Cheryl
East News

Uśmiech rodem z Hollywood. Sprawdź, jak odmłodzić zęby i zapobiec ich starzeniu się

Cheryl
East News

Młody wygląd nie kończy się na skórze i sylwetce. Często to właśnie uśmiech zdradza wiek. Jak można zapobiec procesowi starzenia się zębów i w jaki sposób je odmłodzić – opowiada dr Konrad Rylski, lekarz stomatolog, kierownik kliniki DenticaNova w Starej Iwicznej k. Piaseczna (www.denticanova.pl).

Konrad Rylski, lekarz stomatolog, kierownik kliniki DenticaNova w Starej Iwicznej
Konrad Rylski, lekarz stomatolog, kierownik kliniki DenticaNova w Starej Iwicznej

Jakie procesy zachodzą wraz z wiekiem w szczęce, kośćcu i zębach?

Jest kilka rodzajów zmian, do jakich dochodzi z upływem czasu w uzębieniu. Przede wszystkim zmienia się kolor szkliwa, co wynika z redukcji hydroksyapatytu w organizmie. Skutek? Inaczej zaczyna się załamywać światło na powierzchni szkliwa, dlatego zęby zdają się bardziej żółte, a mniej śnieżnobiałe. Kolejną zmianą jest fakt, że szkliwo zbudowane jest z kryształów osadzonych na podłożu, które zmienia swoją sprężystość. W związku z tym w szczeliny zaczyna wnikać barwnik z jedzenia i zęby stają się bardziej szare lub żółte. Trzecią kwestią jest to, że zęby się ścierają, a czwartą – tendencja do paradontozy. Zęby są osadzone w szczęce poprzez więzadła i zrośnięte z nimi z kością. Ruchomy ząb osoby cierpiącej na paradontozę zasysa bakterie do środka – i problem gotowy. To sprawia, że zęby mają większą tendencję do wypadania.

A na które z tych procesów mamy wpływ i jak możemy im zaradzić?

Praktycznie na wszystkie. Co prawda nie zatrzymamy procesu starzenia się kośćca i utraty hydroksyapatytu, podobnie jak procesu starzenia się całego organizmu, jednak paradontozie można zapobiec w bardzo prosty sposób: korzystając z zabiegów usuwania osadu i kamienia nazębnego u higienistki. Należy to robić regularnie, najlepiej u tej samej osoby. U jednego pacjenta to będzie oznaczało wizytę co trzy miesiące, u innego co sześć. Takie działanie rewelacyjnie wpływa także na kolor zębów. Odświeża i rozjaśnia uśmiech. Ale przede wszystkim regularne ściąganie kamienia nazębnego i osadu to najlepsza profilaktyka paradontozy, czyli inwestycja w komplet uzębienia.

Co ze ścieraniem się zębów? Rozumiem, że tu, oprócz stomatologa, wkracza ortodonta i że współpracujecie?

Tak, jest to ścisła współpraca. Nie zawsze jednak z ortodontą. Czy fizjologiczne ścieranie się zębów istnieje – zdania są podzielone, choć w moim przekonaniu raczej nie. Człowiek żyje zbyt krótko, żeby zęby miały się tak zużywać (to charakterystyczne dla innych gatunków). Dlatego warto dobrze zdiagnozować, z czego konkretnie ten problem się bierze. Może być ortodontyczny i wynikać z wady zgryzu. Ale może być także efektem dysfunkcji mięśni, które trzeba wesprzeć. Wówczas przydaje się pomoc fizjoterapeuty. Ścieranie się zębów może mieć również podłoże logopedyczne. U około 70% pacjentów, którzy cierpią na bóle migrenowe, mijają one wraz z poprawieniem pracy szczęk, kiedy znikają problemy okluzyjne. Każde ścieranie się szkliwa jest patologiczne, więc należy mu zaradzić i odpowiednio zareagować, korzystając z pomocy ekspertów.

Jak długo trwa leczenie, które ma zapobiegać ścieraniu się zębów?

To już zależy od podłoża problemu. Leczenie ortodontyczne trwa od 6 miesięcy do 2–3 lat. Natomiast w przypadku nieodpowiedniej pracy mięśni lub kwestii logopedycznych wiele zależy od wkładu pracy samego pacjenta. U każdego może być inaczej, więc czas leczenia będzie inny. 

Wracając do roli stomatologa w naprawianiu zgryzu i ścieraniu się zębów, czy pan doktor odbudowuje fragmenty, które zostały uszkodzone?

Owszem, odbudowa zębów jest jednym z kluczowych elementów leczenia. Likwiduje przyczynę i skutek problemu. Czasami wystarczy skorygować jeden guzek zęba, żeby wyrównać zgryz. 

Catherine Zeta- Jones
East News

Catherine Zeta- Jones

Aktorka o śnieżnobiałym uśmiechu nie zawsze mogła się takim pochwalić. Dziś jej uzębienie jest młodsze niż kilka dekad temu!

Czy doktor może ocenić wiek pacjenta po stanie jego uzębienia?

Kiedyś to było całkiem proste zadanie, a dziś jest zgoła inaczej. Teraz mówi się raczej o wieku zębowym. Natomiast po budowie kości, strukturze zęba można oszacować mniej więcej wiek pacjenta. Czasami jednak brak higieny, rzadkie mycie i czyszczenie zębów powoduje, że pacjent wygląda znacznie starzej, oceniając po jego uzębieniu, niż świadczy o tym jego wiek metrykalny.

A co pan doktor myśli o porcelanowych plombach? Czy to najlepsze rozwiązanie, które jest trwałe i na zawsze?

Najlepszymi wypełnieniami są te wykonane ze złota, inlay i onlay. Złoto jest znacznie bardziej miękkim materiałem niż porcelana, która też może powodować ścieranie się szkliwa innych zębów, jeśli taka „plomba” ma z nimi styczność. Złoto ma tę przewagę nad wszystkimi innymi wypełnieniami, że działa bakteriobójczo. A więc leczenie zębów i wstawianie w nie złotych „plomb” jest także działaniem przeciw próchnicy wtórnej. Oczywiście to również kwestia estetyki i na przednich zębach złotych wypełnień bym nie założył, ale do tych trzonowych – owszem. Śnieżna biel jest najbardziej pożądanym kolorem uzębienia. Natomiast procesy związane z wiekiem zmieniają odcień zębów.

Czy wybielanie jest szkodliwe dla szkliwa? I czy wybielone zęby mogą wyglądać naturalnie?

W moim przekonaniu podstawą pięknych zębów jest utrzymanie ich właściwej higieny, z którą niestety Polacy wciąż są na bakier. Niektórzy myją zęby „okazjonalnie”. Rekord: dwa razy w miesiącu. I stąd się bierze najwięcej kłopotów ze stanem uzębienia. Natomiast wybielanie moim zdaniem nie jest szkodliwe. U nas rozjaśniamy szkliwo, traktując zęby preparatem z nadtlenkiem wodoru (lub nadtlenkiem karbamidu) i światłem lasera. Pod wpływem promieniowania ta substancja silnie utleniająca, która rozjaśnia i poprawia kolor zębiny, wnika do środka szkliwa i je wybiela. Zgadzam się jednak, że zbyt białe zęby, niemalże porcelanowoniebieskie, wyglądają nieautentycznie. Ale nie każdy ząb da się wybielić do takiego poziomu. 

Czy wciąż są restrykcje dotyczące stylu życia po zabiegu wybielania zębów?

Po wybielaniu zęby są odwodnione, więc bardziej podatne na wchłanianie wilgoci z pożywienia i napojów. A wraz z wodą – także barwników. Dlatego należy przestrzegać przez dwa tygodnie po wybieleniu tzw. białej diety, czyli unikać czarnej kawy, czerwonego wina, ciemnych owoców i warzyw. 

Patrząc na zęby, które wyglądają jak z katalogu i są niezwykle równe i białoniebieskie, mam wrażenie, że wręcz dodają lat, bo wyglądają sztucznie. Jakie zabiegi dają taki efekt?

Tu już mówimy o licówkach. Oczywiście da się je zrobić tak, żeby zęby z licówkami wyglądały estetycznie i jak naturalne. Ale zdarza się, że wszystkie są zbyt równej wielkości i podobnego kształtu, w odcieniu bieli zbliżonym do niebieskiego – i wówczas wygląda to nieautentycznie. Najlepiej jest taki zabieg z licówkami zrobić na raz – wstawić wszystkie zęby w tym samym czasie, żeby zgadzały się ich ułożenie i kształt zgryzu.

Przepis na młodsze zęby

Wybielnaie

Zabieg polega na połączeniu działania substancji chemicznej na zębinę, np. nadtlenku wodoru, ze światłem lasera. Średni koszt wybielania to 1200 zł.

Licówki

Nakładki na zęby powinny być wykonane z dobrej jakości materiału, który nie ulega odbarwieniu. Cena 1 licówki to 1300–2500 zł.

Aparat

Wyrównanie zgryzu odmładza wygląd twarzy, ale jest rozłożone w czasie, trwa od 6 miesięcy

do 2–3 lat. Leczenie i aparat ortodontyczny kosztują 12–25 tys. zł.

Więcej na temat wybielanie zębów zęby
Przeładuj

Rafał Brzozowski miał jedno marzenie związane z Krzysztofem Krawczykiem! Podjął nawet pierwsze próby

zobacz 00:48