Andrzej Krzywy

Andrzej Krzywy to wokalista popularnej w latach 80. grupy De Mono, znanej z takich hitów, jak: "Znów jesteś ze mną", "Kochać inaczej" czy "Statki na niebie". W 2016 roku powstała autobiografia Andrzeja Krzywego pt.: "Na krzywy ryj", wydana przez Wydawnictwo Edipresse.

Imię: Andrzej Zbigniew

Nazwisko: Krzywy

Nazwisko panieńskie: --

Pseudonim: --

Wzrost: 164 cm

Data urodzenia: 5.03.1964 r.

Znak zodiaku: ryby

Zawód: piosenkarz

Osoby - związki: - żona Beata Szpigiel (para rozwiodła się w 2006 r.); - żona Anna Domańska (od 2010 r.)

Rodzice: brak informacji

Dzieci: córka Aleksandra (ze związku z Beatą Szpigiel)

Rodzeństwo: bracia Arkadiusz i Tomasz, siostra Anna

BIO: Andrzej Zbigniew Krzywy urodził się 5 marca 1964 roku w Warszawie. W rozmowie z Magdaleną Michalak-Szwarc dla Galerii Dźwięków w 2021 roku przyznał, że jako dziecko nigdy nie czuł się mocno związany z muzyką. W wieku 7 lat ojciec zaprowadził go na spotkanie szkolnej orkiestry, gdzie miał uczyć się grać na mandolinie. Piosenkarz wspomniał, że nie był szczęśliwy z tego powodu i musiał się zmuszać do regularnych ćwiczeń. Dopiero 2 lata później spróbował gry na gitarze i okazało się, że to sprawia mu ogromną przyjemność. W 1984 roku został gitarzystą, a potem także wokalistą w zespole Daab, z którym nagrał 2 płyty: "Ludzkie uczucia" oraz "Daab". Po trzech latach artysta odszedł z grupy i dołączył do popowo-rockowego zespołu De Mono. W trakcie kariery muzycznej nagrał również solowy album pt. "Premiera" (1996), który był promowany takimi utworami jak: "Koker", "Chcemy tańczyć", "Życie jest piękne po północy". W 2010 roku razem z zespołem Pectus i Kasią Wilk nagrał utwór "Jeden moment olimpijski", który powstał na cześć polskich zawodników Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Vancouver. Artysta prowadził kilka programów telewizyjnych, takich jak: "Pomidor", "Szafa gra", "Od Opola do Opola". W 2016 roku wziął udział w piątej edycji programu "Dancing with the Stars. Taniec z gwiazdami". W 2010 roku zaczął współpracę z Radiem Złote Przeboje, gdzie prowadził audycję "Krzywy Live". Cztery lata później wydał swoją autobiografię pt. "Na krzywy ryj".

Znany z: bycia wokalistą z jednym z najpopularniejszych zespołów popowo-rockowych lat 80. - De Mono. Artysta do grupy dołączył w 1987 roku, po tym, jak odszedł z zespołu "Daab". Wcześniejszym wokalistą De Mono był Marek Kościkiewicz. Andrzej Krzywy nagrał z zespołem 12 studyjnych albumów. W trakcie wielu lat współpracy z członkami zespołu (do których należy m.in.: Piotr Kubiaczyk, Paweł Pełczyński, Zdzisław Zioło, Tomasz Banaś) powstały takie hity jak: "Statki na niebie", "Znów jesteś ze mną", "Póki na to czas", "Zostańmy sami", "Kochać inaczej". Zespół kilkakrotnie był nominowany do nagrody Fryderyków w kategoriach: najlepsza grupa, album roku, piosenka roku. Oprócz nagrywania płyt z zespołem De Mono Andrzej Krzywy pojawił się także gościnnie kilkukrotnie na krążkach innych wykonawców. Na płycie "Wojtek Pilichowski - Granat" zaśpiewał utwór "Cytrynowy Spray", z kolei w albumie "Piotr Krakowski - Pankracy Sessions" - piosenkę "Mamona (Kosmaty Sen)". Gościnnie wystąpił również na krążku "Liber - Duety" w utworze "12 rund".

Funkcja w filmie: brak

Płyty:album studyjny Daab "Daab" (1986);album studyjny Daab "Ludzkie uczucia" (1987);De Mono "Kochać inaczej" (1989);De Mono "Oh Yeah!" (1990);De Mono "Stop" (1992);De Mono "Abrasax" (1994);album solowy "Premiera" (1996);De Mono "Paparazzi" (1997);De Mono "Play" (1999);De Mono "De Luxe" (2001);De Mono "Siedem dni" (2006);De Mono "No Stress" (2010);De Mono "Spiekota" (2012);De Mono "Symfonicznie" (2014);De Mono "XXX" (2017);De Mono "Reset" (2019).

Książki:"Na krzywy ryj" autobiografia Andrzeja Krzywego, Wydawnictwo: Edipresse, 2016 r.

Nagrody:
  • Fryderyk w kategorii "Najlepszy album tanecznej muzyki" dla zespołu De Mono (1994).


  • LINK Instagram: @andrzej\_krzywy\_official

    Link Facebook: @andrzejkrzywyartysta
    Advertisement MPU index
    Advertisement MPU index