Pielęgnacja w oparciu o ekologię - czym jest zero waste?
© valera20/Adobe Stock

Zero waste, czyli ekologiczna pielęgnacja

Pielęgnacja w oparciu o ekologię - czym jest zero waste?
© valera20/Adobe Stock

Kosmetyki są zazwyczaj sprzedawane w opakowaniach, które nie pozwalają na ich pełne zużycie. Dodatkowo jest ich więcej niż jedno i są zwykle totalnie bezużyteczne. Poznaj ideę “zero waste” i zobacz, co możesz zyskać Ty i środowisko.

 

Ile razy wyrzucałaś jakiś krem lub podkład, choć nie zużyłaś go do końca? Większość kosmetyków jest zamkniętych szczelnie w opakowaniach, które posiadają dozowniki nie pozwalające na wyciśnięcie zawartości, gdy jest jej mało. Często jednak okazuje się, że pozostała ilość preparatu spokojnie wystarczyłaby na jeszcze wiele aplikacji. Dodatkowo producenci już na starcie pakują swoje produkty w wiele zabezpieczeń. Zwykle pojemniczek z kremem znajduje się w pudełku, a to jest owinięte folią. W ten sposób rosną tony śmieci. Jednak jest sposób na ich skuteczne ograniczenie.

Zero waste - co to takiego?

“Zero waste” to styl życia, który przy odrobinie dobrych chęci łatwo wprowadzić w życie. Jak sama nazwa wskazuje, chodzi o to, by niczego nie marnować. Podobnie jak reklamówka wielokrotnego użytku, idea ta ma na celu zmniejszenie ilości generowanych śmieci. Dbamy nie tylko o środowisko, ale też o własny portfel. Przykład? Jeśli nie możesz wycisnąć jakiegoś kremu z tubki, przetnij go nożyczkami na pół. Przekonasz się, że to, co zostało na ściankach opakowania, to całkiem spora ilość, która może wystarczyć na jeszcze parę aplikacji. Nie kupujesz wtedy nowego kosmetyku, zanim nie zużyjesz w całości poprzedniego.

Kosmetyki i idea zero waste

Segregacja odpadów jest dla nas czymś oczywistym. Czemu nie poszerzyć jej o ekologiczne podejście do pielęgnacji ciała? Co możesz zrobić, by być bliżej podejścia zero waste?

  • Używaj mydła w kostce zamiast żelu pod prysznic w płynie.
  • Kupuj kosmetyki w szklanych lub aluminiowych opakowaniach, które można ponownie wykorzystać, np. jako pojemnik na guziki, drobne przedmioty, szpilki, waciki itp.
  • Kosmetyki do oczyszczania twarzy stosuj bezpośrednio, nakładając je najpierw na dłonie zamiast na wacik.
  • Zamiast płatków bawełnianych stosuj gąbeczki lub wielorazowe płatki do demakijażu.
  • Korzystaj z bambusowych patyczków kosmetycznych oraz szczoteczki do zębów.
  • Możesz wypróbować kubeczek menstruacyjny zamiast tamponów i podpasek.
  • Wiele kosmetyków możesz wykonać po prostu sama, np. peeling z dodatkiem kawy.

Brak opakowań

Na szczęście coraz więcej producentów dostrzega problem związany z dużą ilością śmieci generowanych przez opakowania po kosmetykach i wielu z nich zmienia politykę swojej marki w tym zakresie. Pojawiły się też firmy, dla których zero waste stało się nadrzędną wartością. Istnieją zarówno sklepy internetowe, jak i stacjonarne, w których za zwrot opakowania otrzymujesz rabaty na zakup kolejnych produktów. Możesz też udać się do sklepu z własnym opakowaniem w celu uzupełnienia kosmetyku.


 

Przeładuj

Wojewódzki w "Idolu" nazwał ją "Pączkiem". Dziś Nina Cieślińska pracuje w telewizji i wygląda jak zupełnie inna osoba

zobacz 00:48