bio

  • Wiek:
    43 lat
  • Data urodzenia:
    23 marca 1976
  • Znak zodiaku:
Marcin Czarnik - urodzony w Oświęcimiu ceniony aktor teatralny, absolwent Wydziału Aktorskiego Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, który ukończył w 2000 roku. Przez krótką chwilę studiował amerykanistykę na Uniwersytecie Warszawskim. W 2000 roku zadebiutował na scenie Teatru Montownia w adaptacji powieści Witolda Gombrowicza "Transatlantyk". W następnych latach związany z Teatrem Polskim we Wrocławiu i Teatrem Wybrzeże w Gdańsku. Od roku 2013 aktor Narodowego Starego Teatru im. H. Modrzejewskiej w Krakowie. Występował m.in. również w spektaklach Teatru Telewizji. W styczniu 2011 roku został odznaczony Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Marcin Czarnik znany jest przede wszystkim z przedstawień Jana Klaty. Zagrał u niego m.in. w sztukach "Lochy Watykanu", "H", "Ziemi obiecanej" i "Sprawie Dantona". Rola w tej ostatniej przyniosła mu największe uznanie i nagrody aktorskie: nagroda za pierwszoplanową rolę męską na 33. Opolskich Konfrontacjach Teatralnych "Klasyka Polska" (2008), Grand Prix za rolę Robespierre'a na 48. Kaliskich Spotkaniach Teatralnych-Festiwalu Sztuki Aktorskiej (2008), nagroda w 4. Ogólnopolskim Konkursie na Teatralną Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Europejskiej (2009), nagroda dla najlepszego aktora na 19. Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Kontakt w Toruniu (2009).
Marcin Czarnik często występuje w kinie i telewizji, ale jak do tej pory stworzył tam mniej znaczące role. Można go było oglądać m.in. w "Barwach szczęścia" u boku Katarzyny Zielińskiej i w "Zjednoczonych Stanach Miłości" Tomasza Wasilewskiego. W 2016 roku zagrał główną role w świetnie przyjętym przez krytykę i widzów serialu "Artyści".
Marcin Czarnik nie przepada za Warszawą. Jak sam mówi, to tutaj zagrał jedną ze swoich najgorszych ról w karierze w przedstawieniu "Weź, przestań".