Christina Ricci

Christina Ricci szerszej publiczności dała się poznać jako Wednesday Addams w filmie "Rodzina Addamsów" z 1991 roku. Znana jest też z takich produkcji jak "Kacper", "Mali żołnierze" i "Penelope". Christina Ricci była wielokrotnie nagradzana za swoją grę aktorską. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci i aktywną działaczką społeczną.

Imię: Christina

Nazwisko: Ricci

Nazwisko panieńskie: Ricci

Pseudonim : brak

Wzrost : 155 cm

Data urodzenia: 12.02.1980 r.

Znak zodiaku : Wodnik

Zawód: amerykańska aktorka filmowa

Osoby - związki: - Christina Ricci była dwukrotnie zamężna. Pierwszym jej mężem był operator filmowy James Heerdegen. Ich małżeństwo trwało od 2013 do 2021 roku. Krążyły plotki o przemocy stosowanej wobec Ricci przez Heerdegena. Drugim mężem Christiny Ricci jest stylista fryzur Mark Hampton, za którego wyszła w 2021 roku.

Rodzice: agentka nieruchomości Sarah Ricci (z domu Murdoch), prawnik Ralph Ricci

Dzieci: Christina Ricci ma dwoje dzieci - syna z pierwszego małżeństwa Freddiego Heerdegena (ur. 2014) i córkę z drugiego małżeństwa Cleopatrę Ricci-Hampton (ur. 2022).

Rodzeństwo: Pia Ricci, Rafael Ricci, Dante Ricci

BIO: Christina Ricci urodziła się w 12 lutego 1980 roku w Santa Monica. Jest najmłodszym z czworga dzieci Sarah i Ralpha Ricci. W młodości często zmieniała szkoły. Uczyła się w m.in.: Edgemont Elementary School, Montclair High School, Glenfield Middle School, Morristown-Beard School oraz Professional Children's School. Na wielkim ekranie zadebiutowała w filmie "Syreny" z 1989 roku. Wystąpiła wówczas u boku takich gwiazd jak Winona Ryder, Cher czy Bob Hoskins. Kolejne lata to intensywny rozwój kariery. Aktorka angażuje się w działalność społeczną, współpracuje z fundacją Planned Parenthood, która popularyzuje edukację seksualną.

Znana z: Christina Ricci to bez wątpienia jedna z najpopularniejszych aktorek dziecięcych Hollywood. Szerszej publiczności dała się poznać w filmie "Rodzina Addamsów", gdzie wcieliła się w postać Wednesday Addams. Później przyszły występy w filmach "Kacper", "Mali żołnierze", "Rodzina Adamsów 2" i wielu innych. Z czasem zaczęła się pojawiać w produkcjach komercyjnych. Szczególną popularność przyniosła jej rola DeeDee Truitt w "Wojnie płci" (1999), za którą była nominowana do Złotego Globu w kategorii najlepsza aktorka, oraz Selby Wall w "Monster" (2003). Christina Ricci zagrała też w kilku serialach, takich jak np. "Ally McBeal", "Joey", "Chirurdzy". Podkładała głos w grze "The Legend of Spyro: Dawn of the Dragon" i kilku filmach animowanych. Próbuje również swoich sił jako producentka filmowa (np. "Pokolenie P", "Pumpkin").

Funkcja w filmie (wybrane produkcje):aktorka w filmie "Syreny" (1990)aktorka w filmie "Ciężka próba" (1991)aktorka w filmie "Kacper" (1995)aktorka w filmie "Poszukiwacze złota" (1995)aktorka w filmie "Desert Blue" (1998)aktorka w filmie "Oko w oko z życiem" (1998)aktorka w filmie "Jeździec bez głowy" (1999)aktorka w filmie "Miranda" (2002)aktorka w filmie "Przeklęta" (2005)aktorka w filmie "Zakochany Nowy Jork" (2008)aktorka w filmie "Uwodziciel" (2012)aktorka w filmie "Around the Block" (2013)aktorka w filmie "10 rzeczy do zrobienia, zanim zerwiemy" (2020)aktorka w filmie "Percy" (2020)

Płyty: brak

Książki : brak

Nagrody :
 • Saturn w kategorii najlepsza kreacja młodego aktora lub aktorki za rolę w filmie "Kacper" (1996)
 • National Board of Review w kategorii najlepsza aktorka drugoplanowa za film "Wojna płci" (1998)
 • nagroda Stowarzyszenia Krytyków Filmowych z Florydy (FFCC) w kategorii najlepsza aktorka drugoplanowa za filmy "Wojna płci", "Oko w oko z życiem" i "Fotokłopoty" (1998)
 • Złoty Satelita w kategorii najlepsza aktorka w komedii lub musicalu za film "Wojna płci" (1999)
 • Saturn w kategorii najlepsza aktorka za "Jeździec bez głowy" (2000)


 • LINK Instagram: @riccigrams

  LINK Facebook: @ChristinaRicci
  Advertisement MPU index
  Advertisement MPU index