Rozciąganie mięśni, gorąca kąpiel, masaż, picie soku z wiśni, uzupełnianie płynów i spożywanie produktów bogatych w białka, smarowanie octem, wysiłek fizyczny oraz zimne okłady to domowe sposoby na zakwasy, czyli ból mięśni po treningu. Powstałe mikrouszkodzenia muszą się zregenerować, zwykle zajmuje to około 5 do 7 dni.

Reklama

1. Rozciąganie mięśni na zakwasy

Dzięki rozciąganiu bolących po treningu mięśni dolegliwości szybciej miną. Rozciąganie trzeba robić nawet kilka razy dziennie po 10-20 minut. Dzięki temu, że mięśnie będą używane, szybciej dotrą do nich składniki odżywcze, które pomogą w regeneracji powstałych podczas dużego wysiłku mikrouszkodzeń.

2. Na zakwasy gorąca kąpiel

Na zakwasy są dwa sposoby związane z kąpielą. Jeden polega na wzięciu gorącej kąpieli lub prysznica. W tym czasie mięśnie rozluźnią się i odpoczną, a szybciej krążąca w organizmie krew łatwiej dostarczy substancje odpowiedzialne za regenerację mięśni we właściwe miejsca. Druga metoda polega na naprzemiennym polewaniu ciała ciepłą i zimną wodą. To także złagodzi ból i stany zapalne oraz poprawi krążenie.

3. Zakwasy kontra masaż

Masaż rozluźnia mięśnie, dzięki czemu jest też dobrym sposobem na zakwasy. W wypadku mocnych zakwasów masaż może być bolesny, ale zdecydowanie przyspiesza regenerację mięśni. Obolałe partie ciała można masować podczas kąpieli albo w innym dowolnym momencie, najlepiej kilka razy dziennie.

Odczuwasz uporczywe zakwasy po ciężkim treningu? Pobierz kod rabatowy Martes Sport i kup roller do masażu.

Zobacz także

4. Czy sok z wiśni pomaga na zakwasy?

Picie soku z wiśni nie tylko pomaga pozbyć się zakwasów, ale i zmniejsza ból, a sok wypity przed wysiłkiem ogranicza ich powstawanie. Badania dowiodły, że wiśnie zawierają duże ilości substancji przeciwzapalnych i przeciwutleniaczy – flawonoidów i antocyjanów :(http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2874510/).

5. Dieta przyspieszająca regenerację mięśni

Zakwasy, czyli sprawiające ból mikrouszkodzenia mięśni, zagoją się o wiele szybciej, jeśli organizm będzie bardzo dobrze nawodniony – dzięki lepszemu usuwaniu toksyn – i zaopatrzony w białka. Komórki białek odpowiadają za regenerację, dlatego sposobem na zakwasy jest zjadanie posiłków o dużej zawartości protein. Ważne jest także dostarczanie sobie witaminy C, która także odgrywa dużą rolę w regeneracji mięśni.

6. Smarowanie octem zmniejsza zakwasy

Dolegliwości bólowe szybciej ustąpią, jeśli posmaruje się mięśnie octem.

7. Okłady na zakwasy

Również robienie okładów przyspieszy regenerację mięśni, pomoże uporać się ze stanem zapalnym i złagodzi ból. Okłady powinny być zimne. Można w tym celu użyć lodu zawiniętego w folię i jakąś tkaninę, np. ręcznik.

Reklama

8. Sposobem na zakwasy jest ruch

Sposoby na zakwasy są różne, ale jednym z bardziej skutecznych jest ruch. Mięśnie na początku będą boleć, ale po chwili „przyzwyczają się” do pracy. Dzięki ćwiczeniom o wiele szybciej się regenerują i przyzwyczajają do większego wysiłku. Szczególnie dobre efekty przynosi pływanie.

Reklama
Reklama
Reklama