Dziecko u dentysty
Pixabay/jarmoluk/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Fleszstyle

Co powinieneś wiedzieć o skalingu zębów?

Skaling jest zabiegiem, który przeprowadza się zarówno na zębach, jak i na dziąsłach, a jego regularne wykonywanie usuwa rozwijające się w osadzie nazębnym bakterie, dzięki czemu zapobiega ubytkom, próchnicy i chorobom dziąseł (np. parodontozie).

Skaling jest zabiegiem, który przeprowadza się zarówno na zębach, jak i na dziąsłach, a jego regularne wykonywanie usuwa rozwijające się w osadzie nazębnym bakterie, dzięki czemu zapobiega ubytkom, próchnicy i chorobom dziąseł (np. parodontozie).

"Hotel Paradise": Dlaczego Pan Lektor nie pokazuje twarzy? "Nie płacę tej ceny, którą płacą..."

Co to jest skaling i jak się go wykonuje?

Skaling jest zabiegiem stomatologicznym, polegającym na usuwaniu kamienia nazębnego naddziąsłowo (z powierzchni korony zęba) i poddziąsłowo (z powierzchni dziąseł). Najczęściej wykorzystuje się do jego wykonania skaler ultradźwiękowy, który dzięki drganiom o dużej częstotliwości rozbija kamień i powoduje jego odpadanie. Prócz skalingu metodą ultradźwiękową istnieje jeszcze skaling: konwencjonalny (ręczny), mechaniczny (za pomocą wierteł frezowych), dźwiękowy, laserowy, chemiczny. Skaling to dopiero pierwszy etap usuwania twardego osadu nazębnego. Bezpośrednio po nim wykonuje się piaskowanie, które usuwa mniejsze skupiska kamienia.

Przed przystąpieniem do usuwania kamienia nazębnego trzeba wiedzieć, że:

1. Skaling jest zabiegiem bezbolesnym, chyba, że wykonuje się go poddziąsłowo na nadwrażliwych zębach – wówczas można poprosić o znieczulenie.

2. Cena skalingu z piaskowaniem to średnio 150–200 zł.

3. Bezpośrednio po zabiegu skalingu może dojść do krwawienia dziąseł i odczuwania nadwrażliwości zębów.

4. Palacze powinni wykonywać skaling co najmniej dwa razy w ciągu roku.

5. Jeden zabieg skalingu w roku jest refundowany przez NFZ.
6. Skalingu przy użyciu skalera ultradźwiękowego nie mogą wykonywać ci, którzy mają w ciele jakiekolwiek metalowe implanty (np. kolczyki i rozrusznik serca), kobiety w ciąży ani chorzy na pourazowe odklejanie siatkówki oka.
7. Przed zabiegiem należy poinformować stomatologa o swoich chorobach, bo skaling stwarza ryzyko wysiewu drobnoustrojów do krwioobiegu, co może być poważnym zagrożeniem dla osób z niektórymi schorzeniami, np. bakteryjnym zapaleniem wsierdzia. W takich przypadkach trzeba się zabezpieczyć osłoną antybiotykową.

Mama i córka szczotkują sobie nawzajem zęby
©Konstantin Yuganov/Fotolia
Fleszstyle
Jak prawidłowo myć zęby – 6 technik szczotkowania szczoteczką manualną
Źle dobrana technika szczotkowania zębów może prowadzić do chorób dziąseł, w tym odsłonięcia szyjek zębowych. Jak prawidłowo myć zęby, żeby zapobiec chorobom i krwawieniu dziąseł? Używając jednej z 6 metod szczotkowania: metody roll, wibrującej, okrężnej, metody Charters czy metody poziomej lub pionowej.

Źle dobrana technika szczotkowania zębów może prowadzić do chorób dziąseł, w tym odsłonięcia szyjek zębowych. Jak prawidłowo myć zęby, żeby zapobiec chorobom i krwawieniu dziąseł? Używając jednej z 6 metod szczotkowania: metody roll, wibrującej, okrężnej, metody Charters czy metody poziomej lub pionowej. Metoda okrężna mycia zębów Metody okrężnej uczy się dzieci , bo jest najprostsza. Polega na tym, że włosie szczoteczki przykłada się pod kątem prostym do zębów i wykonuje nią ruchy okrężne. Dzięki temu płytka nazębna i resztki pokarmu są usuwane z powierzchni gładkich. Wadą tej techniki jest to, że nie oczyszcza ona zębów na częściach stycznych. Metody pozioma i pionowa – dwa rodzaje ruchu w czyszczeniu zębów Metoda pozioma, jak sama nazwa wskazuje, wymaga poziomego poruszania szczoteczką . Włosie powinno poruszać się po powierzchni żującej zębów, czyli poziomo do języka i zębów. Ta technika przydaje się zwłaszcza osobom z mocno wysklepionymi zębami, w których zbierają się resztki pokarmów. A jak prawidłowo myć zęby metodą pionową? Poruszając włosiem szczoteczki pionowo do powierzchni zębów od strony języka. Dzięki temu usuwa się resztki z przednich zębów po ich „wewnętrznej” stronie, czyli od jamy ustnej. Metoda Chartersa, czyli obrotowa technika mycia zębów Tej techniki szczotkowania zębów powinny używać osoby borykające się z chorobami przyzębia, np. cofającymi się dziąsłami. Podczas mycia nie tylko usuwa się resztki jedzenia, ale też masuje się dziąsła. Włosie szczoteczki powinno znaleźć się na zębach i części dziąseł pod kątem 45° i być skierowane ku żyjącej powierzchni zębów (czyli w dół na górnych i do góry na dolnych). Lekko dociskając szczoteczkę, wykonuje się ruchy...

Kot trzymający szczoteczkę do zębów
© New Africa/Adobe Stock
Styl życia
Kamień nazębny u kota - na czym polega usuwanie płytki nazębnej u kotów?
Nieprzyjemny zapach z kociego pyszczka jest najłatwiejszym do odnotowania symptomem świadczącym o nagromadzeniu płytki nazębnej. Powstały osad ma nie tylko konsekwencje estetyczne, namnażające się bakterie mogą również spowodować zapalenie dziąseł, wypadanie zębów, schorzenia serca, wątroby, płuc, nerek oraz doprowadzić do ogólnego osłabienia organizmu pupila.

Nieprzyjemny zapach z kociego pyszczka jest najłatwiejszym do odnotowania symptomem świadczącym o nagromadzeniu płytki nazębnej. Powstały osad ma nie tylko konsekwencje estetyczne, namnażające się bakterie mogą również spowodować zapalenie dziąseł, wypadanie zębów, schorzenia serca, wątroby, płuc, nerek oraz doprowadzić do ogólnego osłabienia organizmu pupila.   Kamień nazębny u kotów należy usuwać średnio raz na 3 lata. Warto jednak zadbać o odpowiednią profilaktykę przyzębia zwierzęcia, podając mu specjalistyczną karmę, dentystyczne przysmaki oraz stosując przeznaczone do tego celu preparaty.    Jak przygotować kota do zabiegu usuwania kamienia nazębnego?   Pierwszym etapem przygotowującym jest wizyta w weterynarza , który oceni stan uzębienia kota i przepisze antybiotyk. Lek najczęściej podaje się na kilka dni przed zabiegiem - cała procedura zostanie szczegółowo objaśniona przez lekarza. W dniu zabiegu pupil musi być na czczo, czyli co najmniej 12 godzin przed nie może dostać żadnego jedzenia.    Jak długo trwa i ile kosztuje usuwanie kamienia nazębnego u kota?   Zabieg usuwania płytki nazębnej przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym i trwa kilka godzin. Warto pamiętać, że przy okazji usuwania kamienia z zębów nie wolno wykonywać żadnych innych zabiegów, ze względu na bardzo wysokie ryzyko zakażenia tkanek bakteriami z pyszczka. Do ceny zabiegu należy doliczyć antybiotyk i znieczulenie. Jest ona również uzależniona od wieku zwierzęcia i stanu jego uzębienia, finalnie kwota ta może wynieść od 350 do 700 zł.    Co robić po zabiegu?   Po wybudzeniu kota z narkozy należy przewieźć go do domu w bezpiecznych warunkach - najlepiej w transporterze. Zwierzę może być osowiałe przez kilka...

dentysta sprawdza dziąsła
©Dangubic/fotolia
Styl życia
Objawy i leczenie zapalenia dziąseł
Zapalenie dziąseł powstaje w wyniku nagromadzenia się płytki zębowej na powierzchni zębów. Płytka ulega mineralizacji i staje się kamieniem nazębnym, w którym zalegają szkodliwe dla uzębienia bakterie. Bakterie te produkują kwasy i toksyny, będące przyczyną podrażnień i stanów zapalnych.

Zapalenie dziąseł powstaje w wyniku nagromadzenia się płytki zębowej na powierzchni zębów. Płytka ulega mineralizacji i staje się kamieniem nazębnym, w którym zalegają szkodliwe dla uzębienia bakterie. Bakterie te produkują kwasy i toksyny, będące przyczyną podrażnień i stanów zapalnych. Objawy zapalenia dziąseł – krwawienie dziąseł, obrzęk, nieświeży oddech Zapalenie dziąseł to infekcyjna choroba dziąseł. Stan chorobowy objawia się obrzękiem i zaczerwienieniem. Następne stadia to kolejno – bolesność uciskowa oraz krwawienie w trakcie szczotkowania zębów. Z czasem dziąsła zaczynają swędzieć a w jamie ustnej mogą tworzyć się dokuczliwe afty. Odczuwalny jest nieświeży oddech i niesmak w ustach . Leczenie zapalenia dziąseł – usuwanie kamienia nazębnego, korekta dziąseł Nieleczone zapalenie dziąseł prowadzi do zapalenia przyzębia, potocznie nazywanego parodontozą. Sposób leczenia zapalenia dziąseł zależy od rodzaju zniszczeń i zaawansowania choroby. Pierwszym etapem jest dokładne oczyszczenie zębów z kamienia nazębnego w gabinecie dentystycznym . W przypadku, gdy stan zapalny nie zdążył się mocno rozwinąć na tym etapie można zakończyć leczenie, jednak należy dokładnie dbać o higienę jamy ustnej i zrezygnować z palenia tytoniu, aby zapobiec nawrotom stanu zapalnego. Jeżeli zabieg oczyszczania uzębienia okazał się być niewystarczający, dentysta może zlecić stosowanie płukanek zmiękczających osad lub działających bakteriobójczo. W przypadku zaawansowanego stanu zapalnego dziąseł niezbędna jest indywidualnie dopasowana antybiotykoterapia oraz zażywanie środków wspomagających odporność . Jeżeli zapalenie dziąseł było zaawansowane i doprowadziło do przerostu dziąseł, dentysta może zlecić wykonanie zabiegu korekty wielkości dziąseł. Zabieg wykonywany jest za pomocą skalpela, lasera lub noża elektrycznego. Po zabiegu tkanki...

Nasze akcje

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner
Newsy

Kosmetyki, które dbają o ciebie i planetę. Poznaj nową linię przeciwzmarszczkową Laboratorium Kosmetycznego Ava

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner
Newsy

Pierścionek zaręczynowy w codziennych stylizacjach. Sprawdź najmodniejsze zestawienia na jesień 2021

Partner
Kosmetyki Neboa
Newsy

Zadbaj o włosy w duchu eko. Jak duży wpływ na planetę ma zawartość naszych kosmetyczek? Będziesz zaskoczona!

Partner