Audrey Tautou

Audrey Tautou to francuska aktorka i modelka, która jest aktywna w zawodzie od 1996 roku. Karierę zaczęła w wieku zaledwie kilkunastu lat i choć przez pewien czas wiązała ją z modelingiem (była obecna na okładkach kilku prestiżowych magazynów), postanowiła pozostać przy aktorstwie. Największą sławę zapewniły jej role w takich produkcjach, jak: "Amelia", "Salon piękności Venus" czy "Coco Chanel". Aktorka nie zdradza zbyt wielu szczegółów ze swojego życia prywatnego. Zobacz, z jakich ról Audrey Tautou jest najbardziej znana!

Imię: Audrey Justine

Nazwisko: Tautou

Nazwisko panieńskie: Tautou

Pseudonim: -

Wzrost: 160 cm

Data urodzenia: 9.08.1976 r.

Znak zodiaku: lew

Zawód: aktorka, modelka

Osoby - związki:
 • partner Lance Mazmanian (od 2004 r. do 2006 r.);
 • partner Matthieu Chedid (od 2006 r. do 2008 r.);
 • partner Yann Le Bourbouac'h (2016 r.).


 • Rodzice: stomatolog Bernard Tautou, nauczycielka Evelyne Marie Laure

  Dzieci: -

  Rodzeństwo: siostry Tifenn i Bathilde, brat Aurelien

  BIO: Audrey Tautou urodziła się 9 sierpnia 1976 roku we francuskim Beaumont w departamencie Puy-de-Dôme. Rodzice - nauczycielka i chirurg stomatologiczny - nazwali córkę na cześć aktorki Audrey Hepburn. Tautou już w młodym wieku wykazywała zainteresowanie aktorstwem i rozpoczęła lekcje w paryskiej prywatnej szkole teatralnej Cours Florent, gdzie nauczyła się angielskiego i włoskiego. Studiowała również w Paryskim Instytucie Katolickim. Na telewizyjnym ekranie zadebiutowała w 1996 roku, kiedy to wzięła udział w filmie kryminalnym "Główny cel". Poza karierą aktorską Tautou rozwijała się również w modelingu. Jej wizerunek widniał na okładkach takich magazynów, jak: "Elle", "Allure", "Glamour", "Marie Claire", "Time", "Grazia", "Zwierciadło", "Vogue", "Gala" i "Cosmopolitan". Swego czasu aktorka zapowiedziała, że całe jej życie jest związane z Francją i nigdy nie przeniosłaby się do Los Angeles. Tautou bardzo rzadko zdradza kulisy swojego prywatnego życia, przez co trudno znaleźć informacje na temat jej związków.

  Znana z: roli Marii w komediodramacie Tonie Marshall "Salon piękności Venus" z 1999 roku, za którą otrzymała Cezara w kategorii najbardziej obiecująca aktorka. Nominację do Cezara i Nagrody Satelity otrzymała również za tytułową rolę nieśmiałej Amelii w komedii romantycznej Jean-Pierre'a Jeuneta pod tym samym tytułem z 2001 roku. Do Cezara była też nominowana za główną rolę kobiecą Mathilde w melodramacie wojennym "Bardzo długie zaręczyny" z 2004 roku, rolę Coco Chanel w dramacie biograficznym "Coco Chanel" z 2009 roku i za postać Agnes Parent w komedii kryminalnej "Mój problem to ty" z 2019 roku. Ponadto wystąpiła w teledysku do piosenki "I Love Your Smile" brytyjskiego piosenkarza Charliego Winstona, następnie w 2013 roku była gospodarzem ceremonii otwarcia i zamknięcia Festiwalu Filmowego w Cannes, a w 2015 roku została członkiem jury Berlińskiego Festiwalu Filmowego.

  Funkcja w filmie (wybrane):aktorka w filmie "Salon piękności Venus" (1999);aktorka w filmie "Szczęśliwy traf" (2000);aktorka w filmie "Amelia" (2001);aktorka w filmie "Smak życia" (2002);aktorka w filmie "Niewidoczni" (2002);aktorka w filmie "Kocha... Nie kocha!" (2002);aktorka w filmie "Bardzo długie zaręczyny" (2004);aktorka w filmie "Kod da Vinci" (2006);aktorka w filmie "Po prostu razem" (2007);aktorka w filmie "Coco Chanel" (2009);aktorka w filmie "Delikatność" (2011);aktorka w filmie "Teresa Desqueyroux" (2012);aktorka w filmie "Odyseja" (2016);aktorka w filmie "Mikołaj i spółka" (2017);aktorka w filmie "Mój problem to ty" (2018);aktorka w filmie "The Jesus Rolls" (2019).

  Płyty: brak

  Książki: brak

  Nagrody (wybrane): - nagroda Cezar w kategorii najbardziej obiecująca aktorka za "Salon piękności Venus" w 2000 roku; - nagroda Stowarzyszenia Krytyków Filmowych z Chicago (CFCA) w kategorii najbardziej obiecujący występ aktorski w 2001 roku; - Komandor Orderu Sztuki i Literatury w 2018 roku.Link Instagram: @audreyjustinetautouLink FB: @audreyjutautou
  Advertisement MPU index