Dakota Fanning

Dakota Fanning od najmłodszych lat uwielbiała grać. Podobno, kiedy miała zaledwie trzy latka, robiła przedstawienia dla najbliższych. Rodzice postanowili wspierać rozwój talentu aktorskiego Dakoty i zapisali ją na lekcje baletu i gry na pianinie. Sukces przyszedł błyskawicznie, ponieważ w wieku 7 lat młoda aktorka zagrała jedną z głównych ról w filmie "Jestem Sam", czym podbiła serca publiczności i krytyków. Stała się rozchwytywaną aktorką i mimo młodego wieku ma już na koncie ponad 50 ról w filmach i serialach telewizyjnych, a także kilka nagród. Poznaj więcej informacji o Dakocie Fanning.

Imię: Dakota

Nazwisko: Fanning

Nazwisko panieńskie: Fanning

Pseudonim: Kodie

Wzrost: 163 cm

Data urodzenia: 23.02.1994 r.

Znak zodiaku: ryby

Zawód: aktorka

Osoby - związki:Cameron Bright;2013-2016 w związku z modelem Jamie'em Strachanem.

Rodzice: ojciec Steven Fanning (ur. 1967 r.), były baseballista, matka Heather Joy Arrington (ur. 1967 r.), była zawodowa tenisistka

Dzieci: -

Rodzeństwo: siostra Elle Fanning (ur. 1998 r.) z zawodu aktorka

BIO: Dakota Fanning w show-biznesie zaistniała już w wieku zaledwie pięciu lat niewielkimi rolami w takich serialach, jak "Ostry dyżur" czy "Ally McBeal". Od dziecka rodzice przygotowywali ją do wielkiej kariery. Dakota uczęszczała na lekcje baletu, gry na pianinie, uczyła się hiszpańskiego. Szerszej publiczności dała się poznać już 2001 roku w wieku zaledwie 7 lat. W obrazie "Jestem Sam" zagrała córkę opóźnionego umysłowo mężczyzny (Sean Penn), który walczy o prawo opieki nad nią. Dakota zaprezentowała się znakomicie i między innymi dzięki niej film okazał się sukcesem, a sama młoda aktorka została wręcz zasypana propozycjami ról. W kolejnych latach występowała nawet w czterech filmach rocznie! Wśród produkcji z jej udziałem wskazać trzeba przede wszystkim "24 godziny", gdzie zagrała porwaną córkę zamożnego małżeństwa, czy "Człowiek w ogniu", w którym odtwarzała rolę dziewczynki chronionej przez weterana wojennego (w tej roli Denzel Washington). Najważniejszym filmem Dakoty Fanning z tego okresu jest obraz "Wojna światów", gdzie partnerowała Tomowi Cruise'owi.Na swoje szczęście Dakota Fanning nie skończyła tak jak wiele dziecięcych gwiazd, które dorastając, znikały z ekranów. W wieku 16 lat zagrała w filmie "The Runaways: Prawdziwa historia", który opowiada losy tytułowego The Runaways, pierwszego żeńskiego zespołu rockowego. Okazało się, że Dakota świetnie sprawdza się w rolach dramatycznych. W 2012 roku w filmie "Niech będzie teraz" zagrała dziewczynę umierającą na białaczkę, która chce jak najlepiej wykorzystać pozostały jej czas. Z kolei w obrazie "Amerykańska sielanka" wcieliła się w młodą dziewczynę oskarżoną o udział w zamachu terrorystycznym. Dakota występuje również w serialach telewizyjnych, a jednym z bardziej popularnych jest "Alienista", którego akcja toczy się w XIX wieku. Dakota gra tam współpracowniczkę lekarza psychiatry, stosującego niekonwencjonalne metody leczenia.

Znana z: Dakota Fanning znana jest praktycznie do dziecka. Pierwszy film, po którym stało się o niej głośno, nosił tytuł "Jestem Sam", a zagrała w nim, mając 7 lat, i zdobyła już wtedy pierwsze nagrody. Inne produkcje, które zwiększyły jeszcze jej popularność, to: "Pajęczyna Charlotty", "Człowiek w ogniu" i przede wszystkim "Wojna światów".

Funkcja w filmie (wybrana filmografia):rola drugoplanowa w serialu "Ostry dyżur" (1999);rola drugoplanowa w serialu "Ally McBeal" (1999);rola drugoplanowa w filmie "Father Xmas" (2001);rola główna w filmie "Jestem Sam" (2001);rola drugoplanowa w filmie "24 godziny" (2002);rola główna w filmie "Jaś i Małgosia" (2002);rola główna w serialu "Wybrańcy obcych" (2002);rola główna w filmie "Dziewczyny z wyższych sfer" (2003);rola główna w filmie "Człowiek w ogniu" (2004);rola główna w filmie "Siła strachu" (2005);rola główna w filmie "Wojna światów" (2005);rola główna w filmie "Wyścig marzeń" (2005);rola główna w filmie "Pajęczyna Charlotty" (2006);rola główna w filmie "Sekretne życie pszczół" (2008);rola główna w filmie "Skrzydlate cienie" (2008);rola drugoplanowa w filmie "Saga Zmierzch: Księżyc w nowiu" (2009);rola drugoplanowa w filmie "Saga Zmierzch: Zaćmienie" (2010);rola główna w filmie "The Runaways: Prawdziwa historia" (2010);rola główna w filmie "Niech będzie teraz" (2012);rola drugoplanowa w filmie "Saga Zmierzch: Przed świtem" (2012);rola główna w filmie "Bardzo grzeczne dziewczyny" (2013);rola główna w filmie "The Benefactor" (2015);rola główna w filmie "Amerykańska sielanka" (2016);rola główna w filmie "Wendeta" (2016);rola główna w serialu "Alienista" (2018);rola drugoplanowa w filmie "Pewnego razu... w Hollywood" (2019).

Płyty: -

Książki:
  • 2012 - "Teen Stars: Dakota Fanning" autorstwa Clare Hibbert.


  • Nagrody: - 2002 - Critics' Choice - najlepsza młoda aktorka za film "Jestem Sam"; - 2002 - Satelity - najlepszy nowy talent za film "Jestem Sam"; - 2005 - MTV Złoty Popcorn - najlepsza przerażająca kreacja za film "Siła strachu"; - 2006 - Saturn - najlepsza kreacja młodego aktora lub aktorki za film "Wojna światów"; - 2006 - Critics' Choice - najlepsza młoda aktorka za film "Wojna światów"; - 2007 - Kids Choice Sterowiec - ulubiona aktorka filmowa za film "Pajęczyna Charlotty".

    LINK Instagram: https://www.instagram.com/dakotafanning/


    Link FB: https://www.facebook.com/HannahDakotaFanningOfc
    Advertisement MPU index
    Advertisement MPU index