Biżuteria z pereł – elegancki dodatek do klasycznych stylizacji

Sznur pereł leży na stole razem z pierścionkiem i broszką.
Fot. ©iordani/Fotolia.com

Perły od zawsze stanowiły kwintesencje kobiecości, wytworności i elegancji. Były symbolem dobrego gustu i wysokiego statusu materialnego. Do dziś noszą je przede wszystkim zwolenniczki klasyki i elegancji. Biżuterię z pereł można zakładać zarówno na co dzień – do pracy czy na spotkania ze znajomymi, jak i na wieczór – do eleganckich stylizacji.

 

Perły są kruszcem wykorzystywanym w jubilerstwie już od czasów starożytnych. Pozyskuje się je z małż (rzadziej ze ślimaków), które wytwarzają perły na skutek zetknięcia się z ciałami obcymi. Perły powstają w wyniku funkcjonowania mechanizmów obronnych małż. Przy czym okres ich wytwarzania trwa od 3 do nawet 10 lat. Do początku XX w. pozyskiwaniem pereł zajmowała się rdzenna ludność obszarów, na których żyły małże. Na przełomie XIX i XX w. Chińczycy, a następnie Japończycy zaczęli zajmować się produkcją pereł hodowlanych, które powstają w wyniku wprowadzenia do wnętrza małż ciała obcego, pobudzającego małże do produkcji pereł. Wyróżnia się cztery rodzaje pereł hodowlanych: perły słodkowodne, perły słonowodne – Akoya, Tahiti i South Sea.

POLECAMY: Świąteczne śledzie

 

Symbolika pereł

 

Perły są naturalnym i bardzo cennym produktem jubilerskim, znanym i wykorzystywanym już od czasów starożytnych. Są one symbolem luksusu, wytworności i elegancji. Dla chrześcijan były jednym z przymiotów Maryi, natomiast w antyku stanowiły one atrybut Afrodyty – bogini piękności. Na przestrzeni dziejów perłom przypisywano rozmaitą symbolikę – dla jednych były one symbolem czystości i dziedzictwa, a dla innych miłości zmysłowej i bogactwa duchowego. Obecnie perły kojarzone są z wytwornością i elegancją, a także klasycznym stylem. Istotne jest również to, że w kulturze zachodu nadal wierzy się w przesąd, jakoby perły były symbolem łez i nieszczęścia. Stąd przekonanie, że biżuterii z tych kamieni szlachetnych nie należy zakładać na ślub ani dawać w prezencie.

 

Stylizacje z perłami

 

Perły można nosić zarówno do stylizacji casualowych, jak i okazjonalnych, np. na wesele, komunię czy spotkanie biznesowe. Z powodzeniem mogą je zakładać zarówno nastolatki, jak i kobiety dorosłe, a także panie dojrzałe. Zwolenniczkami stylizacji z biżuterią z pereł są przede wszystkim entuzjastki elegancji i klasycznego stylu. Krótki naszyjnik z pereł doda szyku stylizacji złożonej z białej koszuli i spódnicy ołówkowej. Taki zestaw idealnie sprawdzi się do pracy, a także na spotkania biznesowe. Tego typu naszyjnik dobrze prezentuje się również z nieco luźniejszymi stylizacjami, np. z krótkim rozpinanym sweterkiem i cygaretkami. Naszyjnik z pereł z powodzeniem można nosić także do eleganckich, okazjonalnych stylizacji, np. weselnych, komunijnych, a także studniówkowych. Ponadto naszyjnik z czarnych pereł dobrze będzie komponował się ze stylizacją na randkę, np. z czerwoną sukienką. Ciekawą ozdobą z pereł jest także opaska na włosy, która idealnie sprawdzi się dla nastolatek i młodych kobiet. Taka ozdoba jest nie tylko efektowna, ale również elegancka i dziewczęca.

Drogi Użytkowniku,
chcemy Cię lepiej poznać, by robić dla Ciebie jeszcze lepszy serwis!
Wystarczy kilka minut, by wypełnić naszą ankietę. Zapraszamy!

Najczęściej czytane

 

Nasze akcje

Top Video

Top Galerie

Najczęściej czytane porady