Jakie dyscypliny sportowe można uprawiać w ramach treningów rodzinnych?

Cała rodzina ćwiczy na macie z hantlami.
Fot. © LIGHTFIELD STUDIOS/stock.adobe.com

Treningi indywidualne i grupowe różnych dyscyplin są powszechnie znanymi formami aktywności fizycznej. Kluby sportowe i trenerzy coraz częściej oferują treningi rodzinne, które mają na celu nie tylko naukę konkretnej dyscypliny, ale również miłe spędzenie czasu rodziców z dziećmi. Podpowiadamy, jakie ciekawe formy aktywności fizycznej można praktykować całymi rodzinami oraz jakie wiążą się z tym koszty.

 

Trenerzy różnych dyscyplin w przypadku kilkuosobowych zajęć dużą uwagę skupiają na dobraniu osób pod względem poziomu i wieku. W przypadku treningów rodzinnych ta zasada nie obowiązuje, ponieważ na pierwszym miejscu stawia się dobrą zabawę.

 

Treningi rodzinne: jaką dyscyplinę wybrać?

 

Powodów dla których rodzicom zależy na odbywaniu treningów ze swoimi pociechami jest wiele. W przypadku niektórych dzieci ma to stanowić bodziec mobilizacyjny. Często jest również tak, że najmłodsi mają trudności z przekonaniem się do udziału w zajęciach z obcą osobą, jaką niewątpliwie jest trener lub mają problemy z nawiązywaniem kontaktów z rówieśnikami. Najczęściej jednak decyzja jest podyktowana chęcią miłego i aktywnego spędzenia czasu w rodzinnym gronie.

 

Z uwagi na to, że zainteresowanie wspólnymi zajęciami rodziców z dziećmi jest coraz większe, wachlarz możliwości treningowych jest szeroki. Treningi rodzinne są oferowane przez kluby sportowe m.in. w takich dyscyplinach, jak:

 

 

Poza wymienionymi dyscyplinami kluby sportowe organizują również treningi ogólnorozwojowe, które polegają na grach i zabawach rozwijających ogólną sprawność dorosłych i dzieci.

 

Jak wyglądają i ile kosztują treningi rodzinne?

 

Zajęcia rodziców z dziećmi mają charakter treningów grupowych. W zależności od dyscypliny grupę może stanowić jedna rodzina (np. syn z ojcem) lub kilka rodzin. Z pierwszym przypadkiem najczęściej można spotkać się w tenisie ziemnym i badmintonie. Większe grupy są natomiast tworzone w przypadku treningów sztuk walki. Dobrze zaplanowane treningi rodzinne zakładają ćwiczenia dostosowane do możliwości dzieci i dorosłych. Nie oznacza to jednak, że wszyscy muszą wykonywać te same czynności. Wręcz przeciwnie, zazwyczaj dorośli mają do wykonania inne (trudniejsze i bardziej wymagające) ćwiczenia aniżeli ich pociechy.

 

Jeśli chodzi o ceny treningów rodzinnych, to wszystko zależy od dyscypliny i wielkości miasta. W przypadku metropolii ceny będą wyższe w porównaniu do małych miejscowości. Zajęcia w małych, 2-4-osobowych grupach zaczynają się od około 100 zł za godzinę. W większych cena uzależniona jest od liczby uczestników, ale trzeba być gotowym na wydatek minimum 30 zł za osobę.

Najczęściej czytane

 

Nasze akcje

Konkursy

Top Video

Top Galerie

Najczęściej czytane porady

Nasze akcje