Jaka powinna być dobra niania? Funkcje, cechy i sposób wybierania

niania z małym chłopcem
Fot. ©chika_milan/Fotolia.com

Najlepiej wybrać nianię z grona znajomych lub rodziny, jednak gdy nie ma takiej możliwości należy napisać ogłoszenie i przeprowadzić rozmowę kwalifikacyjną z potencjalną kandydatką. Do jej obowiązków należy: karmienie, przewijanie, spacerowanie, zabawianie i rozmowa z dzieckiem. Dobra niania powinna być empatyczna, ma stwarzać atmosferę bezpieczeństwa i zwracać uwagę na potrzeby dziecka. Niedopuszczalne jest, aby paliła papierosy lub piła alkohol.

Kiedy po porodzie dziecka mama musi wrócić do pracy, nie ma kto zaopiekować się maluchem. W takiej sytuacji najlepiej rozważyć zatrudnienie niani.

Funkcja niani w rodzinie

Szukając niani, można prosić znajomych lub przyjaciół o polecenie kogoś sprawdzonego. Czasem udaje się znaleźć opiekunkę z rodziny lub z sąsiedztwa. Jeśli nie ma takiej możliwości, trzeba rozejrzeć się za osobą spoza znajomych. Przed zatrudnieniem niańki „z zewnątrz” warto zastanowić się, jakich cech i umiejętności się od niej oczekuje. Do obowiązków niani często należy karmienie, przewijanie, zabawa, spacery, rozmowa oraz pomoc w nauce i rozwoju dziecka. Są to odpowiedzialne zadania i należy pamiętać, że niania nigdy nie zastąpi opieki rodzica, a jedynie może go wspierać. Ważnym jest jednak, aby opiekunka miała dobrą relację z dzieckiem oraz resztą najbliższej rodziny. Istotne, żeby zarówno dziecko, jak i rodzice oraz rodzeństwo lubili i dogadywali się z nianią.

POLECAMY: Kasia gotuje z Polki.pl: ciasto z budyniem i jabłkami

Cechy dobrej niani

Wiek dobrej niani jest zależny od potrzeb i preferencji. Niektórzy wolą starszą panią, która już wychowała swoje dzieci i ma niezbędny bagaż doświadczeń, innym łatwiej zaufać młodej osobie, np. studentce z wykształceniem pedagogicznym. Niania przede wszystkim powinna być odpowiedzialna. Ważne jest, aby stwarzała dziecku atmosferę bezpieczeństwa i miała z nim swobodny kontakt. Powinna umieć zauważać jego potrzeby i być empatyczna. Najlepiej jeśli miałaby radosne usposobienie i chętnie spędzała czas z dzieckiem. Dobrze jest, jeśli opiekunka traktuje swoją pracę jako przyjemność, a nie tylko jako formę zarobku. Bardzo ważne, aby niania nie miała nałogów. Niedopuszczalne jest, żeby w czasie opieki nad dzieckiem paliła papierosy lub piła alkohol.

Dla wielu rodziców liczy się pozytywne nastawienie oraz kreatywność. Niania spędza dużo czasu z wychowankiem, warto więc, aby miała głowę pełną pomysłów i stwarzała dziecku warunki do rozwoju i pielęgnowania hobby.

Rozmowa kwalifikacyjna z kandydatką na opiekunkę

Zanim zatrudni się nianię należy zaprosić kandydatkę do domu w czasie, kiedy dziecko nie śpi lub nie jest w szkole. Warto zaobserwować podczas takiego spotkania, jak zachowuje się kobieta w stosunku do dziecka. Można zauważyć, czy faktycznie jest zainteresowana opieką nad dzieckiem, czy raczej myśli głównie o wynagrodzeniu. Warto też, aby rodzeństwo dziecka również było obecne podczas takiej rozmowy z przyszłą nianią, ponieważ brat lub siostra będą mogli powiedzieć rodzicom, czy polubili kandydatkę czy nie. Po zdecydowaniu się na konkretną opiekunkę warto być w domu przez pierwsze spotkania, aby dziecko nie czuło się porzucone przez rodziców i miało czas na zaprzyjaźnienie się z nianią.

Drogi Użytkowniku,
chcemy Cię lepiej poznać, by robić dla Ciebie jeszcze lepszy serwis!
Wystarczy kilka minut, by wypełnić naszą ankietę. Zapraszamy!

Najczęściej czytane

 

Nasze akcje

Top Video

Top Galerie

Najczęściej czytane porady