Na stole leżą ozdoby wielkanocne.
©lily_rocha/Fotolia.com

W czasie Wielkanocy warto zadbać o dekorację stołu oraz wystrój domu. Do przygotowywania świątecznych ozdób chętnie angażują się zarówno dzieci, jak i dorośli, którzy relaksują się przy malowaniu pisanek.

 

Świąteczne dekoracje podkreślają wiosenny nastrój Wielkanocy. Poza tym, sprawiają, że domownicy bardziej czują rodzinną atmosferę, relaksują się i chętniej spędzają czas przy stole.

Wiosenne akcenty na wielkanocnym stole

Wybierając ozdoby, które znajdą się na wielkanocnym stole, warto zdecydować się na wiosenne akcenty. Zamiast białego obrusu, można położyć taki ze świątecznymi wstawkami: żółtymi kurczaczkami lub wyszywany drobnymi kwiatuszkami. Warto również postawić na środku stołu wiosenne kwiaty (tulipany lub żonkile) w wazonie. Bukiety mogą być ozdobą nie tylko jadalni, ale również każdego pokoju oraz kuchni. Świąteczny nastrój zostanie uzyskany również dzięki zastawie stołowej udekorowanej zielonymi listkami i kolorowymi kwiatkami. Na stole między talerzami można rozsypać płatki kwiatów (hiacyntów bądź szafirków) lub położyć gałązki barwinku.

Jakie kolory pasują na świątecznym stole?

Na wielkanocnym stole dominuje żółty i zielony kolor, ponieważ kojarzą się z wiosną. Można również wybrać pastelowe barwy, które znajdą się na solniczce, pieprzniczce czy tacy na jajka. Jeśli ktoś lubi skandynawskie kolory, może wybrać biel, brąz i szarość. Połączone z pomalowanymi na niebiesko pisankami w białe wzorki będą tworzyły malownicze wnętrze. Poza tym, kolorową i radosną atmosferę dopełniają również serwetki w zajączki, kurczaczki i baranki. Aby wielkanocny stół nie wyglądał kiczowato, można postawić na środku ciemnoszarą donicę z rzeżuchą, która nada wnętrzu świeży ton.

Jak przygotować pisanki, które znajdą się na wielkanocnym stole?

Na wielkanocnym stole powinny znaleźć się również kolorowe pisanki. W sklepach można dostać specjalne farbki, którymi maluje się skorupkę. Można również moczyć wydmuszki w kolorowej zawiesinie lub obwiązywać szczelnie tasiemką, a następnie naklejać małe kwiatuszki. Pisanki można obkleić również bibułą lub wydrapać wzorek. Świątecznych ozdób nie robią tylko dzieci w szkole, ale również dorośli, którzy podczas delikatnej pracy, relaksują się w czasie wolnym. Poza tym, w wydmuszkach można również zasiać rzeżuchę, a na skorupce dorysować markerem oczy i usta.

DIY, czyli ozdoby z papieru na wielkanocnym stole

Dobrym pomysłem na udekorowanie świątecznego stołu, a także pokoju dziecięcego jest robienie ozdób wielkanocnych z papieru toaletowego. Króliczka można zrobić, okręcając rolkę białym papierem. Wystarczy dorysować oczy, przykleić nosek ze zrolowanej bibuły, cienkie wąsy z czarnego papieru, a także uszy i łapki z białej tektury. Można zrobić także biało-czarne owieczki oraz kwiatki z papieru. Do donicy warto włożyć zrobionego z kulki styropianu kurczaczka na kijku do szaszłyka.

Więcej na temat akcesoria dekoracja wnętrz