Hanna Banaszak

Hanna Banaszak związała swoje życie z muzyką. Karierę rozpoczęła już w latach 70. Wtedy to współpracowała z dwoma zespołami. Solową działalnością zajęła się niedługo później. Na przestrzeni lat nagrała wiele znanych piosenek, a utwory pisały dla niej takiej sławy, jak Jeremi Przybora, Wojciech Młynarski czy Jonasz Kofta. Przeboje Hanny Banaszak znali niegdyś wszyscy. Jak wyglądała jej kariera artystyczna?

Imię: Hanna

Nazwisko: Banaszak

Nazwisko panieńskie: Banaszak

Pseudonim: brak

Wzrost: brak informacji

Data urodzenia: 24.04.1957 r.

Znak zodiaku: byk

Zawód: piosenkarka wykonująca muzykę rozrywkową i jazzową, poetka

Osoby - związki:Życie prywatne artystki często było przedmiotem zainteresowania mediów i słuchaczy. Zapewne niejeden fan zastanawiał się, kim jest mąż Hanny Banaszak. Wokalistka nigdy jednak nie opowiadała o swoich sprawach miłosnych. Nie wiadomo więc, z kim spotykała się w przeszłości ani czy obecnie pozostaje z kimś w związku. W latach 80. wiele plotkowało się o tym, że piosenkarka ma bardzo bliską relację z ówczesnym premierem Mieczysławem Rakowskim. Romans Hanny Banaszak z politykiem nigdy nie został potwierdzony. Po latach piosenkarka śmiała się z tych doniesień, jednak przyznała, że w przeszłości plotka ta sprawiła, że wiele osób nie traktowało jej z sympatią.

Rodzice: brak informacji

Dzieci: córka Agata (ur. w 1984 r.)

Rodzeństwo: brak informacji

BIO: Hanna Banaszak urodziła się w Poznaniu. Już jako nastoletnia dziewczyna zainteresowała się muzyką - śpiewała nawet w zespole i tworzyła duet Hanna i Piotr z muzykiem Piotrem Żurowskim. Na dużej scenie po raz pierwszy wystąpiła w 1976 roku - wzięła wówczas udział w konkursie dla młodych talentów zorganizowanym w ramach XIV Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Pod koniec lat 70. grała w zespole Sami Swoi. Razem z grupą koncertowała nie tylko w Polsce, lecz także za granicą.Ważnym momentem w życiu zawodowym artystki były lata 80. Wówczas Hanna Banaszak zaczęła występować solo. Wtedy też wydała swoją pierwszą płytę.Wkrótce o utalentowanej artystce zrobiło się głośno. Stała się znana z doskonałych wykonań standardów jazzowych, utworów muzyki rozrywkowej z lat 20. i 30. oraz nowych piosenek, które pisali dla niej wybitni autorzy tekstów i kompozytorzy. Największe przeboje Hanny Banaszak powstały dzięki jej współpracy z takimi twórcami, jak: Jerzy Wasowski, Jeremi Przybora, Jonasz Kofta, Zbigniew Górny i Andrzej Młynarski.Poza śpiewaniem na scenie Hanna Banaszak wystąpiła w kilku filmach. Odnajdywała się także w świecie kabaretu i spektakli telewizyjnych. Odkryła w sobie również duszę poetki i wydała tomik zawierający kilkadziesiąt wierszy. W swojej twórczości często poruszała bliskie jej tematy, związane z własnymi doświadczeniami.Hanna Banaszak rzadko kiedy opowiadała o swoim życiu prywatnym. Stroni od tego również dziś. Nie często udziela też wywiadów. Jednym z bardziej wstrząsających wyznań artystki jest to, że w wieku zaledwie 17 lat przeżyła próbę gwałtu.Obecnie wokalistka jest dalej aktywna w świecie muzyki. Jej ostatnia płyta ujrzała światło dziennie w 2020 roku.

Znana z: śpiewania utworów muzycznych z nurtu muzyki rozrywkowej i jazzowej.Najbardziej znane piosenki Hanny Banaszak to m.in. "Mam ochotę na chwileczkę zapomnienia", "Pogoda ducha", "Jesienny Pan", "Żegnaj kotku", "W moim magicznym domu" czy "Filozofia małżeńska".

Funkcja w filmie: - wykonawczyni piosenek w filmie "Miłość ci wszystko wybaczy" (1981); - aktorka w filmie "Słona róża" (1982); - aktorka w filmie "Przeklęta ziemia" (1982); - wykonawczyni piosenek do filmu "Siekierezada" (1985); - aktorka w spektaklu telewizyjnym "Kolęda wigilijna" (1993); - wykonawczyni piosenek do filmu animowanego "Gwiazdka kota Filemona" (1995); - aktorka w spektaklu telewizyjnym "Na południe od granicy" (2006).

Płyty:Hanna Banaszak wydała kilka albumów studyjnych. Były to:
  • "Summertime" (1980);
  • "Hanna Banaszak" (1986);
  • "Wołanie Eurydyki" (1991);
  • "Echa melodii zapomnianej" (2000);
  • "Kofta" (2008);
  • "Hanna Banaszak śpiewa piosenki Jerzego Dudusia Matuszkiewicza" (2013);
  • "Stoję na tobie ziemio" (2020).
  • Oprócz tego artystka ma na swoim koncie dwie płyty świąteczne ("Wigilia z Hanną Banaszak" z 1998 roku i "Kolędy: z 2013 roku) oraz jeden album koncertowy ("Live" z 2011 roku). Wydano także kompilację przebojów Hanny Banaszak ("Złota Kolekcja. W moim magicznym domu" z 1998 roku).

    Książki:tomik poezji "Zamienie Samolubie na Szczodruchy" (1999)

    Nagrody (wybrane wyróżnienia):Grand Prix na festiwalu piosenki Europopstar w Belgii w 1986 roku;statuetka "Wiktora" w 1988 roku;srebrny medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" w 2005 roku;nagroda "Honorowy Złoty Mikrofon" od Polskiego Radia w 2013 roku;Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski w 2014 roku.Oprócz tego Hanna Banaszak jest m.in. zdobywczynią statuetki Prometeusza oraz Bursztynowego Słowika.

    Link Instagram: brak

    Link FB: brak
    Advertisement MPU index