Kolorowe tabletki na czarnym tle
©ellaa44/Fotolia
Styl życia

Czym jest lekomania i jakie jej są objawy? Uzależnienie od leków

Coraz więcej ludzi nadużywa leków, co może prowadzić do niebezpiecznej lekomanii. Objawy lekomani można zauważyć i skutecznie z nimi walczyć.

Coraz więcej ludzi nadużywa leków, co może prowadzić do niebezpiecznej lekomanii. Objawy lekomani można zauważyć i skutecznie z nimi walczyć.

 

Najważniejszym objawem uzależnienia od leków jest ich przyjmowanie przez długi czas – co najmniej przez 4-6 tygodnie bez przerwy.

 

Czym jest lekomania?

 

Lekomania (lekozależność, uzależnienie od leków) jest problemem dotykającym ludzi w każdym wieku, o różnych statusach społecznych i pochodzeniu. Jej przyczyną jest szybkie tempo życia, nadmierna ilość stresu, problemy finansowe, emocjonalne. Zazwyczaj najsilniej uzależniające są leki uspokajające i nasenne, środki przeciwbólowe, antydepresyjne, suplementy diety, substancje odchudzające i środki dopingujące.

 

Objawy lekomanii

 

Do objawów lekomanii zaliczamy:

 

  • długotrwałe codzienne stosowanie leków (dłuższe niż 4-6 tygodni),
  • zwiększona tolerancja na działanie leku, wymuszająca zwiększenie dawek i częstotliwość ich przyjmowania,
  • pojawienie się zależności psychicznej i upatrywanie w stosowanych lekach metody na rozwiązywanie problemów,
  • po odstawieniu leku pojawia się zespół abstynencyjny (drżenie rąk, zawroty głowy, niepokój, pobudzenie, zmęczenie, pogorszenie nastroju, drażliwość, rozkojarzenie, biegunka, sztywność mięśni),
  • przyjmowanie nadmiernej ilości leku, mimo świadomości występowania szkodliwych skutków ubocznych,
  • poświęcanie dużej ilości czasu i pieniędzy na zdobywanie leków (chodzenie do różnych lekarzy po recepty, proszenie znajomych o załatwienie recept na dany lek).

Lekomania jest chorobą równie niebezpieczną jak alkoholizm czy narkomania. Jej leczenie polega przede wszystkim na uświadomieniu choremu jego problemu. Rozpoczęcie leczenia możliwe jest tylko wtedy, gdy pacjent przyzna się do choroby. Terapia lekomanii polega na odtruwaniu, leczeniu farmakologicznym i psychoterapii.


Leki na łyżce
Pixabay/Mizianitka/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Lekomania – kiedy uzależniasz się od leku...
Często łykasz niepotrzebnie tabletki na ból głowy. Później zaczynasz sięgać po nie z nawyku, a ostatecznie trudno ci odmówić kolejnego środka przeciwbólowego dla „własnego komfortu”. Uważaj – lekomania to dziś powszechne zjawisko. Nie tylko leki od bólu głowy potrafią uzależnić.

Często łykasz niepotrzebnie tabletki na ból głowy. Później zaczynasz sięgać po nie z nawyku, a ostatecznie trudno ci odmówić kolejnego środka przeciwbólowego dla „własnego komfortu”. Uważaj – lekomania to dziś powszechne zjawisko. Nie tylko leki od bólu głowy potrafią uzależnić.   Lekomania (inaczej nazywania farmakomanią czy zależnością lekową) jest to zaburzenie psychopatologiczne z kręgu nałogowych zachowań, gdzie osoba uzależniona od leków odczuwa przymus sięgania po nie w każdej sytuacji codziennego dnia. Początkowo środki stosowane są dla konkretnego celu – uśmierzyć ból, pomóc zasnąć, rozweselić. Z czasem osoba zaczyna je brać dla poprawy własnego komfortu bez konkretnej przyczyny (na przykład bierze leki przeciwbólowe, gdy nie odczuwa bólu), a z kolei to prowadzi do momentu, gdy wewnętrzny przymus każe jej brać pigułki non stop. Które leki mogą być przyczyną lekomanii? Osoby nałogowo przyjmujące leki to przede wszystkim osoby pomiędzy 35, a 50 rokiem życia, które doświadczają dotkliwych chorób depresyjnych, nerwicowych, reumatycznych lub mają niepoukładane sprawy z przeszłości (dzieciństwa, wczesnej młodości). Lekomania staje się tzw. „skutkiem ubocznym” tych zaburzeń. Wyjaśnia to również, dlaczego w większości przypadków ludzie uzależniają się od leków przeciwbólowych (paracetamol, ibufrofen, aspiryna), nasennych (tabletki ziołowe, barbiturany oraz benzynodiazepiny), pobudzających ( antydepresanty ).   Najbardziej zagrażające życiu jest nadmierne spożywanie środków nasennych – w momencie przedawkowania środki nasenne tak spowolnią pracę organizmu, że może zapaść w śpiączkę lub serce przestanie prawidłowo pracować, doprowadzając do śmierci. Inną niebezpieczną...

tabletki
© studiopure/Fotolia.com
Styl życia
Leki antydepresyjne starej generacji – leki trójcykliczne
Trójpierścieniowe (trójcykliczne) leki przeciwdepresyjne należą do grupy leków psychotropowych tak zwanej starej generacji. Pierwszy z nich – imipramina – został wprowadzony na rynek aż 60 lat temu. Choć są wciąż stosowane i skuteczne, ich przyjmowanie niesie ryzyko wielu skutków ubocznych, np. senności, problemów z koncentracją i niepokojem.

Trójpierścieniowe (trójcykliczne) leki przeciwdepresyjne należą do grupy leków psychotropowych tak zwanej starej generacji. Pierwszy z nich – imipramina – został wprowadzony na rynek aż 60 lat temu. Choć są wciąż stosowane i skuteczne, ich przyjmowanie niesie ryzyko wielu skutków ubocznych, np. senności, problemów z koncentracją i niepokojem.   Obecnie odchodzi się od stosowania trójpierścieniowych leków przeciwdepresyjnych na rzecz nowocześniejszych leków drugiej generacji. Niepożądane działanie trójcyklicznych leków przeciwdepresyjnych Trójcykliczne leki przeciwdepresyjne są skuteczne w łagodzeniu obniżonego nastroju , jednak działają nieselektywnie. Oznacza to, że wpływają nie tylko na poziom serotoniny i noradrenaliny, czyli neurotransmiterów odpowiedzialnych za zaburzenia afektywne, ale także na inne neuroprzekaźniki. Z tego względu wykazują wiele skutków ubocznych, takich jak: senność, niepokój, anhedonię i apatię, czyli otępienie emocjonalne , zawroty głowy, nadwrażliwość, przyrost masy ciała, splątanie i dezorientację , osłabienie libido. Najnowsze badania wskazują również na związek między stosowaniem przeciwdepresyjnych leków starej generacji a otępieniem ( zobacz badania ). Leki trójpierścieniowe są też niejednokrotnie powodem ostrych zatruć – ośrodki informacji toksykologicznej w USA donoszą, że za 26% zatruć odpowiadają antydepresanty starej generacji . Także one są przyczyną 91% zgłaszanych przedawkowań leków, oraz 84% zgonów spowodowanych antydepresantami ( zobacz badania ). Trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne – uzależnienie i syndrom odstawienia Długotrwałe przyjmowanie antydepresantów może doprowadzić do uzależnienia. W przypadku nagłego przerwania leczenia lekami starej generacji, może pojawić się syndrom odstawienia. Jego podstawowymi objawami są ból...

Żetony i karty do gry
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Internetowy hazard uzależnia
Uzależnienie od hazardu w internecie jest jedną z form uzależnienia od internetu. Hazard patologiczny polega na częstym graniu o pieniądze ze szkodą dla życia osobistego, rodzinnego, zawodowego, a nawet dla zdrowia fizycznego.

Uzależnienie od hazardu w internecie jest jedną z form uzależnienia od internetu. Hazard patologiczny polega na częstym graniu o pieniądze ze szkodą dla życia osobistego, rodzinnego, zawodowego, a nawet dla zdrowia fizycznego.   Uzależnienie od hazardu może sprawić, że osoba uzależniona popada w długi, których nie jest w stanie spłacić. Mechanizm uzależnienia od hazardu w internecie Pierwszym krokiem do uzależnienia jest odkrycie możliwości uczestnictwa w grach hazardowych w internecie, poznanie ich reguł. Kolejną fazą jest faza zwycięstw , kiedy gracz zaczyna fantazjować o dużej wygranej, gra coraz częściej, zaczyna odczuwać pobudzenie związane z możliwością wygranej, a rzeczywiste wygrane dostarczają mu silnych pozytywnych doznań. Gracz dąży do powtarzania zwycięstw, ryzykuje coraz więcej, obstawia coraz wyższe stawki. Trzecią fazą jest etap strat . Hazard przynosi grającemu coraz większe straty finansowe i społeczne (żeby grać, rezygnuje on z życia rodzinnego i towarzyskiego, zarywa noce, przez co staje się mniej wydajny w pracy). Gracz może zadłużać się, zaczyna okłamywać innych, wciąż gra z nadzieją na wygraną, za wszelką cenę chce się odegrać, co prowadzi do coraz większych strat. Faza strat prowadzi do desperacji – utrata bliskich i pracy wpędza gracza w depresję . Konieczność spłacenia długów może skłaniać go do popełniania przestępstw. Po tej fazie następuje często etap utraty nadziei. Ten etap to tzw. „sięgnięcie dna”. Gracz uświadamia sobie wtedy, jak nisko upadł, jego życie jest w rozsypce, a żądania wierzycieli mogą sprawić, że podejmie próbę samobójczą lub zacznie uciekać od problemu w alkohol lub narkotyki. Innym, bardziej konstruktywnym, wyjściem z tej sytuacji jest zwrócenie się po profesjonalną pomoc do psychoterapeuty zajmującego się leczeniem uzależnień....

Nasze akcje
Dua Lipa, Rihanna, Alessandra Ambrosio
Newsy
Te gwiazdy wiedzą jak stworzyć niezapomniane stylizacje!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Zmysłowy i uwodzicielski czy delikatny i czarujący – jaki jest twój zapach?
Newsy
Ponadczasowy czy zaskakujący? Ten zapach ma jedno i drugie!
Partner
Sprawdź, jak skutecznie „cofnąć zegar” i odmłodzić spojrzenie!
Newsy
Spektakularny i jednocześnie naturalny wygląd? Sprawdź, jak odmłodzić spojrzenie!
Partner
Eva Longoria
Styl życia
Wymarzona sylwetka bez wyrzeczeń? To możliwe!
Partner
Newsy
Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil
Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor
Newsy
Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju
Partner
Newsy
Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik