Anna Gorajska

Anna Gorajska jest aktorką znaną zarówno z ról filmowych i serialowych, jak i teatralnych. Szersza publiczność kojarzy ją przede wszystkim z występów w telewizji w takich produkcjach jak m.in. "M jak Miłość", "Dziewczyny ze Lwowa" czy "Komisarz Alex". Poza aktorstwem Gorajska interesuje się muzyką. Zwyciężyła nawet kiedyś w odcinku programu "Szansa na Sukces". Warto także wiedzieć, że jest zwyciężczynią wielu nagród m.in. z zakresu wykonywania poezji śpiewanej. Jakie osiągnięcia ma na swoim koncie aktorka?

Imię: Anna Karolina

Nazwisko: Gorajska

Nazwisko panieńskie: Gorajska

Pseudonim: brak

Wzrost: 156 cm

Data urodzenia: 19 sierpnia 1986 roku

Znak zodiaku: Lew

Zawód: aktorka serialowa, filmowa, teatralna i dubbingująca; użycza też głosu w słuchowiskach

Osoby - związki: Anna Gorajska bardzo ceni swoją prywatność i nie ujawnia tego, jak wyglądają jej sprawy miłosne. Media plotkarskie również milczą na ten temat.

Rodzice: brak informacji

Dzieci: brak

Rodzeństwo: siostra

BIO: Anna Gorajska przyszła na świat w Jaśle. Tam też ukończyła szkołę ogólnokształcącą, natomiast na studia wyjechała do Krakowa. W 2009 roku otrzymała dyplom tamtejszej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego na Wydziale Aktorskim.
Zawód aktorki wykonywała najpierw na deskach warszawskich teatrów. Współpracowała z Teatrem Ateneum oraz Teatrem Dramatycznym. Z tym drugim jest związana do dziś. Oprócz występowania w teatrze Gorajska gra też w produkcjach telewizyjnych. Wystąpiła w wielu znanych i lubianych serialach. Oprócz tego podkładała głos w dubbingu do kilku produkcji oraz w paru słuchowiskach.
Poza aktorstwem Gorajska od zawsze interesowała się muzyką, zarówno klasyczną, jak i popularną. Ukończyła nawet szkołę muzyczną I i II stopnia. Umie grać na kilku instrumentach (trąbka, fortepian i skrzypce). Lubi też śpiewać. W 2003 roku wystąpiła w programie telewizyjnym "Szansa na Sukces", gdzie zaśpiewała piosenkę "Agnieszka" zespołu Łzy. To wykonanie przyniosło jej zwycięstwo odcinka. Oprócz tego Gorajska jest laureatką wielu konkursów związanych z poezją śpiewaną. Nie wiadomo zbyt wiele o życiu prywatnym aktorki. Gorajska nie jest też zbyt aktywna w mediach społecznościowych.

Znana z: ról Uliany w "Dziewczynach ze Lwowa" oraz mecenas Kamili Jabłońskiej w "M jak Miłość". Aktorka pojawiła się także w wielu innych popularnych produkcjach telewizyjnych, jednak to właśnie te dwa seriale przyniosły jej największą sławę i rozpoznawalność. Fani teatru mogą ją także kojarzyć z udziału w wielu spektaklach, takich jak m.in. "Zatopiona katedra" (2008), "Sen nocy letniej" (2012), "Nosorożec" (2013), "Kupiec wenecki" (2014), "Ferdydurke" (2018) czy "Protest" (2020).

Funkcja w filmie (wybrana filmografia):
- aktorka w serialu "Na wspólnej" (2003-2021);
- aktorka w spektaklu telewizyjnym "Rzeczpospolita Babińska" (2009);
- aktorka w etiudzie szkolnej "Babcia wyjeżdża" (2009);
- aktorka dubbingująca w serialu "Brygada" (2009);
- aktorka w serialu "Na dobre i na złe" (2010);
- aktorka w serialu "Czas honoru" (2010);
- aktorka w serialu "Lekarze" (2013);
- aktorka w etiudzie szkolnej "Gorzko!" (2014);
- aktorka w serialu "Prawo Agaty" (2015);
- aktorka w serialu "O mnie się nie martw" (2015, 2019);
- aktorka w serialu "Dziewczyny ze Lwowa" (2015, 2017, 2018, 2019);
- aktorka w serialu "Ojciec Mateusz" (2016);
- aktorka w serialu "Komisarz Alex" (2016, 2020);
- aktorka w spektaklu telewizyjnym "Spalenie Joanny" (2017);
- aktorka w spektaklu telewizyjnym "Nie ma" (2017);
- aktorka dubbingująca w filmie "Gwiezdne Wojny: Skywalker. Odrodzenie" (2019);
- aktorka dubbingująca w serialu "The Mandalorian" (2019);
- aktorka w etiudzie szkolnej "Nad Wisłą" (2020);
- aktorka dubbingująca w filmie "Naprzód" (2020);
- aktorka w filmie "Nad Wisłą" (2020);
- aktorka w serialu "M jak Miłość" (2021).

Płyty: brak

Książki: brak

Nagrody (wybrane):
- pierwsze miejsce w konkursie "Od Mickiewicza do Miłosza" organizowanym w Jaśle w kategorii poezji śpiewanej w 2001 roku;
- główna nagroda w XI Ogólnopolskim Konkursie "Sacrum w literaturze" w Częstochowie w 2002 roku;
- pierwsze miejsce w Ogólnopolskim Turnieju Recytatorskim im. Bolesława Leśmiana w Iłży w kategorii "Poezja śpiewana" w 2002 roku;
- pierwsze miejsce w kategorii "Poezja śpiewana" na VIII i IX Ogólnopolskim Festiwalu Słowa w Lubaczowie w 2003 i 2004 roku;
- wygrana w odcinku programu telewizyjnego "Szansa na Sukces" w 2003 roku;
- pierwsze miejsce w kategorii "Poezja śpiewana i recytacja" w Ogólnopolskim Turnieju Satyry "Złota Szpila" w Przemyślu w 2004 roku;
- pierwsza nagroda na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki Dramatycznej w Petersburgu w 2007 roku;
- pierwsze nagroda aktorska za wystąpienie w spektaklu "Zatopiona katedra" na XXVII Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi w 2009 roku.

Instagram: @gorajska.anna.karolina

Facebook: brak
Advertisement MPU index