Czy podczas okresu można zajść w ciążę? Zależy od regularności cyklu

Dziewczyna z testem ciążowym
Fot. ©Monkey Business/Fotolia

Choć można zajść w ciążę podczas okresu, to zdarza się to bardzo rzadko. Miesiączki muszą być bardzo nieregularne, a cykle niezwykle długie lub krótkie, aby doszło do zapłodnienia. Uwolniona komórka jajowa może być zapłodniona tylko przez 24 godziny, a plemniki żyją w drogach rodnych kobiety maksymalnie 72 godziny, o ile są bardzo zdrowe. Nie zmienia to faktu, że w pewnych okolicznościach podczas okresu można zajść w ciążę.

Nieregularne miesiączki sprawiają, że można zajść w ciążę podczas okresu

To, czy podczas okresu można zajść w ciążę, zależy od regularności cykli miesiączkowych. Pary starające się o dziecko podejmują próby poczęcia w planowanym czasie owulacji, nie zaś podczas miesiączki, kiedy szansa na zapłodnienie jest bardzo mała. Niemniej jednak ta szansa jest, dlatego zaleca się używanie prezerwatyw podczas zbliżeń w dni krwawienia. Odpowiedź twierdzącą na pytanie „Czy można zajść w ciążę podczas okresu?” dają nieregularne cykle. Bardzo długie albo bardzo krótkie cykle menstruacyjne uniemożliwiają przewidzenie, kiedy wystąpi owulacja, a zatem kiedy pojawi się szansa na zapłodnienie. W niektórych wypadkach z okresem można pomylić krwawienie w środku cyklu, wówczas szansa na zajście w ciążę rośnie.

Seks bez zabezpieczenia w trakcie okresu nie wyklucza zajścia w ciążę

Czy w czasie okresu można zajść w ciążę? Tak, a ponadto jest się narażonym na infekcje bardziej niż na innych etapach cyklu menstruacyjnego. Zapłodnienie w trakcie miesiączki jest mało prawdopodobne, ale możliwe. Trudny do przewidzenia termin owulacji w danym cyklu i niestandardowe zachowania organizmu, jak np. krwawienia czy plamienia w środku cyklu, sprzyjają „wpadce”. Jeśli jednak cykle są regularne, szansa na zajście w ciążę podczas menstruacji jest minimalna, a wręcz teoretyczna.

POLECAMY: Kasia gotuje z Polki.pl: świąteczne tartinki z łososiem


Drogi Użytkowniku,
chcemy Cię lepiej poznać, by robić dla Ciebie jeszcze lepszy serwis!
Wystarczy kilka minut, by wypełnić naszą ankietę. Zapraszamy!

Najczęściej czytane

 

Nasze akcje

Top Video

Top Galerie

Najczęściej czytane porady