bio

  • Wiek:
    78 lat
  • Data urodzenia:
    17 listopada 1942
  • Zawód:
    aktorka
  • Znak zodiaku:
Anna Seniuk - urodzona w Stanisławowie aktorka teatralna i filmowa. Od 1998 roku profesor Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Wychowywała się w Krakowie, gdzie uczęszczała do liceum, by po jego ukończeniu podjąć studia w szkole teatralnej. Anna Seniuk ukończyła PWST w Krakowie w 1964 roku. Debiutowała na scenie krakowskiego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w roli Irmy w "Wariatce z Chaillot". W Starym Teatrze grała do 1970 roku. Potem można ją było oglądać na deskach warszawskich teatrów: Ateneum, Powszechnego, Polskiego i Narodowego, w którym występuje od 2003 roku. 
Anna Seniuk stworzyła jedną z najbardziej pamiętnych postaci telewizyjnych - grała Magdę Karwowską, żonę tytułowego bohatera seriali "Czterdziestolatek" i "Czterdziestolatek 20 lat później". Wystąpiła w wielu filmach i serialach, m.in. "Lalka", "Kardiogram", "Czarne chmury", "Potop", "Panny z wilka", "Konopielka", "Szaleństwa panny Ewy", "Awantura o Basię".
Anna Seniuk ma na swoim koncie wiele nagród aktorskich, m.in. Złotego Ekranu (1973), nagrody Prezesa Rady Ministrów II stopnia za kreacje aktorskie a szczególnie za rolę w filmie "Bilet powrotny" (1979), nagrodę Teatru Polskiego Radia "Wielki Splendor" za kreacje radiowe (1997), Telekamery 1999, Złotego Mikrofonu 2000, "Telemaski" dla najlepszej aktorki Teatru Telewizji w sezonie 2003/2004 oraz Wielką Nagrodę Festiwalu "Dwa Teatry" w Sopocie za całokształt twórczości.

Anna Seniuk prywatnie

Anna Seniuk jest żoną kompozytora Macieja Małeckiego. Mają dwójkę dzieci: aktora Grzegorza Małeckiego i muzyka Magdaleny Małeckiej-Wippich. W listopadzie na półki księgarni trafi książka "Nietypowa baba jestem" w postaci wywiadu-rzeki, jaki córce udzieliła Anna Seniuk. Aktorka opowiada w niej o swojej walce z rakiem piersi.