
Rozstępy po ciąży to bolączka młodych matek. Na szczęście istnieją zestawy ćwiczeń, które pomogą szybko wrócić do formy. Najbardziej skuteczne są brzuszki, nożyce i ćwiczenia w wodzie.
Ćwiczenia ujędrniające skórę
Redukcja rozstępów wymaga działań na wielu polach – odpowiednia dieta, wspomagające kosmetyki, nawadnianie organizmu. Oczywiście przy tym wszystkim nie można zapomnieć również o ruchu. Powinien nam towarzyszyć jeszcze w czasie ciąży. Ćwiczenia pomagają ujędrnić skórę i poprawić jej napięcie.
Brzuszki – leż na plecach ze zgiętymi kolanami. Stopy rozstawione na szerokość bioder, przylegają do podłoża. Dłonie spleć na karku. Biorąc wdech unieś głowę i górną część tułowia. Spokojnie opuść ciało.
Liczba powtórzeń: 20 (2 serie)
Nożyce – leżąc na plecach unieś wyprostowane nogi tuż ponad powierzchnię. Krzyżuj stopy robiąc nożycowe ruchy.
Liczba powtórzeń: 20 (2 serie)
Unoszenia nóg – leżąc na plecach unieś wyprostowaną lewą nogę. Przytrzymaj kilka sekund i opuść. Następnie podnieś prawą nogę. Wykonuj unoszenia naprzemiennie.
Liczba powtórzeń: 20 na każdą nogę (2 serie)
Wykroki – stań wyprostowana, napnij mięśnie brzucha i wypnij klatkę piersiową do przodu. Zrób krok do przodu – kolano nie może wyjść poza linię palców. Spróbuj zejść do podłogi, uginając przednią nogę pod kątem 90 stopni. Cały ciężar przenieś na piętę tej nogi. Lekko ugnij tylną nogę w kolanie. Wróć do pozycji wyjściowej.
Liczba powtórzeń: 15 na każdą nogę (2 serie)
Ćwiczenia w wodzie
Ćwiczenia w wodzie, czyli aqua-aerobik, są bezpieczniejsze i bardziej komfortowe, ponieważ nie obciążają tak organizmu, podczas gdy mięśnie pracują na pełnych obrotach. Trzeba jednak uważać i bardzo starannie wybrać basen, w którym chce się ćwiczyć – w wodzie mogą występować bakterie, wywołujące stany zapalne piersi i okolic intymnych. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do standardów pływalni w twojej okolicy, wybierz się lepiej na spacer lub poćwicz na stepperze – to również pomoże rozprawić się z rozstępami.
Nie zapomnij pić dużo wody, zdrowo się odżywiać i stosować odpowiednich kosmetyków, które pomogą ujędrnić skórę.
Aktywność fizyczna jest bardzo istotna, ale zachowaj zdrowy umiar i bądź ostrożna. Twój organizm jest jeszcze wyczerpany i wciąż potrzebuje czasu, by dojść do siebie. Pamiętaj, że ćwiczenia tego typu można wykonywać dopiero po dwóch miesiącach od porodu naturalnego i po trzech miesiącach od cesarskiego cięcia. Dbaj również o to, by nakarmić dziecko jeszcze przed treningiem. Po wysiłku w pokarmie nawet przez 1,5 godziny po treningu może utrzymywać się kwas mlekowy, który na pewno nie zasmakuje naszemu maluchowi.
Dla pewności, skonsultuj każdy trening ze swoim lekarzem.
- Urodziłaś dziecko? Oto ćwiczenia na brzuch po ciąży.
- Chcesz wrócić do formy po ciąży? Jak schudnąć po ciąży: odchudzanie po porodzie.
- Miałaś cesarskie cięcie? Brzuch po cesarce: ćwiczenia, powrót do formy.