Jasne wnętrza sprawiają, że pomieszczenia wydają się większe niż są w rzeczywistości. Duże znaczenia ma przy tym jasny kolor podłogi. Natomiast lustra, odbijając światło, rozjaśniają wnętrza, a odbijając obraz pomieszczenia zwiększają je optycznie.

Reklama

Jasne barwy pomagają odprężyć się po całym dniu. Biel lub pastele to wspaniałe tło dla kolorowych dodatków i gadżetów.

Jak urządzić mieszkanie w jasnych barwach?

1. Kolorystyka sufitów i ścian powinna być delikatna i jasna. Niekoniecznie musi to być biały kolor. Pastelowe barwy również świetnie rozjaśnią wnętrza. Jasna szarość, błękity, beże, a nawet pudrowy róż, nadadzą pomieszczeniom subtelny charakter.

Zobacz także

2. Tonacja, w jakiej utrzymana jest podłoga także jest istotna przy urządzaniu mieszkania. Jasna podłoga optycznie powiększy mieszkanie i będzie dobrym tłem dla mebli oraz innych dodatków. Wnętrze z jasną podłogą będzie wyglądać świeżo i przestronnie.

3. Rozmieszczenie pomieszczeń względem stron świata powinno być przemyślane. Mamy dzięki temu wpływ na ilość światła w poszczególnych pokojach. Te od południa i zachodu będą najlepiej oświetlone. Tam warto umieścić pokoje dzienne, a sypialnię zlokalizować np. od północy.

4. Dostęp światła można regulować stosując żaluzje, rolety bądź zasłony. Jasne zasłony także spełnią swoją rolę. Należy też zadbać o odpowiednie lampy, których natężenie i barwa światła powinny być jak najbardziej zbliżone do naturalnego. Takie światło nie tylko rozjaśnia wnętrza, ale też nie męczy wzroku.

5. Przeszklenia. Im więcej przeszkleń, tym jaśniej i przestronniej we wnętrzach. Przeszklenia nie tylko powiększają optycznie, ale też zwiększają ilość światła, które dociera do pomieszczeń. W małych mieszkaniach warto też część ścian lub drzwi zamienić na szklane płaszczyzny.

6. Kolor okien i drzwi. Jeśli nie mamy wpływu na wielkość okien, zawsze możemy je pomalować na biało. W ten sposób otrzymamy jasne wnętrze i optyczne powiększenie przestrzeni. Drzwi także powinny być utrzymane w jasnej tonacji. Do takiej barwy będą pasowały białe, srebrne i złote klamki.

7. Lustra. Powieszone w ozdobnych ramach na ścianach w salonie lub pokoju dziennym zdecydowanie powiększą przestrzeń. Będą też ozdobą wnętrz i - zależnie od wyboru ramy - dodadzą charakteru.

Jasne wnętrze w stylu francuskim

  • Francuski styl urządzania wnętrz to kwintesencja szyku. Są tu wykorzystywane materiały dobrej jakości. Stawia się na duże, jasno oświetlone przestrzenie ze sporą ilością dekoracji.
  • Jedną z charakterystycznych cech stylu francuskiego są właśnie jasne wnętrza: białe ściany, jasne podłogi i meble. Aby urządzić dom czy mieszkanie w tym stylu, warto sięgnąć po ozdobne dodatki. W pokojach można zastosować pastelowe, delikatne tapety i powiesić tiulowe firanki.
  • Drewniana podłoga lub meble z drewna dobrze komponują się z jasnymi wnętrzami. Świetnym przełamaniem jasnej kolorystyki są też meble z elementami czerni bądź grafitowej szarości.
  • Meble w stylu francuskim mają złote detale i ozdobne wykończenia. Na kanapach kładzie się narzuty bądź ozdobne poduchy.
  • Do łazienek polecane są płytki w biało-czarną szachownicę.

Jasne wnętrze w stylu skandynawskim

  • Styl skandynawski charakteryzują pełne światła, jasne wnętrza. Są urządzone funkcjonalnie, bez przepychu. Najczęściej używa się tu naturalnych barw: bieli, beżu, które przełamywane są szarościami i brązami.
  • Istotnym elementem stylu skandynawskiego są drewniane podłogi. Pokrywa się je matowym lakierem lub olejem. Bywają też malowane na biało kryjącą farbą.
  • Drewniane meble także są wykorzystywane przy urządzaniu wnętrz w tym stylu. Maluje się je na biało bądź na szaro.
  • Przytulny i domowy klimat tworzą dodatki wykonane z tkanin naturalnych. To najczęściej bawełniane, lniane lub wełniane narzuty bądź poduszki.
Reklama

Reklama
Reklama
Reklama