Kobieta w solarium
Flickr/Whatsername?/CC BY-SA 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/
Fleszstyle

Opalenizna po wizycie u kosmetyczki – to może być niebezpieczne!

Po wyjściu od kosmetyczki czujemy się piękne i zadbane. Często zapominamy o tym, że oczyszczona cera wymaga specjalnej ochrony. Zarówno promienie słoneczne, jak i wizyta na solarium mogą prowadzić do poważnych konsekwencji.

Wychodząc od kosmetyczki czujemy się piękne i zadbane. Często zapominamy o tym, że oczyszczona cera wymaga specjalnej ochrony. Zarówno promienie słoneczne, jak i wizyta na solarium mogą prowadzić do poważnych konsekwencji.

 

Nawet krótka wizyta w solarium poprawia nastrój i nadaje skórze zdrowy koloryt. Istnieje jednak kilka przeciwwskazań, których musisz być świadoma, zanim położysz się na łóżku opalającym. Należą do nich niektóre zabiegi kosmetyczne, takie jak na przykład oczyszczanie twarzy.

 

Do manualnego oczyszczania twarzy stosuje się często kwasy owocowe i glikolowe. Za ich pomocą usuwany jest martwy naskórek, dzięki czemu cera staje się gładsza i lepiej ukrwiona. Po zabiegu głębokiego oczyszczania skóra jest jednak podrażniona i szczególnie podatna na promieniowanie ultrafioletowe (UVA). Wystawienie jej na działanie lamp w solarium grozi wówczas groźnymi poparzeniami, a nawet nowotworem skóry.

 

Jeśli więc właśnie poddałaś się oczyszczaniu twarzy, powinnaś przynajmniej na tydzień odłożyć planowaną wizytę w solarium, a także chronić skórę przed działaniem promieni słonecznych (stosując kremy z wysokimi filtrami).

 

Przed samodzielnym stosowaniem kosmetyków do oczyszczania twarzy koniecznie przeczytaj ulotkę i sprawdź opinie na ich temat. Jeśli natomiast zabieg wykonywany był w gabinecie kosmetycznym, wypytaj kosmetyczkę o przeciwwskazania i możliwe efekty uboczne.

 
kobieta z nadmierną opalenizną
© Markomarcello/Fotolia.com
Styl życia
Skutki nadmiernej opalenizny: przebarwienia, rak skóry i szybsze starzenie się skóry
Mimo wielu zalet, które ma światło słoneczne, np. przeciwdziałanie depresji i ułatwianie zasypiania, nadmierna opalenizna jest niezdrowa. Powoduje m.in. zmiany barwnikowe w skórze, mogące zmienić się w nowotwory.

Mimo wielu zalet, które ma światło słoneczne, np. przeciwdziałanie depresji i ułatwianie zasypiania, nadmierna opalenizna jest niezdrowa. Powoduje m.in. zmiany barwnikowe w skórze, mogące zmienić się w nowotwory.   Opalanie się bez filtrów ochronnych może być niebezpieczne. Nadmierne opalanie się powoduje bowiem powstawanie przebarwień i zwiększa ryzyko wystąpienia raka skóry. Opalenizna a większe ryzyko pojawienia się raka skóry Promieniowanie ultrafioletowe w zbyt dużych ilościach powoduje powstawanie zmian skórnych, mogących zmienić się w raka skóry. Nowotwór ten, według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) powoduje śmierć nawet 65 tys. osób rocznie.   Według WHO urządzenia (np. solaria), które wytwarzają promienie UV także przyczyniają się do powstawania chorób nowotworowych skóry . W solarium przeważa promieniowanie UVA nawet 15-krotnie silniejsze niż to z promieni słonecznych. Wnika ono w skórę dużo głębiej niż promienie UVB, nie powodując oparzeń, które są sygnałem do przerwania opalania. Opalenizna a szybsze starzenie się skóry Opaleniźnie często towarzyszy oparzenie, wywołane promieniowaniem UVB. Poza tym, promienie UVB zmniejszają ilość kwasu hialuronowego znajdującego się w skórze i niszczą włókna elastyny , co wpływa na pojawienie się zmarszczek. Opalenizna a przebarwienia Promienie słoneczne są przyczyną pojawienia się zmian skórnych, np. znamion i przebarwień . Pod wpływem promieniowania mogą uwidocznić się też plamy charakterystyczne dla bielactwa . Oprócz niekorzystnego wyglądu, znamiona i inne zmiany skórne mogą przekształcić się w nowotwór.   Przebarwienia powstają wskutek działania promieni słonecznych i jednoczesnego przyjmowania leków...

leżenie na plaży
Image by LifetimeStock.com
Fleszstyle
Jak opalać się bezpiecznie i uniknąć czerniaka skóry?
Opalanie to jedno z tych dobrodziejstw natury, którego wszyscy potrzebujemy, bo słońce pobudza organizm do produkcji niezbędnej witaminy D. Trzeba jednak znać podstawowe zasady bezpieczeństwa, by nie narazić się na oparzenia słoneczne, udary czy czerniaka skóry.

Opalanie to jedno z tych dobrodziejstw natury, którego wszyscy potrzebujemy, bo słońce pobudza organizm do produkcji niezbędnej witaminy D. Trzeba jednak znać podstawowe zasady bezpieczeństwa, by nie narazić się na oparzenia słoneczne, udary czy czerniaka skóry. Witamina D a opalanie Skóra pod wpływem promieniowania UVB wytwarza witaminę D, która odgrywa niezwykle ważną rolę we wzmacnianiu układu odpornościowego, pomaga organizmowi skuteczniej usuwać toksyny, przyspiesza przemianę materii, a przy tym opóźnia proces starzenia się komórek i normuje ciśnienie tętnicze. Wystawiając się na działanie promieni musimy jednak pamiętać o tym, że nieracjonalne opalanie może stać się przyczyną nowotworu . Skóra, co prawda, zaopatrzona jest w naturalny filtr ochronny w postaci melatoniny, jednak przy długotrwałym przebywaniu na słońcu staje się on niewystarczający. Warunkiem bezpiecznego opalania jest dostarczenie dodatkowej osłony. Kremy z filtrem – dlaczego są tak ważne? Ochronę przez promieniowaniem słonecznym zapewniają kosmetyki z filtrem. Wbrew obiegowej opinii, ich stosowanie nie hamuje wytwarzania ani melatoniny, ani witaminy D, ale eliminuje ryzyko wysuszania się czy wiotczenia skóry, pojawiania się zmarszczek oraz przebarwień i – co najważniejsze – chroni przed nowotworem – czerniakiem skóry.   Bez odpowiednich kosmetyków skóra nie jest w stanie dawkować docierającego do niej słońca, wskutek czego zamiast cieszyć się upragnioną opalenizną, borykamy się z konsekwencjami reakcji obronnych organizmu na intensywne działanie promieni UVB.   Zaczerwienienia, swędzenie, pęcherze, obrzęk – to częste skutki nieodpowiedzialnych kąpieli słonecznych. Kiedy takie oparzenia się powtarzają, włókna kolagenowe położone w głębszych warstwach skóry przestają spełniać swoje podstawowe funkcje – skóra zaczyna się starzeć w przyspieszonym...

kobieta na rowerze
Pixabay/marcisim/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Jak złagodzić oparzenia słoneczne domowym sposobem?
Nieumiejętne korzystanie ze słońca może zakończyć się nieprzyjemnymi w skutkach oparzeniami. Można je jednak złagodzić domowymi sposobami, które są zamiennikiem dla maści i kremów dostępnych w aptece. Należy unikać zimnych pryszniców i okładów z lodu.

Nieumiejętne korzystanie ze słońca może zakończyć się nieprzyjemnymi w skutkach oparzeniami. Można je jednak złagodzić domowymi sposobami, które są zamiennikiem dla maści i kremów dostępnych w aptece. Należy unikać zimnych pryszniców i okładów z lodu. Czym jest i jak objawia się poparzenie słoneczne? Poparzenie słoneczne jest wywoływane przede wszystkim przez działanie promieniowania UVB. Bolesny rumień pojawia się po kilku godzinach od zakończenia ekspozycji ciała na słońce. Nasila się stopniowo i szczyt osiąga po upływie 10-14 godzin. Po 1-2 dniach znika. Najczęściej z rumieniem borykają się osoby o jasnej karnacji.   Mogą wystąpić także oparzenia słoneczne I i II stopnia. Pierwsze objawiają się zaczerwienieniem skóry i obrzękiem . Dodatkowo pojawia się pieczenie i świąd . W drugim przypadku rumień jest rozległy, a pieczenie silne. Pojawiają się pęcherze i wysięk surowiczy. Łagodzenie objawów oparzenia w domu Kefir i maślanka na oparzenia słoneczne Kefir i maślanka zawierają witaminy A, B i E regulujące naskórek. Trzeba pamiętać o tym, że naturalne pH skóry jest kwaśne, a gdy się opali, zostaje naruszone. Dzięki smarowaniu oparzonej skóry maślanką i kefirem można przywrócić naturalne pH. Ponadto te produkty łagodzą zniszczony przez słońce naskórek. Białko jaja po nadmiernym opalaniu Białko jest kolejnym domowym sposobem na poparzenia. W tym celu surowe białko należy ubić na pianę i w takiej postaci położyć na poparzone miejsca. Miód na poparzoną skórę Przeciwbakteryjne właściwości miodu sprawiają, że można go wykorzystać dla łagodzenia poparzeń. Powoduje przyspieszenie procesu gojenia się oparzeń. Te właściwości miodu sprawiają, że jest wykorzystywany w dermatologii jako składnik kosmetyków. Ogórek na rumień na twarzy Ogórek wykazuje właściwości kojące. Można...

Nasze akcje

Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil

Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor

Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju

Partner

Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem

Partner

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner