Zimny odczyt jako technika iluzjonistyczna

Iluzja
Fot. ©MG/fotolia

Stwarzanie pozorów wnikania w ludzkie umysły to najpopularniejsza technika nazywana zimnym odczytem. Poznając mechanizmy jej działania można z powodzeniem stosować zimny odczyt na własny użytek.

 

Zimny odczyt: czym jest?

Zimny odczyt jest zbiorem technik wykorzystywanych przez wróżbitów, iluzjonistów i mentalistów. Zimny odczyt służy do określania i podawania szczegółowych informacji o innych osobach. Metoda opiera się na odpowiednim formułowaniu zdań w celu uzyskania od rozmówcy szczegółowych informacji. W połączeniu z gorącym odczytem (analiza mowy ciała badanego, ubioru, itp.) jest silną techniką iluzjonistyczną.

CIĄG DALSZY ARTYKUŁU POD WIDEO

POLECAMY: Kasia gotuje z Polki.pl - Mazurek na płatach waflowych

Zimny odczyt: przebieg

W pierwszej fazie zimnego odczytu przeprowadzający nawiązuje kontakt z badanym, zadając mu kolejne pytania. Dzięki uzyskanym odpowiedziom przeprowadzający otrzymuje kolejne informacje o badanym. Istnieje kilka technik zimnego odczytu:

  • „Ostrzeliwanie” – najbardziej popularna technika wykorzystywana w wystąpieniach publicznych. Polega na podawaniu dużej ilości ogólnikowych informacji i obserwowaniu reakcji badanych i rozwijaniu tych fragmentów wypowiedzi, które wzbudziły najżywszą reakcję publiczności.
  • Sformułowania Forera (horoskopowe) to zdania, które wydają się opisywać konkretną osobę, a w rzeczywistości składają się wyłącznie z ogólników i faktów odnoszących się do znacznej grupy ludzi.
  • „Tęczowy fortel” to spreparowane zdanie, które opisuje jakąś cechę i jednocześnie jej przeciwieństwo. To zdania typu: "Zwykle jesteś pogodną i pozytywnie nastawioną osobą, ale był czas, kiedy nie byłaś zbyt szczęśliwa".

 

Najczęściej czytane

 

Nasze akcje

Konkursy

Top Video

Top Galerie

Najczęściej czytane porady

Nasze akcje