat być może nie poznałby nigdy jego wspaniałego talentu aktorskiego. We wczesnej młodości związał się bowiem z ludźmi, którzy mieli na niego bardzo zły wpływ. Wtedy jego matka Lennis zdecydowała się wysłać go do szkoły wojskowej. W nowym środowisku Denzel zupełnie się zmienił i poszedł na studia dziennikarskie. A później zagrał w amatorskim spektaklu, który otworzył mu drogę do jednej z największych aktorskich karier w Hollywood. Poznaj więcej szczegółów o karierze Denzela Washingtona.

Imię: Denzel Hayes

Nazwisko: Washington Jr.

Pseudonim: -

Wzrost: 185 cm

Data urodzenia: 28.12.1954 r.

Znak zodiaku: koziorożec

Zawód: aktor, producent, scenarzysta i reżyser filmowy

Osoby - związki: od 1983 roku Denzel Washington jest w związku małżeńskim z aktorką Paulettą Pearson.

Rodzice: matka Lennis "Lynne" jest właścicielką salonu piękności, ojciec Denzel Washington (ur. 1909 r., zm. 1991 r.) był zielonoświątkowym kaznodzieją.

Dzieci: syn

John David (ur. 1984 r.), z zawodu aktor; córka Katie (ur. 1987 r.), z zawodu producentka i asystentka redakcyjna; bliźniaki Olivia i Malcolma (ur. 1991 r.), oboje związani z przemysłem filmowym.

Rodzeństwo: brat David (ur. 1954 r.), siostra Lorice (ur. 1954 r.)

BIO: Denzel Washington urodził się w Mount Vernon w stanie Nowy Jork. We wczesnej młodości wpadł w złe towarzystwo, w związku z czym matka wysłała go do Oakland Military Academy w New Windsor, gdy skończył 14 lat. Po ukończeniu szkoły średniej studiował dziennikarstwo na Fordham University. Jego życie odmienił wyjazd na letni Camp Sloane YMCA w 1976 roku. To właśnie tam wziął udział w amatorskiej sztuce, gdzie zaprezentował się tak dobrze, że znajomi zasugerowali mu, żeby zajął się aktorstwem. Już rok później zadebiutował w filmie telewizyjnym "Wilma", a w 1981 roku pierwszy raz pojawił się na dużym ekranie w filmie "Dokładnie tacy sami". Przełomem w jego karierze był udział w serialu "St. Elsewhere", gdzie grał przez sześć lat, zdobywając dużą popularność wśród widowni telewizyjnej. Od tego momentu posypały się propozycje ról, i to przede wszystkim głównych. W 1987 roku przyszła pierwsza nominacja do Złotego Globu i Oscara za film "Krzyk wolności", gdzie zagrał rolę działacza pokojowo walczącego przeciwko apartheidowi w RPA. Już dwa lata później zagrał w filmie, który przyniósł mu Oscara. W obrazie "Chwała" odtwarzał szeregowego Tripa walczącego w czasie wojny secesyjnej w oddziale złożonym wyłącznie z czarnoskórych żołnierzy. Za ten film Denzel Washington zdobył również Złoty Glob. Kolejna nominacja do Oscara przyszła w 1992 roku za tytułową rolę w obrazie "Malcolm X". Statuetki co prawda nie zdobył, ale w Berlinie został wyróżniony Srebrnym Niedźwiedziem za najlepszą rolę męską. Lata 90. to wiele znakomitych ról w najróżniejszych filmach. W tej grupie są dramaty wojenne ("Szalona odwaga" czy "Karmazynowy przypływ"), filmy sensacyjne ("Raport Pelikana", "W sieci zła", "Kolekcjoner kości") czy dramat ("Filadelfia"). Za role we wszystkich tych filmach Denzel Washington zebrał znakomite recenzje. Początek nowego tysiąclecia przyniósł mu kolejnego Oscara, tym razem za film "Dzień próby", w którym zagrał policjanta stosującego nie zawsze zgodne z prawem metody. W kolejnych latach Denzel Washington grał najczęściej w filmach akcji ("John Q", "American gangster", "Bez litości", "Siedmiu wspaniałych"). Znakomite kreacje stworzył również w kilku dramatach, takich jak "Lot".

Znany z: Denzel Washington to jeden z najpopularniejszych aktorów na świecie. Wystąpił w ponad 50 filmach, z czego w około 40 w roli głównej. Zdecydowana większość jego ról spotkała się ze znakomitymi recenzjami, a do jego największych kreacji należą na pewno obrazy: "Malcolm X", "Lot" czy "Szalona odwaga".

Funkcja w filmie (wybrana filmografia):rola drugoplanowa w filmie "Wilma" (1977);rola drugoplanowa w filmie "Dokładnie tacy sami" (1981);rola drugoplanowa w serialu "St. Elsewhere" (1982-1987);rola główna w filmie "License to Kill" (1984);rola główna w filmie "Krzyk wolności" (1987);rola drugoplanowa w filmie "Chwała" (1989);rola główna w filmie "Malcolm X" (1992);rola główna w filmie "Raport Pelikana" (1993);rola drugoplanowa w filmie "Filadelfia" (1993);rola główna w filmie "Karmazynowy przypływ" (1995);rola główna w filmie "Szalona odwaga" (1996);rola główna w filmie "W sieci zła" (1998); - rola główna w filmie "Kolekcjoner kości" (1999); - rola główna w filmie "Dzień próby" (2001); - rola główna w filmie "John Q" (2002); - rola główna w filmie "Człowiek w ogniu" (2004); - rola główna w filmie "American Gangster" (2007); - rola główna w filmie "Księga ocalenia" (2010); - rola główna w filmie "Lot" (2013); - rola główna w filmie "Bez litości" (2014); - rola główna w filmie "Siedmiu wspaniałych" (2016); - rola główna w filmie "Płoty" (2016); - rola główna w filmie "Bez litości 2" (2018); - rola główna w filmie "Tragedia Makbeta" (2021).

Płyty: -

Książki: w 2015 roku Cynthia Baron wydała książkę "Denzel Washington", opisującą życie i karierę aktora.

Nagrody:
 • 1990 - Oscar dla najlepszego aktora drugoplanowego za film "Chwała";
 • 1990 - Złoty Glob dla najlepszego aktora drugoplanowego za film "Chwała";
 • 1993 - Złoty Popcorn MTV dla najlepszego aktora za film "Malcolm X";
 • 1993 - Srebrny Niedźwiedź na festiwalu w Berlinie dla najlepszego aktora za film "Malcolm X";
 • 2000 - Złoty Glob dla najlepszego aktora w dramacie za film "Huragan";
 • 2000 - Srebrny Niedźwiedź na festiwalu w Berlinie dla najlepszego aktora za film "Huragan";
 • 2002 - Oscar dla najlepszego aktora pierwszoplanowego za film "Dzień próby";
 • 2002 - Złoty Popcorn MTV dla najlepszego czarnego charakteru za film "Dzień próby";
 • 2017 - Nagroda Amerykańskiej Gildii Aktorów Filmowych dla najlepszego aktora za film "Płoty".


 • LINK Instagram: https://www.instagram.com/denzelwashington.official/


  Link FB: https://www.facebook.com/Denzel-Washington-Actor-1655621238031573/

  Przepraszamy — wygląda na to, że nie mamy jeszcze żadnej treści na tej stronie.

  Advertisement MPU index