Rolnik szuka żony - skargi na program do KRRiT
TV-Show

Rolnik szuka żony i Kto poślubi mojego syna "powielają stereotypy"? Krajowa Rada odpowiada...

Rolnik szuka żony i Kto poślubi mojego syna "powielają stereotypy"? Krajowa Rada odpowiada...

Pełnomocnik Rządu ds. Równego Traktowania poskarżył się na pierwsze edycje programów Rolnik szuka żony i Kto poślubi mojego syna. Czemu? Bo programy "powielają stereotypy dotyczące ról kobiety i mężczyzny w związku".

Do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wpłynęła oficjalna skarga oraz pismo prof. Małgorzaty Fuszary, Pełnomocnika Rządu ds. Równego Traktowania. Można w nim przeczytać, że:

Obrazy i treści, które odwołują się do uproszczonego, opartego na częściowo fałszywych sądach oglądu rzeczywistości, wzmacniają stereotypy. Obydwa cykle skonstruowane są według schematu odwołującego się do stereotypowych przekonań na temat społecznych i kulturowych wzorców zachowań kobiet i mężczyzn”.

Na zlecenie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji analizę obu programów przeprowadziła prof. Beata Łaciak z Uniwersytetu Warszawskiego. Do jakich wniosków doszła?

Jak czytamy w analizie:

Rolnik szuka żony: Za tę stylizację poleciały na nią gromy. Paweł: "Mnie też się nie podobało!". A co na to Marta?

Rolnik szuka żony utrwala stereotypy

Utrwalają tradycyjno-konserwatywne przekonania, że to kobietom bardziej zależy na zbudowaniu stałego związku i to one muszą zabiegać o to, by zdobyć i utrzymać przy sobie mężczyznę, a największym kobiecym marzeniem jest otrzymanie pierścionka i biała ślubna suknia - czytamy w analizie.

Przekaz jest jeden - dobra żona to przyszła matka i gospodyni domowa. Mąż powinien zapewnić rodzinie byt.

Tradycyjny jest też podział zachowań w sferze erotycznej. Kobieta jest oceniana, mężczyźnie zawsze wolno więcej.

W odniesieniu do kobiet jest to obszar oceniania i dyscyplinowania (ich zachowanie, strój, a nawet ciało czy sposoby jego upiększania oceniane są jako wyzywające, prowokujące, niewłaściwe, niestosowne), wobec mężczyzn w ogóle nie stosuje się takich ocen. Bardzo podobny jest także w obydwu
audycjach wykreowany obraz spotkań damsko-męskich - czytamy w analizie.

Idealna randka to zawsze wykwintna kolacja w pięknej scenerii albo przeżywanie razem ekstremalnych doznań...

 

Co wyniknie z tych wniosków dla obu programów? Na razie nie wiadomo. A czy wy też uważacie, że Rolnik szuka żony i Kto poślubi mojego syna krzywdzą wizerunek współczesnej kobiety?

Szczagólnie, że sytuacja się trochę zmieniła - w drugiej edycji programu Rolnik szuka żony (niebawem start przygotowań do trzeciej edycji) to mężczyźni walczyli o serce rolniczki. Czy w ten sposób rola pana domu została sprowadzona do słabeusza, który walczy o uczucia silnej kobiety?

 

Zobacz: Szymon Majewski ostro o programie Agnieszki Jastrzębskiej: "Kto mi odda te moje 2 minuty?"

Uczestnicy Rolnik szuka żony z drugiej edycji:

Uczestnicy drugiej edycji programu Rolnik szuka żony

Uczestnicy z Rolnik szuka żony z pierwszej edycji:

Rolnik szuka żony - uczestnicy programu

Kadr z programu - Kto poślubi mojego syna?

Dorota Wróblewska krytykuje program "Kto poślubi mojego syna"
ONS
Newsy
Dorota Wróblewska w szoku po pierwszym odcinku "Kto poślubi mojego syna?". Tak ostro jeszcze nie było

Dorota Wróblewska jest jedną z tych gwiazd, które śmiało mówią to, co myślą. Choć jako producentka pokazów zna się przede wszystkim na modzie, często też zabiera głos w innych sprawach, o szerszym, społecznym wymiarze. Zobacz: Drażnią Was nagie torsy mężczyzn na mieście? Dorota Wróblewska: „Nie jestem w stanie przeżyć spoconych bębnów!” Wczoraj odbyła się emisja pierwszego odcinka drugiej serii programu "Kto poślubi mojego syna?", którego prowadzącą jest Agnieszka Jastrzębska. Blogerka jest zszokowana traktowaniem w nim kobiet. W ostrym wpisie na Facebooku mocno skrytykowała show TVN: Kobiety traktowane są jak bydło: Pokaż muskuły, pokaż zęby, podwiń spódniczkę, jakie masz cycki sztuczne czy prawdziwe, jakie masz obwody, gotujesz, jak długo nosisz aparat na zębach, z iloma chłopakami się całowałaś? Program ten przedstawia przedmiotowe traktowanie i umacnia stereotypy, że kobieta jest na usługach pana i władcy. Stanowczo jestem na NIE w PROMOWANIU tego typu zachowań i chamstwa . - pisze Dorota. Zobacz: Tak wyglądają uczestnicy drugiej edycji "Rolnik szuka żony"!   (function(d, s, id) { var js, fjs = d.getElementsByTagName(s)[0]; if (d.getElementById(id)) return; js = d.createElement(s); js.id = id; js.src = "//connect.facebook.net/pl_PL/sdk.js#xfbml=1&version=v2.3"; fjs.parentNode.insertBefore(js, fjs);}(document, 'script', 'facebook-jssdk')); W ramach relaksu hotelowego włączyłam program "KTO POŚLUBI MOJEGO SYNA?" i jestem w lekkim szoku!Kobiety traktowane są... Posted by Dorota Wróblewska - oficjalny blog on  2 września 2015  

Adam Kraśko o kompleksach
ONS
TV-Show
Adam Kraśko broni programu Rolnik szuka żony przed zdjęciem z anteny "Nie było tam żadnego kłamstwa"!
Adam Kraśko broni programu Rolnik szuka żony przed zdjęciem z anteny "Nie było tam żadnego kłamstwa"!

Rolnik szuka żony wzbudza kontrowersje. Do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wpłynęły skargi, że program pokazuje zbyt stereotypowo rolę kobiety w rodzinie . Adam Kraśko , uczestnik pierwszej edycji Rolnik szuka żony, jest zaniepokojony tym, że program, który uczynił go znanym, mógłby zniknąć z anteny. Napisał za co ceni show TVP1 i co według niego jest nieprawdziwe, przez co rzuca złe światło na program. Co na temat programu Rolnik szuka żony sądzi Adam Kraśko? DO TYCH, KTÓRZY CHCĄ USUNĄĆ Z TVP PROGRAM ROLNIK SZUKA ŻONY: Ludzie! Byłem w tym programie i jestem z tego dumny! Nie było tam żadnego kłamstwa , a nawet zdziwiłem się, że kamery chciały pokazywać normalne, wiejskie życie, a nie tylko jakieś ładne obrazki ze spacerów po łące. Wiadomo, że w telewizji ma być ładnie... a tu było prawdziwie!   Żeby napisać taki raport, trzeba najpierw przyjechać na kilka miesięcy na wieś i ją poznać od środka. Owszem, polska wieś to tradycja ale nie wszyscy słuchają tu tylko disco polo . Moja mama na przykład uwielbia Irenę Santor. Stwierdzenie, że mężczyźni dopiero wtedy zaczynają dbać o siebie, gdy walczą o kobietę jest wg. mnie kłamstwem, żeby nie powiedzieć OSZCZERSTWEM!!! - czytamy na jego Facebooku. Adam Kraśko twierdzi, że w drugiej edycji show jest coś, co może powoduje, że niektórym program wydaje się oszustwem. Są to maszyny rolnicze! Ale Kraśko protestuje przeciwko zdejmowaniu programu Rolnik szuka żony z anteny. Pokazywanie rolników przy krowach, gnojówce, karmieniu świń, koszeniu siana - to przecież nic ośmieszającego. Młodzi rolnicy często są osobami z wyższym wykształceniem, mają dostęp do nowoczesnych technologii i sprzętu i taki był przecież Paweł z mojej edycji.   Jeśli zapadnie decyzja o zdjęciu programu z TVP, to zaraz przejmie go Polsat albo TVN! Ja ten...

Rolnik Szuka żony- jaka oglądalność?
Newsy
„Rolnik szuka żony” zostawił konkurencję w tyle! Znamy wyniki oglądalności największych show!
Który program był najchętniej oglądany?

Pierwszy wrześniowy weekend upłynął pod znakiem największych show telewizyjnych - zarówno znanych już publiczności, ale i tych nowych - m.in. " Apluaz Aplauz ". Zobacz: Za nami pierwszy odcinek "Aplauz, Aplauz"! Jak wypadła Agnieszka Szulim? Nowe show w telewizji: Rolnik szuka żony, Aplauz Aplauz, Mam talent -  oglądalność pierwszych odcinków Znamy wyniki oglądalności wszystkich tych programów.  Okazuje się, że bezkonkurencyjny wciąż pozostaje... " Rolnik szuka żony ", który obejrzało ponad 4,71 mln widzów. Na drugiej pozycji uplasował się „ Mam talent ” z 2,76 mln oglądalności. Wspomniany wcześniej „Apluaz Apluaz” z Agnieszką Szulim obejrzało zaś 2,49 mln widzów.   Wciąż bezkonkurencyjne są seriale - „M jak miłość” - 5,87 mln widzów, "Na dobre i na złe” - 4,43 mln , „Ojciec Mateusz” - 4,17 mln.   Jednak największym hitem weekendu okazał się mecz Niemcy-Polska - z ponad 7,5 mln oglądalnością!   A Wy co oglądaliście najchętniej?   Zobacz także: Dorota Wróblewska w szoku po pierwszym odcinku "Kto poślubi mojego syna?". Tak ostro jeszcze nie było.    

Nasze akcje
Strefa luksusu

Marzysz o sielsko-anielskim relaksie? Znajdziesz go w hotelu Bania!

Partner
materiały prasowe Lenovo
Fleszstyle

Świetna jakość w stylowym opakowaniu. Natalia Szroeder wybrała laptop Lenovo Yoga Slim 7

Partner
rafal-brzozowski
Newsy

Ci uczestnicy „The Voice of Poland” robią karierę muzyczną. Znasz wszystkich?

Partner
fotona-tatuaż
Fleszstyle

Nieudany tatuaż lub makijaż permanentny ? Wiemy, jak się go pozbyć!

Partner
torebka-skoda-hollie-warsaw
Fleszstyle

Barbara Kurdej - Szatan: "Nie miałam pojęcia, że niezabezpieczone drobiazgi mogą uderzyć z taką siłą"

Partner
justyna-steczkowska
Newsy

Justyna Steczkowska ponownie w „The Voice of Poland”! To wyjątkowy czas dla artystki

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner