Lekarz w białym fartuchu
Image by LifetimeStock.com
Fleszstyle

Botoks, czyli toksyna botulinowa na zmarszczki, nadpotliwość, zeza i migrenę

Toksyna botulinowa, potocznie zwana jadem kiełbasianym jest substancją stosowaną w medycynie. Występuje między innymi pod nazwą handlową "botoks". Początkowo wykorzystywano ją do leczenia spazmów mięśniowych i tików nerwowych.

Toksyna botulinowa, potocznie zwana jadem kiełbasianym jest substancją stosowaną w medycynie. Występuje między innymi pod nazwą handlową "botoks". Początkowo wykorzystywano ją do leczenia spazmów mięśniowych i tików nerwowych.

Gwiazda "Trinny i Susannah ubierają Polskę" przesadziła z botoksem. Szokująca metamorfoza!

Czym jest botoks, czyli toksyna botulinowa?

Toksyna botulinowa, popularnie zwana botoksem lub jadem kiełbasianym jest naturalną toksyną powodującą zahamowanie wydzielania acetylocholiny. Substancja jest odpowiedzialna za połączenia impulsów między nerwami a mięśniami. Toksyna botulinowa blokuje wydzielanie acetylocholiny przez związanie się z błoną presynaptyczną płytki motorycznej.

Zastosowanie toksyny botulinowej w medycynie estetycznej

Toksyna botulinowa jest stosowana od lat w zabiegach medycyny estetycznej. Blokuje ona acetylocholinę (przekaźnik połączeń nerwowo-mięśniowych), która jest uwalniana przez nerwy. Specyfiki z toksyny botulinowej są produkowane laboratoryjnie ze szczepów bakterii. Następnie są oczyszczane i pakowane próżniowo w ściśle odmierzonych dawkach. Toksyna botulinowa wykorzystywana jest w dermatologii estetycznej by wygładzić zmarszczki (głównie zmarszczki mimiczne). Stosuje się ją również w leczeniu potliwości stóp, dłoni i pach. Preparat podany w te okolice wpływa na gruczoły potowe i zapobiega nadmiernemu wydzielaniu potu. Ponadto jad kiełbasiany stosuje się w okulistyce do leczenia zeza i kurczu powiek, a wstrzykiwany w okolice czoła, czy karku uwolni od bólu głowy i wyleczy migrenę. Skuteczność leczenia można ocenić po 2 tygodniach. Obecnie stosuje się dwa preparaty botulinowe: botoks i dysport.

Jak wygląda zabieg z zastosowaniem botoksu na zmarszczki?

Toksynę botulinową wstrzykuje się w kilka miejsc na twarzy za pomocą cienkiej igły. Zabieg trwa krótko, zazwyczaj do 15-20 minut. Ból podczas wstrzykiwania botoksu jest minimalny a większość pacjentów porównuje go do ugryzienia komara. Zabieg nie wymaga podawania znieczulenia, jednak w przypadku dużej wrażliwości pacjenta można zastosować znieczulenie w postaci kremu na godzinę przed operacją.

Efekty stosowania toksyny botulinowej (botoksu) na zmarszczki

Po zabiegu z zastosowaniem toksyny botulinowej zmarszczki znikają, a wyraz twarzy staje się łagodniejszy. Toksyna botulinowa działa po 2-3 dniach od przeprowadzonego zabiegu, a cały rezultat widać po około 7 dniach. Efekt utrzymuje się na twarzy przez około sześciu miesięcy. Po tym czasie zabieg należy powtórzyć. Miejsca, w których wstrzyknięto toksynę są niewidoczne i nie istnieje ryzyko powstania blizn, uszkodzeń skórnych.

Przeciwwskazania do zabiegu z botoksu (toksyny botulinowej) na zmarszczki

Zabiegu z zastosowaniem toksyny botulinowej nie zaleca się osobom mającym problemy z zaburzeniami przewodnictwa nerwowo-mięśniowego, zaburzeniami krzepnięcia, cierpiącym na infekcje, kobietom w ciąży i karmiącym piersią.


Pełne czerwone usta
Flickr/Christine Roth/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/
Fleszstyle
Marzysz o pełnych ustach? Sprawdź powiększanie ust botoksem
Powiększanie ust botoksem jest szybkie i efektywne. Już jeden zabieg zapewnia jędrne usta nawet na 9 miesięcy. Jednak wstrzykiwanie botoksu ma też swoje negatywne strony. Toksyna botulinowa może powodować porażenie mięśni wokół ust i utrudnione wyrażanie emocji za pomocą mimiki.

Powiększanie ust botoksem jest szybkie i efektywne. Już jeden zabieg zapewnia jędrne usta nawet na 9 miesięcy. Jednak wstrzykiwanie botoksu ma też swoje negatywne strony. Toksyna botulinowa może powodować porażenie mięśni wokół ust i utrudnione wyrażanie emocji za pomocą mimiki. Na czym polega powiększanie ust botoksem? Możliwości powiększania ust jest wiele, jednak najbardziej skuteczną metodą nadania pełnego wyrazu swoim wargom jest oczywiście wizyta u chirurga plastyka. Zabieg chirurgiczny jest dość prosty i nieinwazyjny, a polega na wstrzykiwaniu w okolice ust substancji, mającej na celu ich wypełnienie. Dzięki temu wargi zyskują na objętości, wydają się być większe i wyraziste, kontur staje się dobrze zarysowany.   Botoks jest popularną substancją, nadającą pełny kształt ustom. Za pomocą tej substancji uzyskać można najbardziej zauważalny efekt dużych, jędrnych ust . Do zabiegu powiększania ust botoksem nie trzeba specjalnie się przygotowywać. Po prostu zawsze kieruj się uwagami swojego lekarza. Powiększanie ust botoksem rozpoczyna się od podania znieczulenia miejscowego, a następnie lekarz „ostrzykuje” usta, aby równomiernie nabrały objętości i jędrności. Sam zabieg trwa maksymalnie pół godziny, a tuż po nim nie jest wskazane drażnienie ust przez dotykanie, masowanie itp. Znieczulenie zacznie zanikać, aż w końcu po około godzinie czucie wróci do normy. Gdy pacjentka ma silną tendencję do powstawania siniaków, wtedy lekarz przepisuje jej odpowiednie leki – jednak najlepszą pomocą w takim przypadku może okazać się zwykła witamina K w maści, którą łatwo dostać bez recepty w każdej aptece. Pierwszy efekt powiększania ust widoczny jest dopiero po 2-3 dniach od zabiegu. Po tygodniu zauważalny jest końcowy efekt, który może utrzymać się aż do 9 miesięcy. Czy botoks jest...

Starsza kobieta siedzi na kanapie i trzyma się za bolącą szyję.
©Picture-Factory/Fotolia.com
Styl życia
Dystonia szyjna – nieprawidłowe ustawienie głowy spowodowane skurczem mięśni
Dystonia szyjna, znana również pod nazwą kręczu szyi, należy do dystonii ogniskowych. W przebiegu choroby dochodzi do nieprawidłowego ułożenia głowy, wskutek skręcenia jej na bok, zgięcia do tyłu bądź do przodu.

Dystonia szyjna, znana również pod nazwą kręczu szyi, należy do dystonii ogniskowych. W przebiegu choroby dochodzi do nieprawidłowego ułożenia głowy, wskutek skręcenia jej na bok, zgięcia do tyłu bądź do przodu.   Dystonia jest chorobą układu nerwowego polegającą na zaburzeniach ruchowych. U osoby chorej dochodzi do mimowolnych skurczów określonych partii mięśniowych. Istnieje kilka rodzajów dystonii różniących się przyczyną powstania, lokalizacją objawów oraz wiekiem, w jakim choroba się ujawniła. Dystonia szyjna Jednym z częściej pojawiających się rodzajem dystonii jest dystonia szyjna, określana również kręczem szyi. Zaliczana jest do dystonii ogniskowych, czyli zajmujących tylko jeden lub kilka blisko ze sobą sąsiadujących mięśni. Dystonia szyjna obejmuje mięśnie szyi oraz karku i skutkuje wadliwym ustawieniem głowy. Może prowadzić do skrętu głowy w jedną stronę, zgięcia głowy do tyłu, do przodu lub do boku. Rozpoznawane są również postacie mieszane. Objawem, który niekiedy towarzyszy chorobie, jest drżenie lub potrząsanie głową. Przyczyny kręczu szyi Większość przypadków dystonii szyjnej ma nierozpoznaną przyczynę. Rozróżnia się dwa rodzaje kręczu szyi, czyli wrodzony i nabyty . Dystonia szyjna wrodzona typu mięśniowego rozwija się często wskutek okołoporodowego urazu części szyjnej. Istnieje również typ kostny, który jest skutkiem wad rozwojowych powstających w obrębie kośćca. Dystonia szyjna nabyta często jest wynikiem stanów zapalnych, między innymi zapalenia węzłów chłonnych szyi czy zapalenia migdałków. Metody leczenia dystonii Całkowite wyleczenie dystonii na razie nie jest możliwe . Znane są jedynie sposoby pozwalające na łagodzenie objawów choroby. Wśród dostępnych metod wyróżnia się leczenie farmakologiczne z zastosowaniem toksyny botulinowej lub zabieg chirurgiczny. Leczenie...

Baby botox
East News
Fleszstyle
Baby Botox - co to takiego?
Baby Botox - co to takiego?

Czym różni się od zwykłego botoksu? Wyjaśniamy!   Gwiazdy, np. Jessica Alba i Cara Delevingne , nie ukrywają, że lubią zabiegi z toksyną botulinową , czyli popularnym "botoksem". Nic dziwnego! To skuteczny, szybki i mało inwazyjny sposób, by ukryć lub zmniejszyć zmarszczki, wygładzić skórę i prewencyjnie zadziałać przeciwstarzeniowo, bo jak wiadomo, na zrelaksowanej skórze zmarszczki pojawiają się mniejsze i… później.   ZOBACZ TAKŻE: Alternatywa dla botoksu? Bursztynowa terapia odmładzająca, która pokochały gwiazdy   Botoks ma też jednak i wady. Wiele osób narzeka, że po zabiegu mimika twarzy zmienia się, a buzia wygląda jak nieruchoma maska o - czasem - nienaturalnych rysach, np. karykaturalnie uniesionych brwiach. To oczywiście nie wina botoksu, tylko jego zbyt dużej dawki, ale właśnie z powodu takiego zarzutu wymyślono zabieg Baby Botox.   Na czym polega Baby Botox? Baby Botox to zabieg, po którym mięśnie porażone są toksyną botulinową o wiele łagodniej, zatem nie zastygają w bezruchu - ich ruchomość jest ograniczona jedynie w niewielkim stopniu. Zabieg wykonuje się takimi samymi preparatami, jak standardowe zabiegi z użyciem toksyny botulinowej. Bo Baby Botox to nie inny preparat! To zabieg, podczas którego wstrzykuje się jego mniejsze dawki. Ponadto  podawany jest za pomocą zastrzyków w wielu miejscach, a nie zaledwie kilku, jak w przypadku zwykłego zabiegu z botoksem.   Zalety Baby Botox Ten zabieg ma ich więcej, niż wad! Nadaje twarzy zrelaksowany wygląd i zmniejsza widoczność linii mimicznych, np. na czole, wokół oczu lub tzw. zmarszczek króliczych u nasady nosa. Baby Botox jest też zwykle tańszy, ponieważ do jego przeprowadzenia wykorzystuje się mniej preparatu.   Niestety, Baby Botox...

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Współpraca reklamowa
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Współpraca reklamowa
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Współpraca reklamowa
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik