Party Stories
Doda z mężem Emilem Stępniem
Krystian Ferretti z "Hotel Paradise 3"
kobieta nakłada soczewkę
©puhhha/Fotolia.com
Fleszstyle

Jakie soczewki wybrać? Rodzaje i typy soczewek kontaktowych

Wady refrakcji są obecnie bardzo częstym zjawiskiem, co wynika z rozpowszechnionego trybu życia, polegającego na nadwyrężaniu wzorku przy korzystaniu z komputera i urządzeń mobilnych. Jedną z najpopularniejszych metod korekcji wad wzroku są soczewki kontaktowe. W sklepach optycznych można znaleźć wiele rodzajów soczewek: począwszy od korekcyjnych, przez lecznicze, aż po kosmetyczne.

Wady refrakcji są obecnie bardzo częstym zjawiskiem, co wynika z rozpowszechnionego trybu życia, polegającego na nadwyrężaniu wzorku przy korzystaniu z komputera i urządzeń mobilnych. Jedną z najpopularniejszych metod korekcji wad wzroku są soczewki kontaktowe. W sklepach optycznych można znaleźć wiele rodzajów soczewek: począwszy od korekcyjnych, przez lecznicze, aż po kosmetyczne.

 

Soczewki wykonywane są ze specjalistycznych materiałów, które przepuszczają powietrze. Dzięki temu nie wysuszają one nadmiernie oczu i są komfortowe w noszeniu.

Jak polscy piłkarze nazywają swoje dzieci? Robert Lewandowski i Maciej Rybus tradycyjnie, Kamil Glik oryginalnie!

Czym są soczewki kontaktowe?

Soczewki kontaktowe, nazywane również niekiedy błędnie szkłami kontaktowymi, są wyrobem medycznym, mogącym spełniać różne funkcje. Najczęściej jednak wykorzystuje się je do korekcji wad wzroku. Oprócz tego soczewki kontaktowe mogą posłużyć do zmiany koloru oczu lub do wykonywania opatrunku. Najczęściej wykonuje się je z materiału slikonowo-hydrożelowego, który w optyce wykorzystuje się od końca lat 90. XX wieku. Przed zakupem soczewek kontaktowych należy udać się do okulisty lub optometrysty, który po wykonaniu badaniu wzroku, będzie mógł dobrać odpowiednie soczewki. Nie bez znaczenia jest to, że soczewki kontaktowe wymagają specjalnej pielęgnacji.

Podział soczewek kontaktowych ze względu na ich zastosowanie

Biorąc pod uwagę zastosowanie soczewek kontaktowych, można wyróżnić:

  • soczewki korekcyjne, które jak sama nazwa wskazuje służą do korekty wad refrakcji. Dzieli się je na soczewki zwykłe, przeznaczone do leczenia krótkowzroczności lub dalekowzroczności, a także soczewki toryczne, które wykorzystuje się do leczenia astygmatyzmu. Oprócz tego wymienić można soczewki progresywne, przeznaczone dla osób po 40. roku życia,
  • soczewki lecznicze, które wykorzystuje się jako opatrunek przy różnego rodzaju chorobach rogówki oka, po operacyjnej korekcji wady wzorku, a także po nieinwazyjnych urazach narządu wzroku,
  • soczewki kosmetyczne, które spełniają funkcję charakteryzatorską, bowiem zmieniają kolor oczu. Stosuje się je w celu ukrycia różnych defektów wrodzonych lub powstałych po przebytym urazie oczu.

Soczewki kontaktowe a czas ich noszenia

Podobnie jak okulary korekcyjne, także i soczewki kontaktowe, zużywają się. Uwarunkowane jest to przede wszystkim indywidualnymi odczuciem, a także sposobem ich użytkowania. Nie bez znaczenia jest również rodzaj soczewek. Ze względu na szybkość zużycia, można wyróżnić:

  • soczewki jednodniowe,
  • soczewki tygodniowe,
  • soczewki miesięczne,
  • soczewki trzymiesięczne,
  • soczewki półroczne,
  • soczewki roczne.

Spośród wszystkich wymienionych typów soczewek kontaktowych najlepszą opcją, chociaż najbardziej kosztowną, jest wybór soczewek jednodniowych. Są one polecane przede wszystkim osobom, które prowadzą aktywny tryb życia: często ćwiczą i podróżują. Zaletą soczewek jednodniowych jest wygoda użytkowania. W przeciwieństwie do innych typów nie trzeba się martwić ich czyszczeniem oraz sposobem przechowywania.

Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
Młoda kobieta zakłada soczewki kontaktowe na oczy.
©puhhha/stock.adobe.com
Styl życia
Soczewki kontaktowe sferyczne a wady wzroku. Jak dobierać soczewki sferyczne?
Wady wzroku można leczyć za pomocą soczewek kontaktowych. Do korekcji dalekowzroczności i krótkowzroczności przeznaczone są soczewki sferyczne. Wyrób medyczny dobiera się w gabinecie okulistycznym, po przeprowadzeniu szczegółowego badania wzroku.

Wady wzroku można leczyć za pomocą soczewek kontaktowych. Do korekcji dalekowzroczności i krótkowzroczności przeznaczone są soczewki sferyczne. Wyrób medyczny dobiera się w gabinecie okulistycznym, po przeprowadzeniu szczegółowego badania wzroku.   Soczewki kontaktowe to wyrób medyczny, który służy korekcji różnych wad wzroku. Wykonane są z delikatnego hydrożelowego lub silikonowo-hydrożelowego materiału, który charakteryzuje duża przepuszczalność powietrza, dzięki czemu oczy mogą swobodnie oddychać przez cały dzień. Istnieją również kolorowe soczewki kontaktowe bez mocy korekcyjnych, które jedynie zmieniają kolor oczu bądź pogłębiają ich aktualną barwę.   Soczewki kontaktowe sferyczne a dalekowzroczność   Dalekowzroczność (nazywana również nadwzrocznością) to wada refrakcji oka , na skutek której obrazy widziane zarówno z daleka, jak i bliska są rozmazane. Układ optyczny jest zbyt słaby, aby prawidłowo ogniskować promienie świetlne dostające się do oka, czego efektem jest powstawanie widzianego obrazu za siatkówką, a nie (jak w przypadku zdrowego oka) na siatkówce. Do korekcji dalekowzroczności stosuje się soczewki kontaktowe sferyczne o wypukłych szkłach skupiających i mocach dodatnich.   Soczewki kontaktowe sferyczne a krótkowzroczność   Szkła kontaktowe sferyczne stosowane są także do leczenia krótkowzroczności. Wada wzroku, nazywana również miopią, polega na gorszym widzeniu przedmiotów oddalonych, przy zachowaniu ostrości widzenia obiektów z bliska. Krótkowidze w charakterystyczny sposób przybliżają do siebie przedmioty , aby móc przeczytać widniejący na nich napis. Dzięki zastosowaniu soczewek kontaktowych sferycznych o wklęsłych szkłach rozpraszających...

opakowanie na soczewki kontaktowe
©Sawek/Fotolia.com
Styl życia
Soczewki kontaktowe do korekcji wzroku - najczęstsze błędy w ich pielęgnacji i użytkowaniu
Zdejmowanie i zakładanie soczewek kontaktowych powinno zawsze odbywać się czystymi dłońmi. Brak higieny i nie stosowanie płynów odkażających (w przypadku soczewek miesięcznych) grozi poważnym podrażnieniem oczu, a nawet pogorszeniem się wady wzroku. Częstym błędem w pielęgnacji szkieł kontaktowych jest również dobieranie soczewek bez konsultacji z lekarzem i nie przestrzeganie trybu ich noszenia.

Zdejmowanie i zakładanie soczewek kontaktowych powinno zawsze odbywać się czystymi dłońmi. Brak higieny i nie stosowanie płynów odkażających (w przypadku soczewek miesięcznych) grozi poważnym podrażnieniem oczu, a nawet pogorszeniem się wady wzroku. Częstym błędem w pielęgnacji szkieł kontaktowych jest również dobieranie soczewek bez konsultacji z lekarzem i nie przestrzeganie trybu ich noszenia. Soczewki kontaktowe to sposób na korekcję takich wad wzroku, jak: astygmatyzm, krótko- i dalekowzroczność czy starczowzroczność . Wykonane są z delikatnych hydrożelowych lub silikonowo-hydrożelowych materiałów, które charakteryzują się dużą przepuszczalnością tlenu, dzięki czemu noszenie soczewek jest bardzo komfortowe. Szkła kontaktowe można również nosić tylko w celach kosmetycznych. Kolorowe soczewki , bez mocy optycznej, zmieniają kolor oczu lub jedynie delikatnie podkreślają ich naturalną barwę. Dobieranie soczewek bez konsultacji z okulistą Soczewki kontaktowe to wyrób medyczny, który pomimo tego, że jest dostępny bez recepty, powinien być wybierany przez okulistę. Profesjonalne badanie wzroku pozwoli ocenić natężenie wady oraz dobrać najbardziej odpowiednią metodę jej korekcji. Podczas wizyty okulistycznej, lekarz poprosi również o założenie wybranych szkieł kontaktowych, aby za pomocą lampy szczelinowej ocenić, czy są one idealne dopasowane do oka i nie powodują uczucia dyskomfortu. Wybranie soczewek bez konsultacji lekarskiej grozi podrażnieniem oczu, a nawet ich uszkodzeniem. Soczewki kontaktowe a brak higieny Najczęstszym błędem, jaki popełnia się, użytkując szkła kontaktowe, jest nie stosowanie się do podstawowych zasad higieny. Zakładanie i zdejmowanie soczewek powinno być zawsze poprzedzone dokładnym umyciem dłoni, najlepiej delikatnym mydłem lub żelem antybakteryjnym. Na...

Młoda kobieta biega na świeżym powietrzu.
©Konstantin Yuganov/stock.adobe.com
Styl życia
Soczewki kontaktowe a uprawianie sportu? Czy soczewki korekcyjne są bezpieczne?
Soczewki kontaktowe to wyrób medyczny, który, o ile został dobrany przez specjalistę, stanowi skuteczną, a przede wszystkim, bezpieczną metodę korekcji różnych wad wzroku. Idealnie sprawdzają się u osób uprawiających sporty, ponieważ nie ograniczają pola widzenia, nie zsuwają się oraz są odporne na działanie czynników zewnętrznych, takich jak: deszcz, mróz czy wysoka temperatura.

Soczewki kontaktowe to wyrób medyczny, który, o ile został dobrany przez specjalistę, stanowi skuteczną, a przede wszystkim, bezpieczną metodę korekcji różnych wad wzroku. Idealnie sprawdzają się u osób uprawiających sporty, ponieważ nie ograniczają pola widzenia, nie zsuwają się oraz są odporne na działanie czynników zewnętrznych, takich jak: deszcz, mróz czy wysoka temperatura.   Soczewki kontaktowe to wygodna metoda korekcji popularnych wad wzroku, jak: astygmatyzm, daleko- i krótkowzroczność oraz prezbiopia (czyli starczowzroczność ). Należy jednak pamiętać, że dobieranie soczewek powinno odbywać się u okulisty, który po przeprowadzeniu odpowiednich badań, dobierze ich odpowiedni rodzaj.   Soczewki kontaktowe a bezpieczeństwo   Soczewki kontaktowe to produkt medyczny, który zakłada się bezpośrednio na rogówkę oka. W przypadku, gdy zostały dobrane na podstawie badania okulistycznego u specjalisty są bezpieczną metodą korekcji różnych wad wzroku. Na bezpieczeństwo użytkowania soczewek ma również wpływ sposób ich pielęgnacji oraz zachowanie odpowiednich zasad higieny w czasie ich zakładania i zdejmowania . Soczewki korekcyjne ze względu na swoją skuteczność, jak i wygodę noszenia cieszą się duża popularnością wśród osób, które uprawiają sporty.   Zalety noszenia soczewek kontaktowych   Soczewki korekcyjne, w przeciwieństwie do tradycyjnych okularów, są odporne na działanie warunków atmosferycznych, ponieważ nie parują , nie brudzą się , ani nie mokną . Metoda korekcji soczewkami kontaktowymi jest szczególnie ceniona wśród sportowców, zwłaszcza uprawiających bardzo dynamiczne sporty, takie jak: sztuki walki, piłkę nożną czy narciarstwo. Nie ograniczają one pola...

Nasze akcje
Jenny Fairy Midday Coctail
Newsy

Ten stylowy dodatek przeniesie cię w świat wakacji i słodkiego lenistwa!

Partner
piekna-kobieta-bella
Fleszstyle

Jak się czuć pewnie i wygodnie przez cały dzień? Stawiaj na jakość

Partner
huawei-6-band-opaska
Fleszstyle

Asystent i trener personalny w jednym?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

Czy zdrowe i wygodne dziecięce buty nie mogą być modne?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

O tych butach marzy twoje dziecko!

Partner
catering-tajm
Fleszstyle

Pyszne, zdrowe i niebanalne dania z dostawą pod twoje drzwi?

Partner