Oliwa z oliwek – zastosowanie, właściwości, rodzaje i przepis na oliwę ziołową
Spożywanie oliwy z oliwek zmniejsza rozwój miażdżycy, astmy, nadciśnienia i nowotworów. Znajdują się w niej kwasy olejowe, oraz witaminy A, E, D i K. Warto dodawać ją do sałatek, smażenia oraz dań z makaronem. Oliwę z oliwek klasyfikuje się pod względem zawartości kwasów olejowych. Główne rodzaje to extra virgin, virgin, lampante oraz oliwa z wytłoczyn.
Spożywanie oliwy z oliwek zmniejsza rozwój miażdżycy, astmy, nadciśnienia i nowotworów. Znajdują się w niej kwasy olejowe, oraz witaminy A, E, D i K. Warto dodawać ją do sałatek, smażenia oraz dań z makaronem. Oliwę z oliwek klasyfikuje się pod względem zawartości kwasów olejowych. Główne rodzaje to extra virgin, virgin, lampante oraz oliwa z wytłoczyn.
Drzewo oliwkowe żyje nawet do 2000 lat i do końca wydaje owoce. Zbiory oliwek odbywają się jesienią. Z 500 kg owoców powstaje średnio 60 l oliwy.
Oliwa z oliwek – właściwości
Oliwa z oliwek zawiera jedno i wielonienasycone kwasy tłuszczowe, które hamują rozwój miażdżycy oraz obniżają ciśnienie krwi. Oliwa jest bogata w kwas oleinowy, który ma działanie przeciwalergiczne oraz chroniące przed astmą. W tym produkcie znajdują się znaczne ilości przeciwutleniaczy (z przewagą polifenoli), które przeciwdziałają starzeniu się organizmu oraz zmniejszają ryzyko nowotworów. Ponadto w oliwie znajdują się witaminy A, E, D oraz K, które działają przeciwzakrzepowo oraz usprawniają proces trawienia.
Zastosowanie oliwy z oliwek w kuchni
Oliwa z pierwszego tłoczenia świetnie smakuje w połączeniu z sałatką, warzywami oraz wszystkimi daniami z makaronem. Można na niej też smażyć do temperatury 200 stopni, jednak straci wtedy wiele dobroczynnych składników odżywczych. Oliwę należy przechowywać w chłodnym miejscu, dzięki czemu przez dłuższy czas utrzyma swoje właściwości. Jednak temperatura poniżej 8 stopni sprawi, że produkt ten zmętnieje. Optymalny czas przechowywania oliwy po odkręceniu to 3 miesiące.
Rodzaje oliwy z oliwek – extra virgin, virgin, lampante, z wytłoczyn
Oliwa z oliwek jest najczęściej stosowana przez mieszkańców krajów basenu Morza Śródziemnego. Do produkcji tego tłuszczu używa się zwykle różnych rodzajów owoców, aby nadać mu niepowtarzalny smak i aromat. Rodzaje oliwy wyróżnia się na podstawie jej kwasowości, czyli zawartości kwasu olejowego:
- Extra virgin – produkt najwyższej jakości, który jest otrzymywany z pierwszego tłoczenia na zimno. Nie zawiera żadnych dodatków, jest zielonego koloru o lekko gęstej konsystencji. Warto spożywać łyżkę oliwy extra virgin dziennie. Poziom kwasowości tego produktu nie przekracza 0,08%.
- Virgin – również pochodzi z pierwszego tłoczenia, lecz jej poziom kwasowości może być mniejszy od 2%. Produkt świetnie nadaje się do smażenia oraz gotowania, jednak trudno kupić go w polskich sklepach.
- Lampante – oliwa poddana rafinacji (ogrzewaniu). Proces ten zabija jej smak, zapach i właściwości odżywcze. W sklepie jest dostępna w połączeniu z oliwą extra virgin.
- Z wytłoczyn oliwnych – oliwa najgorszej jakości, którą produkuje się z pozostałości z poprzedniego tłoczenia. Do produktu są dodawane rozpuszczalniki pochodzenia chemicznego, przez co mało jest tam samej oliwy. W tym rodzaju wyróżnia się sansę (odmiana włoska) oraz pomace (odmiana angielska).
Przepis na ziołową oliwę z oliwek
Składniki:
- 4 ząbki czosnku,
- szalotka,
- 0,5 l oliwy z oliwek,
- po jednej gałązce bazylii, cząbru, rozmarynu i estragonu.
Czas przygotowania: 20 minut
Poziom trudności: łatwe
Sposób przygotowania:
- Obierz ząbki czosnku.
- Dodaj je do słoika razem z szalotką i ziołami.
- Zalej naczynie oliwą i zakręć.
- Odstaw na 2 tygodnie w ciemnym, chłodnym miejscu.
Smacznego!