Spódnica z Zary z żabą
Kupiłaś tę spódnicę? Zara WYCOFUJE je ze wszystkich sklepów! Naszyta na nie żaba to symbol RASIZMU
1/5
Spódnica z Zary z żabą

Popularne sieciówki nie mają ostatnio dobrej passy jeśli chodzi o katastrofy PR-owe. Czy to kradzież projektów naszywek młodych, niezależnych artystów, czy bluzki łudząco podobne do uniformów więźniów obozów zagłady – wydawać by się mogło, że nie ma tygodnia bez wtopy wielkiego koncernu modowego.

 

Zobacz też: Słynna sieciówka przesadziła?! Fani sklepu oburzeni! A poszło o... kształty

 

Najnowsza burza w sieci rozpętała się z powodu niepozornej spódnicy z Zary. Pochodziła ona z linii painted denim i miała na sobie dwie zielone żaby w okularach przeciwsłonecznych. Natychmiast po jej ujawnieniu na Zarę wylała się fala krytyki jednej z najpopularniejszych sieciówek! Dlaczego? Zajrzyjcie do naszej galerii aby się dowiedzieć.

 

Więcej: Kolejna marka wycofuje swoje sklepy z Polski! O który ulubiony sklep Polek chodzi?

2/5
Żaba Pepe

Klienci sieciówki natychmiast zwrócili uwagę na to, że żaby z wąskimi, czerwonymi ustami łudząco przypominają internetowy mem, żabę Pepe. Co w tym złego? Jak się okazuje, chociaż Pepe został stworzony w 2005 roku jako niewinna, kreskówkowa postać –  która następnie stała się memem – jest w ostatnich latach wykorzystywana jako symbol wielu grup wierzących w białą supermację.

3/5
Spódnica z Zary z żabą

Biała supremacja to rasistowski ruch, którego członkowie są przekonani o wyższości białej rasy nad innymi. Zaledwie rok temu amerykańska organizacja walcząca z hejtem Anti-Defamation League wpisała zieloną żabę na czarną listę symboli nienawiści ze względu na jej rasistowski i antysemicki kontekst. Uderz w stół a nożyce się odezwą! Internet natychmiast zagrzmiał, a użytkownicy twittera zalali profil sieciówki głosami żalu, rozczarowania i niedowierzania. Nie trzeba było długo czekać na odpowiedź Zary.

4/5
Oświadczenie Zary w sprawie spódnicy z żabą

„Spódnicę zaprojektował Mario de Santiago, znany w internecie jako Yimeisgreat", powiedział magazynowi Vogue przedstawiciel sieciówki. „W swoich pracach Mario zgłębia interakcje społeczne. Jak sam powiedział: <Pomysł wywodzi się z muralu naściennego, który namalowałem ze znajomymi przed 4 laty> Nie ma to absolutnie nic wspólnego z zasugerowanym motywem".

5/5
Kontrowersyjne produkty z Zary

Co myślicie? Czy nikt w Zarze naprawdę nie wiedział co symbolizuje zielona żaba? Pamiętajcie że nie jest to pierwszy raz, kiedy hiszpańska sieciówka wycofuje swój produkt z powodu kontrowersyjnych skojarzeń. W zeszłym roku Zara została absolutnie zgładzona przez blogosferę po tym jak wypuściła tshirt, który porównano do uniformu więźniów obozów koncentracyjnych. Natomiast w 2007 roku sieciówka wycofała z półek torbę, na którą naszyto... swastykę. Co ty wyprawiasz, Zaro?

Więcej na temat Zara hity internetu