Andie MacDowell

Andie MacDowell wkroczyła do świata show-biznesu, rozpoczynając od pracy w modelingu. Sukcesy na tym polu ostatecznie doprowadziły do jej debiutu w branży filmowej. Jej kariera aktorska trwa do dziś, a obecna filmografia Andie MacDowell jest już naprawdę bogata. Jakie były najważniejsze produkcje, w których wystąpiła?

Imię: Rosalie Anderson

Nazwisko: MacDowell

Nazwisko panieńskie: MacDowell

Pseudonim: Andie

Wzrost: 173 cm

Data urodzenia: 21.04.1958 r.

Znak zodiaku: byk

Zawód: aktorka filmowa i modelka

Osoby - związki: - mąż Paul Qualley (1986-1999); - mąż Rhett Hartzog (2001-2004).

Rodzice: Marion St. Pierre MacDowell i Pauline Johnston

Dzieci: syn Justin Qualley (ur. 1986) i dwie córki: Rainey Qualley (ur. 1990 r.) i Margaret Qualley (ur. 1994).

Rodzeństwo: trzy

siostry

BIO: Andie MacDowell przyszła na świat w Gaffney, mieście w stanie Karolina Północna w USA. Jej korzenie sięgają wielu stron świata: Anglii, Szkocji, Walii, Irlandii i Francji. Rodzice MacDowell rozwiedli się, gdy była jeszcze małą dziewczynką - miała zaledwie sześć lat. Zamieszkała wówczas z matką, która była alkoholiczką.Andie MacDowell dość szybko rozpoczęła karierę w modelingu. Na początku lat 80. pozowała dla takich pism, jak "Vogue" i "Elle", a także robiła kampanie dla znanych marek, w tym Yves Saint Laurent, Armani czy Anne Klein. Ważnym momentem w jej życiu było pojawienie się na billboardach i w reklamach telewizyjnych Calvina Kleina. To właśnie wtedy zwrócono na nią większą uwagę, w efekcie czego trafiła do świata filmu. Swoją pierwszą rolę zagrała w 1984 roku w przygodowej produkcji o przygodach Tarzana. Co ciekawe, jej mówione kwestie zostały zdubbingowane przez inną aktorkę - wszystko dlatego, że MacDowell miała zbyt południowy akcent.Po pierwszej przygodzie z filmem Andie MacDowell wróciła do modelingu, podejmując współpracę z firmą L'Oreal i Calvinem Kleinem. Wielki ekran był jej jednak pisany. Gdy w 1989 roku zagrała w filmie "Seks, kłamstwa i kasety wideo", spotkało się to z dużym entuzjazmem nie tylko publiczności, lecz także krytyków. Od tamtej pory wystąpiła w wielu produkcjach, zyskując sympatię widzów na całym świecie.Prywatnie Andie MacDowell jest matką trójki dzieci. Ma je ze swoim pierwszym mężem, byłym modelem Paulem Qualleyem. MacDowell miała także drugiego męża, biznesmena Rhette'a Hartzoga, jednak również z nim się rozwiodła. Nie wiadomo, czy obecnie jest z kimś związana.

Znana z: ról w takich filmach, jak "Seks, kłamstwa i kasety wideo", "Zielona karta" czy "Cztery wesela i pogrzeb". Popularność przyniosła jej także kariera modelki, m.in. występowanie w kampaniach marki L'Oreal.

Funkcja w filmie (wybrana filmografia):aktorka w filmie "Greystoke: Legenda Tarzana, władcy małp" (1984);aktorka w filmie "Ognie św. Elma" (1985);aktorka w filmie "Seks, kłamstwa i kasety wideo" (1989);aktorka w filmie "Zielona karta" (1990);aktorka w filmie "Gracz" (1992);aktorka w filmie "Dzień świstaka" (1993);aktorka w filmie "Na skróty" (1993);aktorka w filmie "Rubin z Kairu" (1993);aktorka w filmie "Cztery wesela i pogrzeb" (1994);aktorka w filmie "Wystrzałowe dziewczyny" (1994);aktorka w filmie "Mężowie i żona" (1996);aktorka w filmie "Koniec przemocy" (1997);aktorka w filmie "Uciec przed śmiercią" (2000);aktorka w filmie "Ginostra" (2002);aktorka w filmie "Salon piękności" (2005);aktorka w filmie "Krowy na wypasie" (2006);aktorka w filmie "Inconceivable" (2008);aktorka w filmie "W imię zemsty" (2010);aktorka w filmie "Monte Carlo" (2011);aktorka w filmie "Jane by Design" (2012);aktorka w filmie "Tylko dla odważnych" (2017);aktorka w filmie "No Man's Land" (2021).

Płyty: brak

Książki: brak

Nagrody:
  • nagroda Stowarzyszenia Krytyków Filmowych z Los Angeles dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej za udział w filmie "Seks, kłamstwa i kasety wideo" w 1989 roku;
  • nagroda Film Independent dla najlepszej aktorki za udział w filmie "Seks, kłamstwa i kasety wideo" w 1990 roku';
  • Puchar Volpi na MFF w Wenecji dla najlepszego zespołu aktorskiego za film "Na skróty" w 1993 roku;
  • Złoty Glob dla najlepszego zespołu aktorskiego za film "Na skróty" w 1994 roku;
  • nagroda Saturn Awards dla najlepszej aktorki za udział w filmie "Dzień świstaka" (1994).


  • Link Instagram: @andiemacdowell


    Link FB: @therealandiemacdowell
    Advertisement MPU index