Reklama

Uzależnienie od Facebooka jest pozornie nowym zaburzeniem, należącym do grupy zaburzeń od nowych technologii. W rzeczywistości przebiega jak i inne uzależnienia, spowodowane problemem z panowaniem nad swoimi impulsami.

Reklama

Po czym poznać, że to już uzależnienie od Facebooka

Uzależnienie od Facebooka przebiega niestety w ten sam sposób, jak każde inne uzależnienie. Osoba uzależniona nie może normalnie funkcjonować, dopóki nie otrzyma określonych bodźców czy substancji – w tym przypadku popularnego portalu społecznościowego. Jeśli zauważasz u siebie poniższe symptomy, prawdopodobnie używasz Facebooka w sposób niezdrowy:

  • sprawdzenie Facebooka jest pierwszą i ostatnią czynnością, jaką wykonujesz w ciągu dnia;
  • czujesz pustkę bez Facebooka;
  • chcesz spędzać cały czas na Facebooku, nawet podczas pracy lub spotkań;
  • nie możesz wytrzymać dłużej niż jeden dzień bez sprawdzenia Facebooka;
  • jeżeli okoliczności cię do tego zmuszają, zaczynasz mieć objawy odstawienia – nie możesz znaleźć nic interesującego do roboty, odczuwasz niepokój, próbujesz za wszelką cenę sprawdzić portal, używając nawet nie swojego komputera;
  • masz mnóstwo przyjaciół na Facebooku, ale nadal czujesz się samotna.

Nawet jeśli nie siedzisz na Facebooku cały czas, ale sprawdzasz go wiele razy w ciągu dnia, jest to już oznaka kompulsywnego zachowania.

Jak ograniczyć korzystanie z Facebooka?

Przede wszystkim, jak przy każdym uzależnieniu, znajdź jego przyczynę – po co spędzasz na nim tak dużo czasu? Czy dzięki portalowi porównujesz się z innymi? Czy tam poznajesz nowych ludzi? A może to miejsce spotkań ze znajomymi? W jaki inny bardziej konstruktywny sposób możesz zaspokoić te potrzeby?

Zdecyduj jakie rzeczy, które robisz na Facebooku, są faktycznie wartościowe? Które z nich naprawdę pomagają ci ulepszać zawodowe i osobiste życie?

Zanim usiądziesz przed komputerem, postanów sobie, ile czasu spędzisz przed Facebookiem i co konkretnie chcesz sprawdzić.

Zanim dodasz kogoś do znajomych, zastanów się czy znasz tę osobę. Jeśli nie – co ci da jej obecność na liście znajomych? Posiadanie większej liczby znajomych niż faktycznych kontaktów z nimi jest źródłem dużej frustracji.

Powiedz swoim znajomym, że przez jakiś czas nie będziesz korzystać z portalu – wtedy nie będzie cię kusić, by sprawdzić konto i wiadomości od nich.

Walkę z uzależnieniem od Facebooka możesz rozpocząć samodzielnie bez pomocy specjalisty, jeśli jednak poczujesz, że jest to ponad twoje siły, skorzystaj z pomocy profesjonalisty lub przynajmniej bliskich. Poproś np. domowników, żeby zmienili hasło na portalu lub ogólnie w twoim komputerze. Niech utrudnią ci korzystanie z portalu jak to tylko możliwe. Możesz nawet dezaktywować konto.


Reklama
Reklama
Reklama
Reklama