Skuteczne sposoby na mole ubraniowe: cytryna, kasztany, liście laurowe

Kobieta przegląda ubrania.
Fot. ©AntonioDiaz/Fotolia.com

Mole w szafie to nie tylko latające ćmy, ale i groźne, żarłoczne larwy, które łatwo przeoczyć. Mól ubraniowy nie znosi zapachu mydła, lawendy, mięty, aromatycznych przypraw kuchennych. Wyłóż półki szaf gazetami i rozłóż na ubraniach i w kieszeniach kasztany oraz suszone plasterki cytryny.

 

Życie mola może trwać aż 300 dni. Atakuje nie tylko ubrania, ale i dywany, obicia mebli, abażury, kapcie, ręczniki.

POLECAMY: Kacper Kuszewski będzie jurorem w kolejnej edycji show "Twoja Twarz Brzmi Znajomo"?

Źródło: Ania Robak, Gary Muvaut

Jak wyglądają i skąd się biorą mole w szafie

Mole ubraniowe mogą przyciągać porozwieszane w mieszkaniu lepy na muchy. Najbardziej niebezpieczne i żarłoczne nie są ćmy, a prawie niezauważalne, pełzające larwy moli. To one odpowiadają za największe szkody widoczne na odzieży. Najczęściej rozprzestrzeniają się, dostając się do mieszkań przez klatkę schodową, okno, szyb wentylacyjny. Jeśli są tępione w jednym mieszkaniu, często bardzo szybko przenoszą się do sąsiednich. Mole ubraniowe są nieco smuklejsze niż spożywcze, mniejsze, w kolorach złoto-srebrnych.

Jak wytępić mole – niezawodne sposoby

Mól ubraniowy żyje w ciepłych, ciemnych, zacienionych miejscach. Jeśli już pojawił się w twoim domu, to trzeba go jak najszybciej zwalczyć. Oto niezawodne sposoby na walkę z larwami i ćmami moli – krok po kroku:

 • Wyjmij całą odzież z szaf i półek.
 • Umyj dokładnie półki i zakamarki szaf wilgotną ściereczką z płynem do naczyń, a następnie wodą z octem i środkiem do mycia drewna. Myj szafki regularnie co kilka tygodni.
 • Wysokie i niskie temperatury niszczą jaja moli. Wynieś wszystkie ubrania, pościel, zasłony (po ich uprzednim wytrzepaniu) na mróz lub silne słońce i pozostaw tam na kilka godzin. Ciemne materiały potrzebują mniej czasu na dworze niż jasne.
 • Wyłóż półki gazetami – szkodniki nie znoszą zapachu farby drukarskiej.
 • Mole przyciągają produkty pochodzenia zwierzęcego: futra, kożuchy, skóry, wełna, puch. Takie ubrania przechowuj w pokrowcach.
 • Ubrania wieszaj w szafie dość luźno.
 • Wietrz szafy dość często przez cały rok.
 • Mole żywią się resztkami jedzenia, napojów, potem, które wyczuwają na odzieży. Pierz ubrania jak najczęściej i po założeniu nie wieszaj ich ponownie do szafy.
 • Pomiędzy ubrania, w których obecnie nie chodzisz, powkładaj aromatyczne przyprawy: liście laurowe, ziarna ziela angielskiego bądź goździki w małym, płóciennym woreczku.
 • Odstraszająco zadziała również woreczek z miętą, macierzanką, szałwią, lawendą, igłami sosnowymi.
 • Mole nie lubią zapachu cytryny – porozkładaj w szafach kawałki trawy cytrynowej, otartą skórkę lub podsuszone plasterki cytryny.
 • Mało znanym sposobem na uciążliwe mole są kasztany. Zebrane podczas spaceru owoce ułóż na półkach z odzieżą i powkładaj do kieszeni wiszących ubrań.
 • Jedna ze starszych i skutecznych metod na larwy moli to pocięta na kawałki kostka zwykłego mydła porozkładana w zakamarkach szafy.

Drogi Użytkowniku,
chcemy Cię lepiej poznać, by robić dla Ciebie jeszcze lepszy serwis!
Wystarczy kilka minut, by wypełnić naszą ankietę. Zapraszamy!

Najczęściej czytane

 

Nasze akcje

Top Video

Top Galerie

Najczęściej czytane porady