Zimny odczyt jako technika iluzjonistyczna

Iluzja
Fot. ©MG/fotolia

Stwarzanie pozorów wnikania w ludzkie umysły to najpopularniejsza technika nazywana zimnym odczytem. Poznając mechanizmy jej działania można z powodzeniem stosować zimny odczyt na własny użytek.

 

Zimny odczyt: czym jest?

Zimny odczyt jest zbiorem technik wykorzystywanych przez wróżbitów, iluzjonistów i mentalistów. Zimny odczyt służy do określania i podawania szczegółowych informacji o innych osobach. Metoda opiera się na odpowiednim formułowaniu zdań w celu uzyskania od rozmówcy szczegółowych informacji. W połączeniu z gorącym odczytem (analiza mowy ciała badanego, ubioru, itp.) jest silną techniką iluzjonistyczną.

POLECAMY: Kasia gotuje z Polki pl: jak zrobić naleśniki

Zimny odczyt: przebieg

W pierwszej fazie zimnego odczytu przeprowadzający nawiązuje kontakt z badanym, zadając mu kolejne pytania. Dzięki uzyskanym odpowiedziom przeprowadzający otrzymuje kolejne informacje o badanym. Istnieje kilka technik zimnego odczytu:

  • „Ostrzeliwanie” – najbardziej popularna technika wykorzystywana w wystąpieniach publicznych. Polega na podawaniu dużej ilości ogólnikowych informacji i obserwowaniu reakcji badanych i rozwijaniu tych fragmentów wypowiedzi, które wzbudziły najżywszą reakcję publiczności.
  • Sformułowania Forera (horoskopowe) to zdania, które wydają się opisywać konkretną osobę, a w rzeczywistości składają się wyłącznie z ogólników i faktów odnoszących się do znacznej grupy ludzi.
  • „Tęczowy fortel” to spreparowane zdanie, które opisuje jakąś cechę i jednocześnie jej przeciwieństwo. To zdania typu: "Zwykle jesteś pogodną i pozytywnie nastawioną osobą, ale był czas, kiedy nie byłaś zbyt szczęśliwa".

 

Drogi Użytkowniku,
chcemy Cię lepiej poznać, by robić dla Ciebie jeszcze lepszy serwis!
Wystarczy kilka minut, by wypełnić naszą ankietę. Zapraszamy!

Najczęściej czytane

 

Nasze akcje

Top Video

Top Galerie

Najczęściej czytane porady