Stopy
©pavelkriuchkov/Fotolia
Styl życia

Bóle stóp – gdy stopa bardzo boli lub jest opuchnięta należy zgłosić się do lekarza

Bóle stóp mogą mieć różnorakie przyczyny – być objawem cukrzycy, płaskostopia, dny moczanowej i wielu innych schorzeń – to od przyczyny dolegliwości zależy sposób leczenia. W bólu stopy wykorzystuje się m.in. leki doustne i miejscowe, rehabilitację, zabiegi chirurgiczne.

Bóle stóp mogą mieć różnorakie przyczyny – być objawem cukrzycy, płaskostopia, dny moczanowej i wielu innych schorzeń – to od przyczyny dolegliwości zależy sposób leczenia. W bólu stopy wykorzystuje się m.in. leki doustne i miejscowe, rehabilitację, zabiegi chirurgiczne.

Bóle stóp – wskazania do wizyty lekarskiej

Jeśli wystąpi któraś z wymienionych niżej dolegliwości, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem:

  • ból stóp nie mija po tygodniu,
  • bólowi stopy towarzyszy obrzęk, opuchlizna,
  • ból stóp jest tak silny, że rano utrudnia chodzenie,
  • bólowi stóp towarzyszy gorączka, obniżenie samopoczucia lub nieuzasadniona utrata kilogramów.

Bóle stóp – sposoby leczenia

Aby rozpocząć leczenie, konieczne jest postawienie dobrej diagnozy. W tym celu lekarz może zlecić wykonanie morfologii, badania moczu, punkcji stawu (pobranie płynu stawowego), rentgen stóp, tomografię komputerowa, rezonans magnetyczny. Leczenie bólu stóp uzależnione jest od przyczyny, która wywołuje dolegliwość.

Ból pod stopą i kłucie w stopie a leczenie farmakologiczne

Objawy bólu stóp pomogą zamaskować leki przeciwbólowe stosowane doustnie lub miejscowo, np. niesteroidowe leki przeciwzapalne lub paracetamol. Farmaceutyki występują w formie tabletek, maści, plastrów, płynów. Jest to jednak rozwiązanie chwilowe, ponieważ leczenie bólu stóp uzależnione jest od rozpoznania schorzenia, którym może być np. cukrzyca lub problemy z kręgosłupem.

Bóle stóp a inne metody leczenia medycznego

W zależności od postawionej diagnozy, na bóle stóp stosuje się zabiegi fizjoterapeutyczne, wkładki ortopedyczne, zabiegi chirurgiczne, unieruchomienie. Podstawą usunięcia bólu stopy jest pozbycie się przyczyny dolegliwości, a nie jedynie maskowanie objawów.

 

stopa na piasku
Pixabay/ LaughingRaven/ CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Sposoby na bolące stopy: masaże, zimne okłady i maści przeciwbólowe
Ból stopy najczęściej spowodowany jest przez jej nadmierne obciążenie, noszenie niedopasowanego obuwia lub butów na wysokim obcasie. Często bóle stóp są również objawem schorzeń takich jak haluksy, cukrzyca czy rwa kulszowa. Leczenie powinno się rozpocząć od właściwej diagnozy. Metod radzenia sobie z bolącymi stopami jest wiele. Najbardziej znane to masaże, zimne okłady i specjalne maści przeciwbólowe.

Ból stopy najczęściej spowodowany jest przez jej nadmierne obciążenie, noszenie niedopasowanego obuwia lub butów na wysokim obcasie. Często bóle stóp są również objawem schorzeń takich jak haluksy, cukrzyca czy rwa kulszowa. Leczenie powinno się rozpocząć od właściwej diagnozy. Metod radzenia sobie z bolącymi stopami jest wiele. Najbardziej znane to masaże, zimne okłady i specjalne maści przeciwbólowe. Kiedy zgłosić się do lekarza z bolącą stopą? Leczenie stóp może się rozpocząć dopiero po odpowiednio postawionej przez lekarza diagnozie. On też zaleci właściwe postępowanie oraz przepisze odpowiednie leki. Nieleczone bóle stopy mogą prowadzić do zwyrodnień a nawet wad postawy . Ze specjalistą należy się szybko skontaktować w przypadku wystąpienia dolegliwości takich, jak:  ból stóp nasila się w ciągu dnia, uniemożliwia założenie butów;  stopy są silnie spuchnięte i po wstaniu z łóżka chodzenie jest znacznie utrudnione;  bólowi stóp towarzyszy gorączka i ogólne złe samopoczucie. Jak ukoić ból stóp? Jeżeli ból stóp wynika z urazów mechanicznych albo ze źle dobranego obuwia lub przeciążenia stóp, wówczas można zastosować:  odpoczynek ze stopami uniesionymi w górę, zimny okład;  smarowanie bolących miejsc maściami przeciwbólowymi i przeciwzapalnymi;  noszenie odpowiedniego, dobrze dobranego obuwia i wkładek. Wygodne buty z amortyzującą wkładką podpierającą łuki stopy , zaopatrzone w miękkie poduszki amortyzujące wstrząsy to inwestycja, która przyniesie ulgę nadwyrężonym stopom.  ćwiczenia;  na pęcherze, odciski i otarcia - talk oraz specjalne plastry do kupienia w aptece;  masaż stóp i moczenie ich w wodzie z specjalną solą lub olejkami eterycznymi, np. eukaliptusowym, który przy okazji miło odświeży zmęczone stopy. Stopy wymagają długiego czasu, by wrócić do...

kobieta trzyma się za głowę
Pixabay/PublicDomainPictures/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Bóle głowy. Poznaj przyczyny i rodzaje bólów głowy
Blizny potrądzikowe są problemem wielu osób. Można się ich pozbyć domowymi sposobami. Skuteczna w walce z bliznami potrądzikowymi jest natka pietruszki, ogórek, sok z cytryny i maseczka z miodu i śmietany.

Częste bóle głowy to jedna z najbardziej powszechnych dolegliwości ustępująca samoistnie bądź po przyjęciu proszków przeciwbólowych. Ból głowy może być schorzeniem samym w sobie, ale bywa i tak, że jest spowodowany inną poważną chorobą. Ból głowy niezależnie od rodzaju zazwyczaj związany jest z układem krążenia. Przyczyny bólu głowy Ból głowy występuje wtedy, kiedy zostaną podrażnione struktury anatomiczne wrażliwe na ból, takie jak: mięśnie, opona twarda, naczynia tętnicze, zatoki żylne, nerwy rdzeniowe, zwoje nerwów czaszkowych, ucho środkowe, czy gałka oczna. Ból głowy może również wystąpić przez skurcz lub rozkurczenie bogato unerwionych naczyń mózgowych, przez krwiak czy nowotwór. Zmiany zapalne w nerwach także są powodem bólu głowy. Ból może promieniować aż do zębów, zatok, a nawet oka. Rodzaje bólów głowy Napięciowy ból głowy – to najczęstszy pierwotny ból głowy, występujący u 90% dorosłych osób. Ból jest o małym natężeniu, określany jako niepulsujący, ściskający, rozkurczający bądź kłujący. Zazwyczaj lokalizuje się w tyle głowy i jest obustronny.   Samoistne bóle głowy : migreny i klasterowe bóle głowy. Migrena jest napadowym bólem występującym po jednej stronie głowy i mającym rozmaite nasilenie. Bólowi głowy mogą towarzyszyć nudności, zaburzenia widzenia, światłowstręt i nadwrażliwość na dźwięki. Migrena może być spowodowana przeżyciami emocjonalnymi , miesiączką, zmianami pogody i niektórymi produktami żywnościowymi (ser żółty, jaja, orzechy, kakao, wino). Migrenowy ból głowy dotyka częściej kobiet niż mężczyzn, a ataki pojawiają się często w okresie dojrzewania. Występują różne postacie migreny. Migrena zwykła czasem przeplatana jest zwiastunami ocznymi w postaci migocącego mroczka. Inaczej objawiają się migreny miesiączkowe, które dokuczają kobietom podczas...

Podeszwa stopy
©koszivu/Fotolia
Styl życia
6 domowych sposobów na bóle stóp
Bóle stóp mogą być konsekwencją nadmiernego obciążenia nóg – warto wówczas wypróbować domowe metody leczenia dolegliwości. Na bóle stóp mogą pomóc masaże, zimna i ciepła woda, a także proste ćwiczenia.

Bóle stóp mogą być konsekwencją nadmiernego obciążenia nóg – warto wówczas wypróbować domowe metody leczenia dolegliwości. Na bóle stóp mogą pomóc masaże, zimna i ciepła woda, a także proste ćwiczenia. Bóle stóp – domowe sposoby leczenia Jeśli ból stopy spowodowany jest obtarciem przez obuwie, zbyt długim spacerowaniem lub stojącym trybem pracy, można wypróbować domowe sposoby leczenia dolegliwości.   1. Moczenie stóp w osolonej wodzie Na bóle stóp może pomóc trzymanie nóg w ciepłej, osolonej wodzie, a później płukanie ich pod chłodną wodą. Następnie warto wsmarować w bolące stopy krem nawilżający.   2. Masaż na bóle stóp Na ból pod stopą, kłucie w stopie, może pomóc masaż stóp, który warto wykonać zaraz po ich wymoczeniu w osolonej wodzie. Pod stopy dobrze jest podłożyć np. piłkę i przesuwać stopę do przodu i w tył, tak, aby cała stopa była masowana. Dobrą inwestycją jest zakup masażera do stóp z podczerwienią. Masaż w wodzie połączony z wibracjami przynosi niemal natychmiastową ulgę.   3. Lód i woda kolońska Do bolących stóp warto przyłożyć kostki lodu owinięte w bawełnianą ściereczkę i pocierać nimi stopy. Po ochłodzeniu nóg osusza się je i naciera wodą kolońską.   4. Na kłucie w stopie pomoże zimna i ciepła woda Najpierw należy przez około 5 minut moczyć stopy w ciepłej wodzie z dodatkiem olejku eterycznego, np. eukaliptusowego. Później warto polewać stopy naprzemiennie strumieniem zimniej i ciepłej wody – przez około 5 minut.   5. Na bóle stóp – peeling cukrowy Do miski należy wlać około 2 litry ciepłej wody, ¼ szklanki oliwy z oliwek i ¼ szklanki cukru i wszystko wymieszać. Następnie do miski wkłada się stopy i masuje okrężnymi ruchami przez około 5 minut.   6. Bolące stopy – proste ćwiczenie Na...

Nasze akcje
Strefa luksusu

Marzysz o sielsko-anielskim relaksie? Znajdziesz go w hotelu Bania!

Partner
materiały prasowe Lenovo
Fleszstyle

Świetna jakość w stylowym opakowaniu. Natalia Szroeder wybrała laptop Lenovo Yoga Slim 7

Partner
rafal-brzozowski
Newsy

Ci uczestnicy „The Voice of Poland” robią karierę muzyczną. Znasz wszystkich?

Partner
fotona-tatuaż
Fleszstyle

Nieudany tatuaż lub makijaż permanentny ? Wiemy, jak się go pozbyć!

Partner
torebka-skoda-hollie-warsaw
Fleszstyle

Barbara Kurdej - Szatan: "Nie miałam pojęcia, że niezabezpieczone drobiazgi mogą uderzyć z taką siłą"

Partner
justyna-steczkowska
Newsy

Justyna Steczkowska ponownie w „The Voice of Poland”! To wyjątkowy czas dla artystki

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner