Skuteczne sposoby na zwalczanie podrażnień skóry po zimie, czyli preparaty regeneracyjne i domowe maseczki

Kobieta nakłada na twarz regeneracyjny krem pielęgnacyjny.
Fot. ©Viacheslav Iakobchuk/Fotolia.com

Podrażniona skóra twarzy jest przesuszona, zaczerwieniona, piekąca i szorstka. Przyczyną podrażnień pojawiających się zimą jest uszkodzenie naturalnej, ochronnej warstwy lipidowej. W celach regeneracyjnych należy stosować preparaty leczniczo-pielęgnacyjne, które zawierają m.in. allantoinę, kwasy tłuszczowe, mocznik.

 

Podrażnienia skóry twarzy zimą pojawiają się wskutek niekorzystnych warunków klimatycznych, takich jak mróz i wiatr. Przyczyną jest również domowe ogrzewanie, gdyż ciepłe powietrze wysusza skórę. Podstawowym zabiegiem kosmetycznym zapobiegającym oraz kojącym podrażnienia skóry jest stosowanie nawilżających kremów, najlepiej aptecznych.

POLECAMY: Kasia gotuje z Polki.pl: sałatka z wędzonym kurczakiem

Regeneracja skóry twarzy po zimie: jakie preparaty stosować?

Podrażnieniom i suchości skóry twarzy towarzyszy zaczerwienie, pieczenie, szorstkość oraz uczucie napięcia skóry. Osoby z podrażnieniami skóry powinny stosować przede wszystkim preparaty apteczne, np. płyny i emulsje wskazane dla skóry suchej i wrażliwej. Skutecznym rozwiązaniem są kremy i balsamy intensywnienie nawilżające, które zawierają mocznik, parafinę, glicerynę, oleje roślinne oraz kwasy tłuszczowe, np. kwas linolenowy. W celu regeneracji skóry po zimie warto zastosować trójstopniowy program odnowy cery, który odżywi, natłuści i nawilży skórę twarzy.

 

Pierwszym krokiem jest zastosowanie preparatu peelingującego w celu usunięcia zrogowaciałej warstwy naskórka. Dla cery naczynkowej, suchej i wrażliwej najlepszy jest peeling enzymatyczny, który nie wywołuje mechanicznych podrażnień skóry twarzy.

 

Drugim krokiem jest odżywienie cery przy pomocy masek oraz serum. Maseczkę powinno się stosować przynajmniej raz w tygodniu, najlepiej na wieczór, gdyż wtedy zachodzą najintensywniejsze procesy regeneracji naskórka.

 

Trzecim krokiem jest ochrona skóry twarzy przed wysuszaniem, działaniem czynników zewnętrznych (słońca, wiatru i chłodu) i zanieczyszczeniami. Służą temu odżywcze kremy, których powinno się używać każdego dnia. Powinny dostarczać skórze witamin, zwłaszcza antyoksydantów (witamina A,C,E), pentenolu oraz allantoiny, która przyspiesza regenerację uszkodzonego naskórka.

Domowe sposoby na podrażnioną skórę twarzy, czyli maseczki regeneracyjne

Osoby z przesuszoną i podrażnioną skórą twarzy, oprócz aptecznych lub drogeryjnych preparatów powinny odżywiać skórę za pomocą domowych maseczek regeneracyjnych. Mają one silne działanie nawadniające i można je przygotować samodzielnie, np. z połączenia awokado, surowego jajka (może być samo żółtko) oraz świeżego soku z cytryny, który można zastąpić olejkiem kokosowym (oba te składniki dostarczają naturalnych antyoksydantów działających ochronnie na skórę). Maseczkę należy nakładać na skórę twarzy dwa razy w tygodniu na około 20 minut. Naturalnym i delikatnym peelingiem skóry jest pasta zrobiona z płatków owsianych i jogurtu naturalnego.

Czego należy unikać w trakcie regeneracji skóry twarzy po zimie?

Podrażniona i sucha skóra ma najczęściej uszkodzony płaszcz lipidowy, dlatego pojawia się pieczenie. Wówczas należy chronić skórę przed wiatrem oraz niskimi temperaturami powietrza, stosując przed wyjściem na zewnątrz kremy ochronne. Osoby z podrażnieniami skóry powinny unikać gorących kąpieli oraz stosowania płynów czy pianek wzbogacanych o liczne substancje zapachowe i SLS, które przesuszają skórę. Mogą natomiast korzystać z olejków nawilżających przeznaczonych do kąpieli. Do czyszczenia suchej skóry twarzy nie należy również stosować mydła, żeli i toników myjących (zwłaszcza z alkoholem), które działają drażniąco.  

Drogi Użytkowniku,
chcemy Cię lepiej poznać, by robić dla Ciebie jeszcze lepszy serwis!
Wystarczy kilka minut, by wypełnić naszą ankietę. Zapraszamy!

Najczęściej czytane

 

Nasze akcje

Top Video

Top Galerie

Najczęściej czytane porady