Christoph Waltz

Christoph Waltz do 50. roku życia był znanym aktorem, ale praktycznie jedynie w Austrii i w Niemczech. Wszystko zmieniło się w 2007 roku. Wtedy to Quentin Tarantino zaproponował mu rolę w filmie "Bękarty wojny". Zagrany przez niego niezwykle inteligentny i bezwzględny pułkownik Hans Landa okazał się prawdziwą gwiazdą filmu, a Christophowi Waltzowi otworzył drzwi do kariery w Hollywood. Już za ten obraz aktor otrzymał Oscara, a w kolejnych latach zagrał wiele świetnych ról w około 15 filmach, z których "Django" przyniósł mu kolejnego Oscara. Poznaj więcej szczegółów na temat kariery Christopha Waltza.

Imię: Christoph

Nazwisko: Waltz

Pseudonim: -

Wzrost: 170 cm

Data urodzenia: 4.10.1956 r.

Znak zodiaku: waga

Zawód: aktor

Osoby - związki:17 lat w małżeństwie z Jacqueline Rauch, terapeutką tańca;druga żona to Judith Holste, niemiecka kostiumolożka.

Rodzice: matka Elisabeth Urbancic (ur. 1925 r.), ojciec Johannes Waltz (ur. 1922 r.) - oboje z zawodu byli scenografami.

Dzieci: z pierwszego małżeństwa Christoph Waltz ma dwie córki - Miriam z zawodu architektkę i Rachel - oraz syna Leona. Z drugiego małżeństwa ma córkę urodzoną w 2010 r.

Rodzeństwo: brat Martin Waltz (ur. 1953) z zawodu aktor i reżyser

BIO: Christoph Waltz urodził się w Wiedniu w rodzinie ściśle związanej z filmem. Jego rodzice to z zawodu scenografowie, a dziadkowie byli aktorami. Taką drogę obrał też Christoph, który uczył się w seminarium Maxa-Reinharda i w studium śpiewu przy Akademii Muzycznej w Wiedniu, a później w Lee Strasberg Theater Institute w Nowym Jorku.Po zdobyciu wykształcenia Waltz grywał w wiedeńskim teatrze Burgtheater, a także w filmach. Zadebiutował w 1977 roku w obrazie "Der Einstand" i przez wiele lat występował w produkcjach austriackich i niemieckich z nielicznymi wyjątkami. W 1991 roku zagrał główną rolę w filmie "Życie za życia" w reżyserii Krzysztofa Zanussiego, opowiadającym historię Maksymiliana Kolbego. Wcielił się w Jana Tytza, który uciekł z Auschwitz.Od zawsze Waltz był bardzo pracowity, a w 2003 roku zagrał aż w ośmiu filmach! Występował w obrazach różnych producentów z wielu krajów, ale zawsze były to role mało dostrzegalne, aż wreszcie poznał Quentina Tarantino, który szukał obsady do swojego nowego filmu "Bękarty wojny". Uznał, że Christoph Waltz idealnie nadaje się do roli pułkownika Hansa Landy. I nie pomylił się. Sam film uzyskał osiem nominacji do Oscara, ale statuetkę zdobył tylko Christoph Walt.Austriacki aktor błyskawicznie wspiął się na szczyty popularności w Hollywood i zaczął otrzymywać wiele propozycji ról. W samym 2011 roku zagrał w filmie "Rzeź", w "Trzech muszkieterach" odegrał Kardynała Richelieu, a w filmie "Green Hornet" był czarnym charakterem. Rok później zagrał znowu u Quentina Tarantino i ponownie była to kreacja, która przyniosła mu Oscara. Tym razem wcielił się w doktora Kinga Schultza, łowcę nagród na dzikim zachodzie. W kolejnych latach był głównym bohaterem w takich obrazach, jak "Pomniejszenie" czy "Tulipanowa gorączka". Odegrał również czarny charakter w dwóch filmach o przygodach James Bonda.

Znany z: w przypadku światowej kariery Christopha Waltza można powiedzieć, że życie zaczyna się po pięćdziesiątce. Dokładnie w wieku 53 lat zagrał on bowiem w hollywoodzkiej superprodukcji "Bękarty wojny" i całkowicie skradł show w tym filmie. Mimo że jego partnerem był sam Brad Pitt, to jednak niezwykle wyrazista kreacja demonicznego pułkownika Hansa Landy w wykonaniu Waltza najbardziej zapadła w pamięć widzom. Całkowicie zasłużenie otrzymał za tę rolę Oscara.

Funkcja w filmie (wybrana filmografia):
 • rola drugoplanowa w filmie "Der Einstand" (1977);
 • rola główna w filmie "Tajemniczy bohater" (1982);
 • rola główna w filmie "Życie za życie. Maksymilian Kolbe" (1991);
 • rola drugoplanowa w filmie "Jakub" (1994);
 • rola drugoplanowa w filmie "Brat naszego Boga" (1997);
 • rola drugoplanowa w filmie "Czarodziejska lalka" (1999);
 • rola drugoplanowa w filmie "Dwa dni nadziei" (2003);
 • rola drugoplanowa w filmie "Bękarty wojny" (2009);
 • rola drugoplanowa w filmie "The Green Hornet 3D" (2010);
 • rola drugoplanowa w filmie "Trzej muszkieterowie" (2011);
 • rola główna w filmie "Rzeź" (2011);
 • rola drugoplanowa w filmie "Django" (2012);
 • rola główna w filmie "Teoria wszystkiego" (2013);
 • rola główna w filmie "Wielkie oczy" (2014);
 • rola drugoplanowa w filmie "Szefowie wrogowie 2" (2014);
 • rola drugoplanowa w filmie "Spectre" (2015);
 • rola drugoplanowa w filmie "Tarzan: Legenda" (2016);
 • rola drugoplanowa w filmie "Tulipanowa gorączka" (2017);
 • rola główna w filmie "Pomniejszenie" (2017);
 • rola drugoplanowa w filmie "Alita: Battle Ange" (2018);
 • rola drugoplanowa w filmie "Nie czas umierać" (2020).


 • Płyty: -

  Książki: -

  Nagrody: - 2009 - nagroda na MFF w Cannes dla najlepszego aktora za film "Bękarty wojny"; - 2010 - Oscar dla najlepszego aktora drugoplanowego za film "Bękarty wojny"; - 2010 - Złoty Glob dla najlepszego aktora drugoplanowego za film "Bękarty wojny"; - 2010 - nagroda BAFTA dla najlepszego aktora drugoplanowego za film "Bękarty wojny"; - 2010 - nagroda Gildii Aktorów Ekranowych dla najlepszego aktora drugoplanowego za film "Bękarty wojny"; - 2013 - Oscar dla najlepszego aktora drugoplanowego za film "Django"; - 2013 - Złoty Glob dla najlepszego aktora drugoplanowego za film "Django"; - 2013 - nagroda BAFTA dla najlepszego aktora drugoplanowego za film "Django".

  LINK Instagram: https://www.instagram.com/christoph_waltz/


  Link FB: https://www.facebook.com/ChristophWaltz

  Przepraszamy — wygląda na to, że nie mamy jeszcze żadnej treści na tej stronie.

  Advertisement MPU index