Roman Polański - reżyser filmowy, aktor - strona 2

Roman Polański to polsko-francuski reżyser i scenarzysta filmowy, który sam występował w wielu filmach jako aktor. Wyreżyserował słynny horror "Dziecko Rosemary" i dramat wojenny "Pianista", za który został nagrodzony Oscarem. Wystąpił w niewielkich rolach w takich produkcjach jak "Kanał" czy "Zemsta" w reżyserii Andrzeja Wajdy. Niejednokrotnie zasiadał w jury prestiżowego festiwalu w Cannes. Napisał też autobiografię "Roman by Polański".Imię: Roman

Nazwisko: Polański

Pseudonim: znany początkowo jako Raymond Thierry Liebling i Rajmund Roman Thierry Polański

Wzrost: 165 cm

Data urodzenia: 18.08.1933 r.

Znak zodiaku: Lew

Zawód: reżyser, scenarzysta i producent filmowy, aktor

Osoby - związki:Żona Emmanuelle Seigner - z francuską modelką i aktorką reżyser związany jest od 1989 roku.Żona Sharon Tate - z amerykańską aktorką i modelką Polański był związany w latach 1968-1969. Małżeństwo zakończyła tragiczna śmierć aktorki i jej nienarodzonego dziecka w wyniku brutalnego napadu o charakterze satanistycznym.Była żona Barbara Kwiatkowska-Lass - z polską aktorką reżyser był związany w latach 1959-1962.

Rodzice: Bella Katz-Przedborska i Mojżesz Liebling (Ryszard Polański)

Dzieci: Morgane Polański (ur. 1993) i Elvis Polański (ur. 1998) - dzieci reżysera wybrały karierę aktorską.

Rodzeństwo: przyrodnia siostra Annette Polański

BIO: Roman Polański: reżyser i scenarzysta filmowy, aktor. Urodził się w żydowskiej rodzinie jako Raymond Thierry Liebling i w czasie II wojny światowej przebywał w krakowskim getcie. Udało mu się przetrwać zagładę Żydów m.in. dzięki pomocy bliskich oraz aryjskim rysom. Jak napisał w swojej autobiografii, talent reżyserski i scenograficzny odkrył w czasach harcerstwa. Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Filmową w Łodzi na kierunku reżyseria. Swój pierwszy film "Rower" wyreżyserował w 1955 roku, a trzy lata później został doceniony przez krytyków za krótkometrażową produkcję "Dwaj ludzie z szafą". Jako reżyser filmu pełnometrażowego zadebiutował w 1962 roku filmem "Nóż w wodzie" i już wtedy dostał nominację do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny. Pod wpływem krytyki ze strony komunistycznej władzy wyjechał z kraju i pracował w USA, Francji oraz Stanach Zjednoczonych. Specjalizował się początkowo w thrillerach psychologicznych, kryminałach i horrorach, które cieszyły się dużym uznaniem publiczności. Spośród najbardziej znanych tytułów warto wymienić takie jak: "Dziecko Rosemary", "Autor widmo", "Śmierć i dziewczyna" czy "Nieustraszeni pogromcy wampirów". Film "Pianista" opowiadający historię warszawskiego getta z perspektywy artysty Władysława Szpilmana (w tej roli Adrien Brody) przyniósł mu Oscara dla najlepszego reżysera i Złotą Palmę w Cannes. Roman Polański trzykrotnie zasiadał w jury festiwalu w Cannes.

Znany z: filmów, które zdobyły uznanie międzynarodowej publiczności. Oprócz tego sam występował w filmach jako aktor, np. w produkcjach Andrzeja Wajdy "Kanał" i "Zemsta". W 1984 roku ukazała się jego biografia "Roman by Polański".

Funkcja w filmie (wybrane produkcje): - reżyser filmu "Rower" (1955) - aktor w filmie "Kanał" (1956) - aktor w filmie "Kariera Nikodem Dyzma" (1960) - reżyser filmu "Dwaj ludzie z szafą" (1958) - aktor w filmie "Zezowate szczęście" (1960) - reżyser filmu "Nóż w wodzie" (1961) - reżyser filmu "Wstręt" (1965) - reżyser filmu "Nieustraszeni pogromcy wampirów" (1967) - reżyser filmu "Dziecko Rosemary" (1968) - reżyser filmu "Piraci" (1986) - reżyser filmu "Gorzkie gody" (1992) - reżyser filmu "Śmierć i dziewczyna" (1994) - reżyser filmu "Pianista" (2002) - aktor w filmie "Zemsta" (2002) - reżyser filmu "Oliver Twist" (2005) - reżyser filmu "Autor widmo" (2010) - reżyser filmu "Rzeź" (2011) - reżyser filmu "Prawdziwa historia" (2017)

Płyta: brak

Książki:"Roman by Polański" (1984)

Nagrody:
 • Złoty Delfin za film "Nóż w wodzie" na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Wychowawczych w Teheranie (1965)
 • Złoty Niedźwiedź za film "Matnia" na Festiwalu Filmowym w Berlinie (1966)
 • Złota Palma za film "Pianista" na Festiwalu w Cannes (2002)
 • Oscar za film "Pianista" w kategorii najlepsza reżyseria (2003)


 • LINK Instagram: brak

  LINK Facebook: brak
  Roman Polański
  Roman Polański

  Roman Polański - Spóźniona nagroda

  Roman Polański - Spóźniona nagroda
  Viva!
  Kate Winslet
  Roman Polański

  Kate Winslet w "Rzezi" Polańskiego!

  "Gdy na plan zaprasza Roman Polański nie można odmówić" - stwierdziła gwiazda
  Roman Polański

  Polański nie pojawi się w Gdyni

  Reżyser odwołał wizytę
  1_swiatowe_polanski_viv_1Roman Polański6.jpg
  Roman Polański

  Roman Polański wreszcie w domu!

  Roman Polański wreszcie w domu!
  Viva!
  Roman Polański, Charlotte Lewis
  Roman Polański
  Charlotte Lewis

  Roman Polański - To jeszcze nie koniec

  „Pan Polański zgwałcił mnie. Zaprosił do pokoju hotelowego. Był szampan. Powiedział: Albo się ze mną prześpisz, albo koniec z filmem”. Oświadczenie brytyjskiej aktorki Charlotte Lewis,wstrząsnęło opinią publiczną.
  Magda Łuków / Viva!
  Roman Polański
  Roman Polański

  Powstał film o sprawie sądowej Romana Polańskiego

  Ameryka jest w szoku! Po 30 latach od oskarżenia Romana Polańskiego o gwałt na nieletniej i spektakularnej ucieczce reżysera z USA jego sprawa wraca „na wokandę”.
  Magda Łuków / Viva
  Nasze akcje
  Douglas
  Styl życia
  Największa perfumeria Douglas to miejsce inne niż wszystkie
  Współpraca reklamowa
  wernisaż-12.-kalendarza-artystycznego-gedeon-richter
  Newsy
  Kobiety i astrologia inspiracją dla polskich artystów. Przedstawiamy 12. edycję Kalendarza Artystycznego
  Współpraca reklamowa
  Gwiazdy
  Newsy
  Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
  Współpraca reklamowa
  Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
  Newsy
  Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
  Współpraca reklamowa