Nie kłóć się po paracetamolu

Para młodych ludzi kłóci się ze sobą.
Fot. ©olly/stock.adobe.com

Leki przeciwbólowe są jednymi z najczęściej zażywanych w Polsce. Oprócz skutków ubocznych, o których mówią ulotki, mogą one również czasowo wpływać na psychikę człowieka, zmieniając sposób, w jaki odczuwa on emocje.

 

Takie działanie leków przeciwbólowych może wpływać na relacje między partnerami. Warto zwrócić uwagę na to, aby nie zażywać ich bez potrzeby.

POLECAMY: Kasia gotuje z Polki.pl: sałatka z ryżowym makaronem

 

Leki przeciwbólowe wpływają na emocje

 

Badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Ohio sugerują, że leki przeciwbólowe wpływają nie tylko na odczuwanie bólu fizycznego przez człowieka, ale również na jego psychikę. Z jednej strony zmniejszają one również ból psychiczny, osoby która je zażywa, więc w pewnym stopniu mogą one polepszać u niej nastrój. Z drugiej jednak strony zmniejszają one też zdolność do odczuwania przyjemności. Nie są więc cudownym panaceum na ból i smutki, ponieważ przytępiają one siłę, z jaką odczuwamy wszystkie emocje.

 

Leki przeciwbólowe a empatia w związku

 

Co więcej, okazało się, że leki przeciwbólowe wpływają też na sposób, w jaki odczuwana jest empatia. Ponieważ własne odczucia bólowe i emocje osób je przyjmujących są przytępione, wydaje im się, że u innych działa to podobnie. Z tego powodu są bardziej obojętni na ból czy emocje innych osób – nie dostrzegają go lub oceniają o wiele słabiej.

 

Czy przewlekłe branie leków przeciwbólowych może wywołać kryzys w związku?

 

W przypadku niektórych dolegliwości ból bywa tak silny, że trzeba przyjmować leki przeciwbólowe przez dłuższy okres czasu.Skoro będzie to miało wpływ na emocje i empatię osoby je zażywającej, jest prawdopodobne, że może wywołać lub pogłębić kryzys w związku. Dobrze, żeby partner chorej osoby pamiętał o tym, w jaki sposób mogą działać leki przeciwbólowe i starał się unikać w tym okresie kłótni oraz nie brał przesadnie do siebie zmiany w zachowaniu bliskiej osoby.

 

Jak rozmawiać z dziewczyną w trakcie okresu?

 

Wielu mężczyzn zastanawia się jak rozmawiać z dziewczyną w trakcie okresu i czy istnieje na to prosty przepis. Warto pamiętać, że w tym czasie nie tylko doświadcza ona wahań hormonalnych, bólu czy łatwiej się męczy. Może również być pod wpływem środków przeciwbólowych, które sprawią, że słabiej będzie odczuwała emocje czy empatię i trudniej będzie jej wchodzić w kontakt. Dlatego z przeprowadzaniem poważnych rozmów warto poczekać przez parę dni.

 

Najczęściej czytane

 

Nasze akcje

Top Video

Top Galerie

Najczęściej czytane porady

Nasze akcje