Chorobę Huntingtona leczy się objawowo

uśmiechnięty mężczyzna czytający na tablecie
Fot. © WavebreakMediaMicro/Fotolia.comPhotographee.eu

Leczenie choroby Huntingtona (pląsawicy) opiera się na eliminacji objawów fizycznych i psychicznych. Pląsawica wymaga zwiększenia kaloryczności posiłków, zażywania leków hamujących mimowolne ruchy. Stosowane są też leki łagodzące depresję oraz zaburzenia pamięci i funkcje poznawcze.

 

Pląsawica Huntingtona pojawia się najczęściej u osób w przedziale wiekowym 35-50 lat. Jej odmiana młodzieńcza daje symptomy u chorych do 20. roku życia. Od postawienia diagnozy chory żyje od około 15 do 20 lat (zobacz badania).

CIĄG DALSZY ARTYKUŁU POD WIDEO

POLECAMY: Kasia gotuje z Polki.pl: parówki w cieście francuskim

Leczenie przyczynowe choroby Huntingtona

Przyczynowe leczenie choroby Huntingtona nie jest możliwe. Dotychczas nie wynaleziono sposobu na zatrzymanie postępującej degradacji komórek nerwowych. Nie podejmowano również prób ingerencji w strukturę ludzkiego DNA. Osoby cierpiące na pląsawicę Huntingtona poddawane są rehabilitacji i leczeniu objawowemu. Niwelowanie objawów poprawia komfort życia chorych i może wydłużyć ich sprawność oraz życie nawet o kilka lat.

Redukcja fizycznych objawów choroby Huntingtona

W leczeniu choroby Huntingtona bardzo ważne jest maksymalne wydłużenie okresu sprawności osoby chorej. Mimowolne ruchy pląsawiczne i trudności z połykaniem oraz brak apetytu powodują spadek masy ciała i osłabienie. Aby zminimalizować skutki tych symptomów, warto z pomocą dietetyka ustalić dietę o wartości energetycznej i odżywczej pokrywającej zwiększone zapotrzebowanie chorego.

 

W chorobie Huntingtona problemem jest także upośledzenie mowy i połykania. Utrzymanie sprawności aparatu mowy opóźnia pogorszenie stanu psychicznego osób z pląsawicą. Istotne są wizyty u logopedy i samodzielne ćwiczenia zalecone przez tego specjalistę.

 

Gdy pozwala na to stan chorego i korzyści przewyższają możliwe skutki uboczne, w leczeniu choroby Huntingtona stosuje się:

Łagodzenie objawów psychicznych choroby Huntingtona

Stan psychiczny chorych na pląsawicę Huntingtona można poprawić dzięki lekom przeciwdepresyjnym i przeciwlękowym. Zaburzenia snu eliminują lub łagodzą leki nasenne. W kuracji stosuje się również środki farmakologiczne na zaburzenia zachowania i likwidujące objawy psychotyczne, w tym agresję i drażliwość.

 

Pomocne w utrzymaniu sprawności intelektualnej chorego są ćwiczenia na pamięć. Wspomagać można je lekami prokognitywnymi (nootropowymi), które pozytywnie wpływają na pamięć i zdolności poznawcze.

Najczęściej czytane

 

Top Video

Top Galerie

Najczęściej czytane porady