bio

 • Wiek:
  63 lat
 • Data urodzenia:
  9 lipca 1956
 • Zawód:
  aktor
 • Wzrost:
  183cm
 • Znak zodiaku:
Tom Hanks (Thomas Jeffrey Hanks) - urodzony w Concord w stanie Kalifornia amerykański aktor, dwukrotny zdobywca Oscara za pierwszoplanową rolę męską w filmach "Filadelfia" (1993) i "Forrest Gump" (1994). Tym samym został drugim po Spencerze Tracym aktorem, który otrzymał tę prestiżową nagrodę dwa razy z rzędu.
Rodzice Toma Hanksa rozwiedli się w 1960 roku. Przyszły aktor został razem z ojcem i jego nową rodziną, z którą wielokrotnie zmieniali miejsca zamieszkania. Aktorstwem zainteresował się w szkole średniej. Rzucił szkołę, by całkowicie poświęcić się aktorstwu. Jak sam wspomina większość czasu zajmowało mu chodzenie do teatrów i oglądanie sztuk najwybitniejszych dramaturgów. Debiutował na deskach teatru rolą w sztuce "Poskromienie złośnicy", a za rolę Proteusa w "Dwóch panach z Werony" otrzymał nagrodę dla najlepszego aktora Cleveland Critics Circle Award. Szerszej publiczności dał się poznać dzięki występowi w telewizyjnym serialu komediowym "Bosom Buddies". Kontynuował karierę komika w swoich pierwszych filmach. Za udział w jednym z nich - "Dużym" - otrzymał swoją pierwszą nominację do Oscara. Przez pierwsze lata swojej kariery Tom Hanks był uważany za komika. Postrzeganie jego osoby zmieniło się wraz z rolą chorego na AIDS Andrew Becketta w filmie "Filadelfia". Tytułową rolą w filmie Roberta Zemeckisa "Forrest Gump" ugruntował swoją pozycję jednej z największych gwiazd Hollywood, którą utrzymuje do dzisiaj. Wystąpił m.in. w "Szeregowcu Ryanie", "Apollo 13", "Cast Away - Poza światem", "Kodzie da Vinci", "Kapitanie Phillipsie".
W Polsce o Tomie Hanksie ponownie zrobiło się głośno na jesieni 2016 roku za sprawą jego zdjęć zrobionych przy popularnym Maluchu, czyli Fiacie 126p. W Bielsku-Białej postanowiono urządzić zrzutkę na zakup takie samochodu, który ma zostać wręczony Hanksowi na własność.

Tom Hanks prywatnie

Pierwszą żoną Toma Hanksa była aktorka Samantha Lewes. Mają razem dwoje dzieci: syna Colina, który również jest aktorem oraz córkę Elizabeth. W 1988 roku Tom Hanks poślubił Ritę Wilson, którą poznał trzy lata wcześniej na planie filmu "Ochotnicy". Mają razem dwóch synów: Chestera Marlona i Trumana Theodore'a.