projekt tatuażu łapacz snów
©Africa Studio/Fotolia.com
Fleszstyle

Popularne motywy tatuażu - co oznaczają?

Tatuaż jest pamiątką na całe życie, warto więc dokładnie przemyśleć wzór oraz przypisane mu znaczenie. Jednym z najpopularniejszych motywów tatuaży jest róża symbolizująca miłość, piękno i duchowość.

Tatuaż jest pamiątką na całe życie, warto więc dokładnie przemyśleć wzór oraz przypisane mu znaczenie. Jednym z najpopularniejszych motywów tatuaży jest róża symbolizująca miłość, piękno i duchowość.

Decydując się tatuaż, należy dokładnie przemyśleć, jaki wybrać wzór. Przy wyborze najczęściej kierujemy się własnymi preferencjami, wyglądem lub symboliką tatuażu. Nawet niewielkich rozmiarów tatuaż może skrywać wielkie znaczenie.

"Taniec z Gwiazdami" Piotr Mróz wygrał 100 tysięcy złotych! Na co przeznaczy nagrodę?

Najpopularniejsze wzory tatuaży i ich znaczenie

Tatuaże są popularną ozdobą ciała u coraz większej liczby osób w różnym wieku. Najpopularniejszymi wzorami tatuażu są m.in.: róża, jaskółka, łapacz snów, znak nieskończoności oraz kotwica. Wiele osób, decydując się na zrobienie tatuażu, kieruje się wyłącznie jego estetyką i wyglądem. Warto jednak dowiedzieć się, czy wybrany przez siebie wzór nie ma przypisanego określonego znaczenia.

Już dziś spełnij swoje marzenie i zapisz się na tatuaż! Pobierz Groupon kod promocyjny i nie obawiaj się o przekroczenie budżetu.

Tatuaż róża - symbolika

Róża jest najpopularniejszym motywem roślinnym wśród tatuaży zarówno kobiecych, jak też męskich. Ma ona bogate znaczenie. Róża symbolizuje jednocześnie miłość cielesną i czystość. Przypisuje się jej oznakę duchowości oraz piękna. Czerwona róża jest symbolem namiętności i uczucia pełnego pasji, różowa oznacza przysięgę miłości, natomiast biała - niewinność, milczenie i miłość błagalną. W religii chrześcijańskiej róża jest znakiem krwi Chrystusa. Przypisuje się jej również znaczenie męczeństwa.

Tatuaż jaskółka - symbolika

Jaskółka jest kolejnym, bardzo popularnym wzorem tatuaży. W starożytności ptak ten miał przynosić ukojenie i spokój wewnętrzny matkom, które straciły swoje potomstwo. Sądzono wówczas, że jaskółka przenosi na swych skrzydłach nieśmiertelne dusze zmarłych. Pierwsze tatuaże - jaskółki pojawiały się na szyjach marynarzy, symbolizując ich wolność. Jaskółce przypisuje się znaczenie ambiwalentne. Z jednej strony oznacza nadzieję, miłość, szczęście, płodność, odnowę, wierność, a z drugiej żal, smutek, wygnanie i rozłąkę.

Tatuaż znak nieskończoności - co oznacza?

Znak nieskończoności, czyli symbol przewróconej ósemki, ma szerokie zastosowanie. Wykorzystywany jest m.in. w matematyce, literaturze, modzie, jubilerstwie oraz w sztuce tatuażu. Charakterystyczną cechą znaku nieskończoności jest brak początku i końca, dlatego symbolizuje on wieczność i ciągłość. Jest również oznaką stabilności, trwałości, bezmiaru oraz odnowy. Bogatsze znaczenie temu motywowi tatuażu nadaje wkomponowanie w znak nieskończoności np. imienia ukochanej osoby, ważne dla siebie słowa bądź elementy symbolizujące własną pasję, takie jak nuty.

Tatuaż łapacz snów - symbolika

Łapacz snów, czyli dreamcatcher, jest popularnym motywem nie tylko w sztuce tatuażu, ale również w modzie. Wykorzystywany jest jako wzór o charakterze etnicznym. Łapacz snów jest indiańskim amuletem pełniącym funkcję ochronną. Ma za zadanie odpędzać koszmary, przynosić dobre sny i zapewniać szczęście, pomyślność i sukces w życiu. Łapacz snów składa się z wyplecionego okręgu, który przyozdobiony jest piórami i paciorkami, a także innymi ozdobami, którym Indianie przypisywali znaczenie magiczne.

Tatuaż kotwica - symbolika

Popularnym wzorem tatuażu jest również symbol kotwicy. Motyw ten wszystkim kojarzy się z morzem, jednak ma on bogatsze znaczenie. W marynistyce oznacza zacumowanie i powrót do portu. Kotwica symbolizuje stabilizację, nadzieję, duchowość oraz spokój. Stanowi również ochronę przed “zejściem na manowce”. Upatruje się w niej podobieństwo do krzyża, dlatego motyw kotwicy spotykany jest w symbolice chrześcijańskiej, gdzie oznacza wierność, bezpieczeństwo i “zanurzenie się w Panu”. Kotwica oznacza również siłę. Często na tatuaż o tym wzorze decydują się kobiety uważające się za silne, stabilne i wręcz nie do pokonania.

Zobacz także
Kobiety przytulające się

Przyjaźń na całe życie – wspólne tatuaże

wykonywanie tatuażu z henny

Tatuaż zmywalny – henna, airbrush tattoo i naklejane ozdoby

Wykonywanie tatuażu

Biały tatuaż – czym się różni od klasycznego?

 

Kobieta z tatuażem kotwicą
© pechagin/Fotolia.com
Fleszstyle
Wzory tatuaży: jaskółka, kotwica i piórko – przemyślana decyzja czy chwilowa moda
Tatuaż kotwica czy tatuaż róża to wciąż jedne z najpopularniejszych wzorów, jakie ludzie chcą mieć na skórze. Zdarza się, że decyzja o ozdobieniu ciała na całe życie bywa podejmowana pochopnie. Podpowiadamy na co zwrócić szczególną uwagę przy wyborze wzoru tatuażu.

Tatuaż kotwica czy tatuaż róża to wciąż jedne z najpopularniejszych wzorów, jakie ludzie chcą mieć na skórze. Zdarza się, że decyzja o ozdobieniu ciała na całe życie bywa podejmowana pochopnie. Podpowiadamy na co zwrócić szczególną uwagę przy wyborze wzoru tatuażu. Tatuaże – znaczenie Wiele osób posiadających tatuaż jest pytanych o jego znaczenie, jednak nie każdy wzór na skórze musi nieść za sobą jakąś historię. Istnieje bardzo duża grupa symboli, które mają konkretne przesłanie jak np. elementy patriotyczne, ideologiczne czy religijne. Tutaj nie jest trudno o interpretację.   Bardzo popularne – szczególnie wśród osób młodych – są tatuaże z imieniem chłopaka/dziewczyny lub datą ślubu. Warto się zastanowić i przemyśleć tego typu decyzję . Tak samo w przypadku symboli sugerujących przynależność do organizacji, zrzeszenia lub klubu np. piłkarskiego. Sympatie, mimo że mogą wydawać się miłością na całe życie, bardzo często zmieniają się wraz ze zmianą poglądów, rzeczywistości a nierzadko też wraz ze spadkiem w rankingu ukochanej drużyny piłkarskiej. Idole, aktorzy, postaci z kreskówek lub podobizny pisarzy czy malarzy to również bardzo popularne wzory, które wiążą się z przesłaniem czy nawet deklaracją. Prezentujemy światu w ten sposób własne upodobania albo np. gusta literackie. Ta sytuacja wymaga od nas głębokiej analizy. Zadajmy sobie pytanie przed wykonaniem tatuażu, czy autor, którego podobiznę chcę mieć na skórze jest człowiekiem, którego w pełni popieram, czy nie przeszkadzają mi jego prywatne poglądy i w pełni utożsamiam się z tym, co sobą reprezentuje. Tatuaż kotwica Kotwica szczególnie przypadła do gustu osobom ceniącym minimalizm. Znaczenie tego typu tatuażu często bywa określane jako stabilizacja , nadzieja i ochrona . Kotwica (z motywem litery „P”) to symbol Polski walczącej, nadziei...

kolorowe kredki
©Daniele Depascale/fotolia
Styl życia
Symbolika kolorów: czerwonego, zielonego, niebieskiego, żółtego, fioletowego i pomarańczowego
Każdy kolor ma pewne konotacje, czyli skojarzenia – symbolika barw jest czasem na tyle uniwersalna, że w niemal każdej kulturze i w każdym zakątku świata jest taka sama. Tak jest w przypadku ostrzegawczego czerwonego i żółtego. Co oznaczają kolory i jaka tajemnica się za nimi kryje?

Każdy kolor ma pewne konotacje, czyli skojarzenia – symbolika barw jest czasem na tyle uniwersalna, że w niemal każdej kulturze i w każdym zakątku świata jest taka sama. Tak jest w przypadku ostrzegawczego czerwonego i żółtego. Co oznaczają kolory i jaka tajemnica się za nimi kryje? Znaczenie koloru czerwonego Czerwony to drugi kolor najczęściej podawany jako ulubiony. To także najpopularniejsza barwa występująca we flagach na całym świecie – 77% wszystkich flag ją zawiera .   Kolor czerwony jest międzynarodowym kolorem, oznaczającym „stop, zatrzymaj się”. Jest jednym z najbardziej widocznych kolorów – tuż po żółtym. To dlatego, że czerwony naturalnie zwraca uwagę – wykorzystuje się go więc często w reklamach . Symbolizuje odwagę, namiętność, miłość , życie, wigor i dynamikę, a także krew i wojnę. Znaczenie koloru zielonego Zielony nie jest już tylko kolorem – teraz to symbol ekologii i roślin .   Od zawsze znaczenie koloru zielonego wiązało się ze wzrostem, narodzinami, urodzajem i płodnością. W czasach pogańskich „Green Man”, czyli wizerunek twarzy stworzonej z liści, był ucieleśnieniem właśnie płodności i naturalnego cyklu życia. W krajach islamskich zielony jest świętym kolorem, z kolei w Irlandii oznacza szczęście, a w Chinach – niewierność . Znaczenie koloru niebieskiego Kolor niebieski jest uwielbiany przez wszystkich – tak przynajmniej się deklaruje. Gdy zapytasz kogoś o ulubiony kolor, na 90% odpowie – niebieski! To naturalny kolor wody i nieba, symbolizuje Niebo (tak, to przez duże „N”) i władzę. Podczas gdy czerwony jest dynamiczny, niebieski kojarzy się ze spokojem, powolnością, chłodem i wiecznością. We wszystkich europejskich językach niebieski jest kojarzony z arystokracją, stąd stwierdzenie „błękitna krew”.   Co ciekawe, ponad połowa flag na świecie używa koloru...

Wykonywanie tatuażu
flickr/Nicolas Alejandro/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/
Fleszstyle
Biały tatuaż – czym się różni od klasycznego?
Biały tatuaż to subtelniejsza alternatywna dla tradycyjnej metody zdobienia ciała z użyciem barwnych pigmentów. Białe tatuaże wykonywane są w ten sam sposób, co te robione czarnym tuszem.

Biały tatuaż to subtelniejsza alternatywna dla tradycyjnej metody zdobienia ciała z użyciem barwnych pigmentów. Białe tatuaże wykonywane są w ten sam sposób, co te robione czarnym tuszem. Kto może mieć biały tatuaż i czy biały tatuaż żółknie? Biały tatuaż szczególnie polecany jest dla osób o jasnej karnacji oraz takich, które nie chcą aby wzór na skórze zanadto rzucał się w oczy. Przy wyborze motywu miejmy na uwadze fakt, iż zbyt dużo drobnych detali usytuowanych bardzo blisko siebie może się zlewać tworząc wrażenie blizny. Jeżeli wykonamy go w miejscu szczególnie narażonym na ekspozycję promieni słonecznych (tj. ramię, kark) wówczas należy się liczyć z tym, że barwnik szybciej wyblaknie. Zdarzają się też przypadki żółknięcia białych wzorów na skórze. Sposób wykonania białego tatuażu Technika wykonania jest taka sama jak tatuaży kolorowych czy czarnych. Z tą różnicą, że gęstość białego tuszu jest większa w rezultacie czego uzyskany wzór staje się wypukły. Dlatego jest często mylony ze skaryfikacją (ozdabianie ciała poprzez wycinanie na nim wzorów, nacięcia te z czasem tworzą blizny). Cena wykonania białego tatuażu Biały tatuaż to wydatek około 20% większy niż tradycyjny, ponieważ jego wykonanie trwa dłużej ze względu na gęstość białego barwnika. Ceny tatuażu czarnego zaczynają się od 150-200 zł. Panująca obecnie moda na białe tatuaże powoduje, że coraz więcej salonów oferuje tego rodzaju usługę, jednak jest ich w dalszym ciągu stosunkowo mało. Przygotowanie do tatuowania Przed wykonaniem jakiegokolwiek trwałego tatuażu należy przestrzegać kilku zasad. Minimum 24h przed oraz 24h po tatuowaniu nie wolno spożywać alkoholu. Dlaczego? Alkohol podwyższa ciśnienie krwi, co może spowodować wypychanie...

Nasze akcje

Poznaj Huawei Mobile Services i ciesz się wyjątkowymi funkcjami w przyjaznym ekosystemie

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner
Kosmetyki Neboa
Newsy

Zadbaj o włosy w duchu eko. Jak duży wpływ na planetę ma zawartość naszych kosmetyczek? Będziesz zaskoczona!

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
Newsy

Stylowy prezent dla mężczyzny? Łączy w sobie design i praktyczność

Partner
Newsy

Kosmetyki, które dbają o ciebie i planetę. Poznaj nową linię przeciwzmarszczkową Laboratorium Kosmetycznego Ava

Partner
Newsy

To zdrowy i ekologiczny nawyk, który pozwoli ci zadbać o siebie i środowisko

Partner
Newsy

Bo należy ci się komfort! Zabiegi EMSELLA i EXILIS ULTRA 360 na nietrzymanie moczu

Partner