6 sposobów, które rozjaśnią i powiększą optycznie wnętrze domu

Jasne pomieszczenie
Fot. © XtravaganT/Fotolia.com

Jasne wnętrza sprawiają, że pomieszczenia wydają się większe niż są w rzeczywistości. Duże znaczenia ma przy tym jasny kolor podłogi. Natomiast lustra, odbijając światło, rozjaśniają wnętrza, a odbijając obraz pomieszczenia zwiększają je optycznie.

 

Jasne barwy pomagają odprężyć się po całym dniu. Biel lub pastele to wspaniałe tło dla kolorowych dodatków i gadżetów.

POLECAMY: Kasia gotuje z Polki.pl: sałatka jajeczna z chrzanem

Jak urządzić mieszkanie w jasnych barwach?

1. Kolorystyka sufitów i ścian powinna być delikatna i jasna. Niekoniecznie musi to być biały kolor. Pastelowe barwy również świetnie rozjaśnią wnętrza. Jasna szarość, błękity, beże, a nawet pudrowy róż, nadadzą pomieszczeniom subtelny charakter.

 

2. Tonacja, w jakiej utrzymana jest podłoga także jest istotna przy urządzaniu mieszkania. Jasna podłoga optycznie powiększy mieszkanie i będzie dobrym tłem dla mebli oraz innych dodatków. Wnętrze z jasną podłogą będzie wyglądać świeżo i przestronnie.

 

3. Rozmieszczenie pomieszczeń względem stron świata powinno być przemyślane. Mamy dzięki temu wpływ na ilość światła w poszczególnych pokojach. Te od południa i zachodu będą najlepiej oświetlone. Tam warto umieścić pokoje dzienne, a sypialnię zlokalizować np. od północy.

 

4. Dostęp światła można regulować stosując żaluzje, rolety bądź zasłony. Jasne zasłony także spełnią swoją rolę. Należy też zadbać o odpowiednie lampy, których natężenie i barwa światła powinny być jak najbardziej zbliżone do naturalnego. Takie światło nie tylko rozjaśnia wnętrza, ale też nie męczy wzroku.

 

5. Przeszklenia. Im więcej przeszkleń, tym jaśniej i przestronniej we wnętrzach. Przeszklenia nie tylko powiększają optycznie, ale też zwiększają ilość światła, które dociera do pomieszczeń. W małych mieszkaniach warto też część ścian lub drzwi zamienić na szklane płaszczyzny.

 

6. Kolor okien i drzwi. Jeśli nie mamy wpływu na wielkość okien, zawsze możemy je pomalować na biało. W ten sposób otrzymamy jasne wnętrze i optyczne powiększenie przestrzeni. Drzwi także powinny być utrzymane w jasnej tonacji. Do takiej barwy będą pasowały białe, srebrne i złote klamki.

 

7. Lustra. Powieszone w ozdobnych ramach na ścianach w salonie lub pokoju dziennym zdecydowanie powiększą przestrzeń. Będą też ozdobą wnętrz i - zależnie od wyboru ramy - dodadzą charakteru.

Jasne wnętrze w stylu francuskim

  • Francuski styl urządzania wnętrz to kwintesencja szyku. Są tu wykorzystywane materiały dobrej jakości. Stawia się na duże, jasno oświetlone przestrzenie ze sporą ilością dekoracji.
  • Jedną z charakterystycznych cech stylu francuskiego są właśnie jasne wnętrza: białe ściany, jasne podłogi i meble. Aby urządzić dom czy mieszkanie w tym stylu, warto sięgnąć po ozdobne dodatki. W pokojach można zastosować pastelowe, delikatne tapety i powiesić tiulowe firanki.
  • Drewniana podłoga lub meble z drewna dobrze komponują się z jasnymi wnętrzami. Świetnym przełamaniem jasnej kolorystyki są też meble z elementami czerni bądź grafitowej szarości.
  • Meble w stylu francuskim mają złote detale i ozdobne wykończenia. Na kanapach kładzie się narzuty bądź ozdobne poduchy.
  • Do łazienek polecane są płytki w biało-czarną szachownicę.

Jasne wnętrze w stylu skandynawskim

  • Styl skandynawski charakteryzują pełne światła, jasne wnętrza. Są urządzone funkcjonalnie, bez przepychu. Najczęściej używa się tu naturalnych barw: bieli, beżu, które przełamywane są szarościami i brązami.
  • Istotnym elementem stylu skandynawskiego są drewniane podłogi. Pokrywa się je matowym lakierem lub olejem. Bywają też malowane na biało kryjącą farbą.
  • Drewniane meble także są wykorzystywane przy urządzaniu wnętrz w tym stylu. Maluje się je na biało bądź na szaro.
  • Przytulny i domowy klimat tworzą dodatki wykonane z tkanin naturalnych. To najczęściej bawełniane, lniane lub wełniane narzuty bądź poduszki.

 

Drogi Użytkowniku,
chcemy Cię lepiej poznać, by robić dla Ciebie jeszcze lepszy serwis!
Wystarczy kilka minut, by wypełnić naszą ankietę. Zapraszamy!

Najczęściej czytane

 

Nasze akcje

Top Video

Top Galerie

Najczęściej czytane porady