Andrzej Duda w Pjongczangu w marce Gorsecik Andrzej Duda w Pjongczangu w marce Gorsecik Andrzej Duda w Pjongczangu w marce Gorsecik Andrzej Duda w Pjongczangu w marce Gorsecik Andrzej Duda w Pjongczangu w marce Gorsecik
Andrzej Duda w Pjongczangu w marce Gorsecik
Prezydent.pl
1/5
Andrzej Duda w Pjongczangu w marce Gorsecik
Prezydent.pl

 

Zapewne wiele osób jest zdania, że ubranie jest błahostką, które tak naprawdę nie ma zbyt dużego znaczenia i swoim wydźwiękiem nie ma aż tak dużego wpływu na relacje międzyludzkie. Oczywiście to olbrzymie niedopowiedzenie – i nigdzie nie widać tego bardziej niż w polityce. Przykład? Strój Andrzeja Dudy na spotkaniu z polskimi olimpijczykami w Pjongczangu.

 

Więcej: Agata Duda postawiła na subtelną, białą sukienkę. Ale efekt popsuły TE buty...

 

Kiedy jest się Andrzejem Dudą, zapewne ma się cały sztab specjalistów, których zadaniem jest pilnowanie, aby prezydent nie popełnił na wizycie zagranicznej żadnej gafy. Zapewne. Choć prezydent Polski pokazał się w stroju, który jest zakupem regionalnym prosto z Podhala (nie wspominając już o tym, że jest znacznym odstępstwem od standardowych trzyczęściowych garniturów Dudy) – widząc go, nie sposób uniknąć skojarzeń z tradycyjnym strojem... Chińczyków.

 

Więcej: Agata Duda na przyjęcie w Łazienkach Królewskich wybrała czerwień. Jak wyglądała?

 

O co chodzi? Zajrzyjcie do naszej galerii żeby się dowiedzieć.

 

Więcej: Kreacja Agaty Dudy na spotkaniu z Kate i Williamem. Zachwyca czy rozczarowuje?

 

2/5
Andrzej Duda w Pjongczangu w marce Gorsecik
Prezydent.pl

 

Zazwyczaj elegancki Andrzej Duda, odwiedzając olimpijczyków biorących udział w XXIII Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Pjongczangu zrezygnował ze swoich idealnie skrojonych trzyczęściowych garniturów i pokazał się w płaszczu typu katana z ozdobnymi klamrami i sporym, folklorystycznym haftem na prawym ramieniu.

Ps. doceniamy dzianinową sukienkę Agaty Dudy w biało, czarny, zygzakowaty wzór.

 

3/5
Andrzej Duda w Pjongczangu w marce Gorsecik
Prezydent.pl / Gorsecik

 

Płaszcz – który wygląda dość egzotycznie – w rzeczywistości jest dziełem polskiej marki Gorsecik, której atelier mieści się w Poroninie. W asortymencie marki znajdziecie całe mnóstwo ubrań inspirowanych podhalańską ludowością – w Gorseciku kupicie katanki, serdaki, gorsety, kożuchy, torebki, kapelusze, chusty, korala czy kierpce – czyli całą góralską ludomanię jaka może wam przyjść do głowy – oraz oczywiście interesujący płaszcz prezydenta.

 

4/5
Andrzej Duda w Pjongczangu w marce Gorsecik
Prezydent.pl / Wikipedia

 

Ale historia przybiera nieoczekiwanego zwrotu akcji kiedy zgłębicie historię tradycyjnego stroju ludowego... Chin. Tangzhuang to tradycyjna kurtka z prostym kołnierzem, która wykształciła się z ubrania noszonego przez mandżurskich wojowników. Na zdjęciu – po prawej – Władimir Putin i George Bush w tangzhuangach podczas szczytu APEC w Szanghaju w 2001 roku.

 

5/5
Andrzej Duda w Pjongczangu w marce Gorsecik
Prezydent.pl

 

Naturalnie, domniemanie, że prezydent założył na siebie tradycyjny strój Chińczyków na wizytę w Korei Południowej jest dość dalekim posunięciem. Oczywiście, jego płaszcz jest dziełem polskiej firmy rzemieślniczej i nie ma nic wspólnego z Chinami. Jednak nie sposób nie zauważyć, że jego katanka jest bardzo podobna do chińskiego stroju ludowego, co w obliczu wizyty w zupełnie innym azjatyckim kraju może się wydawać dość niezręczne. Co myślicie?

 

Więcej na temat Andrzej Duda