Michał Urbaniak: urodziny, związki, kariera

Michał Urbaniak to jeden z najpopularniejszych muzyków jazzowych w Polsce. Gra na saksofonie i skrzypcach, pisał muzykę do filmów amerykańskich, wystąpił na wielu festiwalach muzycznych. Sprawdź, w jakich filmach zagrał.Imię: Michał

Nazwisko: Urbaniak

Nazwisko panieńskie: nie dotyczy

Pseudonim: brak informacji

Wzrost: brak informacji

Data urodzenia: 22.01.1943 r.

Znak zodiaku: wodnik

Zawód: muzyk

Osoby - związki:
 • Urszula Dudziak (małżeństwo od 1967 do 1987);
 • Liliana Komorowska (małżeństwo od 1987 do 1991);
 • Dorota Palmowska (małżeństwo od 2013 r.).


 • Rodzice: brak informacji

  Dzieci: Michał Urbaniak oraz jego pierwsza żona Urszula Dudziak są rodzicami Miki Urbaniak i Katarzyny Urbaniak.

  Rodzeństwo: brak informacji

  BIO: Michał Urbaniak: polski muzyk, kompozytor, skrzypek, saksofonista. Urodził się 22 stycznia 1943 roku w Warszawie, ale młodość spędził w Łodzi. Ukończył tamtejsze liceum muzyczne, w którym zresztą dawał pierwsze koncerty. Współpracował m.in. z zespołem jazzowym Tiger Rag, specjalizującym się w stylu dixieland. W 1961 roku przeprowadził się do Warszawy, gdzie rozpoczął studia w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej. Szlifował tam grę na skrzypcach w klasie Tadeusza Wrońskiego. W okresie studiów nawiązał współpracę z kolejnym zespołem jazzowym, z którym zresztą miał swój debiut podczas Festiwalu Muzyki Jazzowej "Jazz Jamboree". W 1962 roku wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie aktywnie koncertował. Występował m.in. w Nowym Jorku, Waszyngtonie, Nowym Orleanie i Newport. Pojawił się też w słynnym TV-show "Who is in the World" i otrzymał wiele pozytywnych recenzji, m.in. w popularnym "The New York Times". Po powrocie ze Stanów Zjednoczonych grał w Kwintecie Krzysztofa Komedy, pod zmienioną już nazwą Andrzej Trzaskowski Quintet. Występował w wielu programach, m.in. w niemieckim "Jazz - gehört und gesehen". Od 1965 do 1968 roku mieszkał za granicą, a szczególnie w Skandynawii. Po powrocie do Polski prowadził Grupę Michała Urbaniaka, która odnosiła niemałe sukcesy. Współpracował z Urszulą Dudziak, Adamem Makowiczem, Andrzejem Dąbrowskim, Romanem Dylągiem, Czesławem Bartkowskim i wieloma innymi muzykami. Grupa ma na swoim koncie sporo występów zagranicznych oraz liczne sukcesy. Jeden z jej pierwszych albumów - "Parathyphus B" - został bardzo dobrze przyjęty w piśmie "Jazz Podium". W 1973 roku Michał Urbaniak zagrał ostatni koncert w Polsce i wyjechał do Stanów Zjednoczonych. Podpisał tam kontrakt z wytwórnią Columbia Records. Ta współpraca przyniosła artyście wiele sukcesów. Od 1974 do 1989 roku prowadził grupę Michal Urbaniak's Fusion, w której grał zarówno z amerykańskimi muzykami, jak i ze znajomymi z Polski. Artysta występował z grupą muzyczną Weather Report, Freddiem Hubbardem i Georgem Bensonem. Pojawił się na Carnegie Hall i Avery Fisher Hall. Współpracował z Marcusem Millerem, Quincym Jonesem czy Milesem Davisem. Po powrocie do Polski wraz z grupą Michal Urbaniak Constellation zagrał na festiwalu "Jazz Jamboree", gdzie gościł również w kolejnych latach. Brał udział w festiwalach "Jazz nad Odrą" i "Jazz Od Nowa Festival w Toruniu", a także w koncercie "Komeda żywy". Wiedzą i umiejętnościami dzieli się z innymi podczas bezpłatnych koncertów i warsztatów.

  Znany z: licznych festiwali jazzowych oraz aktywności muzycznej. Pojawił się również w popularnym filmie obyczajowym "Mój rower", w którym zagrał u boku Artura Żmijewskiego i Witolda Dębickiego.

  Funkcja w filmie:aktor w filmie "Pożegnanie jesieni" (1990);aktor w filmie "Zdziwieni" (1990);aktor w filmie "6 dni strusia" (2000);aktor w filmie "Sufferrosa" (2010);aktor w filmie "Mój rower" (2012);aktor w filmie "Klecha" (2019);aktor w filmie "Pan T." (2019).

  Płyty (wybrane):"Urbaniak Orchestra" (1966);"Fusion" (1974);"Ecstasy" (1979);"My One and Only Love" (1981);"New York Five at the Village Vanguard" (1989);"Manhattan Man" (1992);"Jazz Legends" (1998);"Serenada" (2000);"I Jazz Love You" (2004);"Miles of Blue" (2009);"Smiles Ahead" (2012).

  Książki: brak

  Nagrody: - nagroda za muzykę podczas Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych (1999, 2002); - "Złoty Fryderyk" za całokształt twórczości (2016); - Nagroda Muzyczna Programu Trzeciego w kategorii "Muzyka jazzowa - całokształt" (2016).

  LINK Instagram: @michalurbaniakofficial


  LINK Facebook: @UrbaniakMichal
  Michał Urbaniak trafił do szpitala
  Michał Urbaniak

  Wybitny polski muzyk w szpitalu. Odwołano duży koncert z jego udziałem

  Niepokojące informacje o stanie zdrowia Michała Urbaniaka
  dayv
  Nasze akcje
  Douglas
  Lifestyle
  Największa perfumeria Douglas to miejsce inne niż wszystkie
  Współpraca reklamowa
  wernisaż-12.-kalendarza-artystycznego-gedeon-richter
  Newsy
  Kobiety i astrologia inspiracją dla polskich artystów. Przedstawiamy 12. edycję Kalendarza Artystycznego
  Współpraca reklamowa
  Gwiazdy
  Newsy
  Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
  Współpraca reklamowa
  Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
  Newsy
  Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
  Współpraca reklamowa