
Rodzaj peelingu należy dopasować do typu skóry, np. dla cery wrażliwej idealny będzie peeling enzymatyczny. Najbardziej uniwersalny jest peeling gommage i preparat typu peel off.
Usuwanie martwego naskórka warto wykonywać w okresie wiosennym i jesiennym. W tym czasie delikatny naskórek po zabiegu nie będzie narażony na nadmierne słońce ani mróz.
Rodzaje peelingów kosmetycznych i ich zastosowanie przy różnych typach skóry
Skóra twarzy to jedno z najbardziej delikatnych miejsc na całym ciele, dlatego nie należy stosować peelingów do ciała na tę wrażliwą okolicę.
1. Peeling enzymatyczny
Peeling enzymatyczny to doskonałe rozwiązanie dla cery wrażliwej, suchej i naczynkowej. Głównym składnikiem produktu są enzymy roślinne, np. z owoców papai lub ananasa bądź enzymy ziołowe. Peeling nakłada się na około 5 minut na twarz, a następnie spłukuje. Taki zabieg umożliwia pozbycie się martwych i zrogowaciałych komórek naskórka. Warto wykonywać go 1-2 razy w tygodniu.
2. Peelingi ziarniste
Peeling ziarnisty sprawdzą się przy skórze tłustej. Głównym składnikiem preparatu są drobinki, np. zmielone łupinki orzechów, pestki owoców, sól morska. Jest to peeling złuszczający naskórek mechanicznie (za pomocą tarcia). Zabieg odblokowuje ujścia gruczołów łojowych, zmniejsza wydzielanie łoju oraz poprawia ukrwienie. Preparat nakłada się tak samo jak peeling enzymatyczny. Wskazane jest wykonywanie go nawet co drugi dzień.
W przypadku cery normalnej i mieszanej najlepiej sprawdzą się peelingi ziarniste z syntetycznymi kulkami – są bardziej delikatne niż peelingi ziarniste z łupinami nasion. Zabieg warto wykonywać 1-2 razy w tygodniu.
Peeling gommage
Peeling gommage to połączenie peelingu enzymatycznego z ziarnistym, produkt zawierający np. bardzo drobno zmielone ziarna zbóż. Nadaje się do wszystkich typów skóry. Kilka minut po nałożeniu preparat zasycha – wówczas masuje się twarz okrężnymi ruchami, a resztki zmywa ciepłą wodą. Taki zabieg najlepiej powtarzać 1-2 razy w tygodniu.
Peeling typu peel-off
Peeling typu peel-off jest preparatem żelowym, który lekko napina skórę, pozostawiając na twarzy przezroczystą siateczkę. Podobnie jak peeling gommage można go stosować do każdego typu cery. Preparat odblokowuje pory i usuwa martwy naskórek. Po zabiegu skóra jest gładka w dotyku i miękka. Peeling warto wykonywać przed zrobieniem makijażu – około 2 razy w tygodniu. Po upływie 5 minut maskę ściąga się i przeciera skórę tonikiem.
Peelingów nie należy nakładać na cerę trądzikową, z rumieniem, wysypką lub innymi infekcjami. Lepiej też nie stosować peelingów mechanicznych do cery naczynkowej.
- Woda pietruszkowa wspaniale oczyszcza organizm z toksyn i wygładza zmarszczki. Nadaje się do picia, oraz przemywania twarzy – dowiedz się jak ją przygotować.
- Masz suchą skórę lub myślisz o zmianie sposobu pielęgnacji cery? Podpowiadamy, jak wybrać dobry krem nawilżający.
- Szukasz szybkiego sposobu na zatuszowanie oznak zmęczenia? Dowiedz się jak wybrać i nakładać rozświetlacz do twarzy.
- Trwałość perfum zależy nie tylko od intensywności kompozycji zapachowej i jej poszczególnych nut, ale też od sposobu nakładania ich na skórę. Sprawdź jak sprawić, żeby zapach perfum dłużej utrzymywał się na skórze?

Działanie peelingu enzymatycznego polega na rozpuszczaniu zrogowaciałych warstw naskórka poprzez roślinne enzymy – np. papainę i bromelainę. Delikatne złuszczanie nie powoduje podrażnień, wygładza i oczyszcza, dlatego może być stosowane przez osoby z cerą naczynkową i trądzikową. Peeling enzymatyczny wykonuje sięw gabinecie kosmetycznym lub w domu. Peeling enzymatyczny dostępny w drogeriach - w przeciwieństwie do ziarnistego, nie zawiera drobinek ścierających, przez co jego działanie jest łagodniejsze. Delikatne złuszczanie enzymatyczne można wykonywać nawet 2 razy w tygodniu, bez obawy o podrażnienia naskórka. Jak działa peeling enzymatyczny Peeling enzymatyczny to zabieg rozpuszczania warstwy martwego naskórka poprzez działanie enzymów roślinnych. Jeden z nich to papaina, pozyskiwana z liści owoców papai, a drugi - bromelaina pochodząca z ananasa. Proces złuszczania jest delikatny , bo peeling nie zawiera w sobie drobinek ścierających mogących podrażniać wrażliwą skórę . Dlaczego peeling enzymatyczny jest dobry dla cery naczynkowej i trądzikowej Stosowanie zabiegu enzymatycznego sprawdza się u osób z cerą naczynkową i trądzikową. Skóra z pękającymi naczynkami ma skłonności do zaczerwienień i podrażnień, a trądzikowa – do reakcji alergicznych. Oba typy cery wymagają troskliwej i szczególnie delikatnej pielęgnacji, dlatego dobrze jest ją oczyszczać możliwie jak najdelikatniej. Peeling enzymatyczny do twarzy – jak używać w domu Peeling enzymatyczny do twarzy można kupić w sklepach kosmetycznych i drogeriach w postaci pianki lub żelu. Na opakowaniach znajduje się informacja, do jakiej cery jest przeznaczony, np. do trądzikowej lub naczynkowej. Kosmetyk nakłada się na oczyszczoną skórę twarzy, omijając okolice oczu. Niewielką ilość produktu...

Peeling enzymatyczny i mechaniczny stosuje się po to, żeby pozbyć się martwego naskórka, poprawić wygląd i koloryt cery. To, który z nich powinnaś wybrać, zależy od tego, jaką masz cerę i jakie są jej potrzeby oraz wymagania. Peeling enzymatyczny – na czym polega i na co pomaga? W składzie preparatów do peelingu enzymatycznego najczęściej znajdują się enzymy roślinne : papaina (pozyskiwana z owoców i liści melonowca właściwego) i bromelaina (z ananasa). Rozpuszczają one obumarłe komórki naskórka, rozjaśniają przebarwienia, oczyszczają pory, usuwają nadmiar łoju ze skóry, ujędrniają ją i łagodzą stany zapalne. Peeling enzymatyczny stosuje się jak maseczkę : nakłada na kilka minut (ok. 5-8) na skórę, a następnie zmywa wodą. Jest on odpowiedni dla każdego typu skóry, szczególnie dla skóry wrażliwej , suchej oraz naczynkowej. Dzięki temu, że nie wymaga wcierania w skórę, nie podrażnia jej i nie powoduje roznoszenia bakterii. Jest to szczególnie istotne w przypadku skóry trądzikowej . Peeling enzymatyczny może być zastosowany przed innymi zabiegami kosmetycznymi, ponieważ poprawia wchłanianie substancji odżywczych z maseczek i kremów. Peeling mechaniczny – na czym polega i na co pomaga? Peeling mechaniczny zwany jest też peelingiem ziarnistym , ponieważ w jego składzie znajdują się drobne, ziarniste elementy, np. sól morska, łupiny orzechów włoskich, zmielona kawa, drobiny kryształów. Preparat do peelingu wmasowuje się w skórę przez kilka minut (ok. 5 minut w przypadku twarzy, ok. 20 minut w przypadku pośladków). Ten zabieg złuszcza martwy naskórek, poprawia ukrwienie skóry, pomaga w usuwaniu zmian potrądzikowych, blizn i rozstępów, wygładza drobne zmarszczki . Można...

Złuszczanie cery to jeden z kluczowych etapów jej pielęgnacji . Usuwanie martwego naskórka przyspiesza odnowę komórkową, dzięki czemu skóra szybciej się regeneruje oraz jest jędrna i nawilżona. Ponadto regularne stosowanie peelingów zapobiega też powstawaniu zaskórników i wpływa na lepsze przyjmowanie przez skórę kosmetyków do pielęgnacji. Rodzaje peelingów Dotyczy to zarówno peelingów enzymatycznych, jak i ziarnistych. Te pierwsze opierają swoje działanie na enzymach roślinnych, np. z papai lub ananasa, które rozpuszczają martwe komórki. Z kolei peelingi ziarniste zawierają m.in. rozdrobnione pestki owoców lub kuleczki syntetyczne, które mechanicznie ścierają obumarły naskórek. Wśród nich są drobnoziarniste przeznaczone do oczyszczania twarzy i gruboziarniste, które lepiej stosować tylko do ciała. W drogeriach nie brakuje produktów tego typu, więc dla ułatwienia wyboru przedstawiamy kilka wybranych, które zasługują na szczególną uwagę: Naturalny peeling enzymatyczny myBEAUTYpeeling, Miya Wegański peeling marki Miya Cosmetics skutecznie oczyszcza skórę i reguluje nadmiar sebum. Zawiera papainę redukującą zaskórniki oraz wygładzające drobinki ryżowe i z orzecha włoskiego. Ponadto w jego składzie są też olejki i ekstrakty z owoców o właściwościach nawilżających. Kosmetyk jest w 98,5 % naturalny oraz może być stosowany do każdego typu cery. Cena: 34,99 zł Peeling enzymatyczny z drobinkami złuszczającymi do twarzy Bakuhiol&Skwalan, OnlyBio Formuła peelingu OnlyBio działa w dwojaki sposób - papaina rozpuszcza martwe komórki i zanieczyszczenia, natomiast naturalne drobiny delikatnie je ścierają. W skład produktu wchodzi...