
Rezorcyna to związek chemiczny należący do grupy fenoli. Jest ona wykorzystywana do produkcji kosmetyków o działaniu antybakteryjnym. Rezorcyna hamuje procesy, odpowiedzialne za nadmierną produkcję sebum, które zatyka ujście gruczołów łojowych i mieszków włosowych, co prowadzi do powstawania krost i zaskórników. Rezorcyna jest także skuteczna w niwelowaniu blizn i przebarwień.
Rezorcyna wykorzystywana jest w kosmetyce nie tylko do produkcji preparatów przeciwtrądzikowych. Znajduje ona także zastosowanie jako składnik kremów do stóp oraz farb do włosów.
Właściwości rezorcyny
Rezorcyna jest substancją chemiczną szeroko stosowaną zarówno kosmetyce, jak i w lecznictwie. Charakteryzuje się łatwą rozpuszczalnością w wodze. Pod wpływem cząsteczek powietrza i dużej dawki promieniowania słonecznego traci swoje właściwości. Z tego powodu preparaty z rezorcyną należy przechowywać w chłodnym i zacienionym miejscu. Co istotne, rezorcyna jest substancją żrącą, dlatego też w kosmetyce i lecznictwie, wykorzystuje się ją w ograniczonych stężeniach (max. do 5%).
Rezorcyna w kosmetykach przeciwtrądzikowych
Rezorcyna w kosmetyce wykorzystywana jest przede wszystkim jako składnik preparatów przeciwtrądzikowych. Kosmetyki z tą substancją chemiczną polecane są osobom ze skórą mieszaną lub tłustą. Działanie antybakteryjne rezorcyny polega przede wszystkim na ograniczaniu produkcji sebum, które odpowiada za zapychanie gruczołów łojowych, co prowadzi do powstawania krost i zaskórników. Kosmetyki z rezorcyną odznaczają się także działaniem złuszczającym, dzięki czemu można je stosować również w postaci lekkiego peelingu. Istotne jest także to, że rezorcyna wykazuje działanie grzybobójcze.
Rezorcyna na blizny i przebarwienia
Rezorcynę można znaleźć również w kosmetykach, przeznaczonych do redukowania blizn i przebarwień. Dzieje się tak dlatego, że pomaga ona ujednolicić koloryt skóry, a także wyrównać jej strukturę. Kosmetyki z rezorcyną polecane są osobom, które zmagają się z potrądzikowymi bliznami i przebarwieniami. Nie zaleca się natomiast używania preparatów z rezorcyną osobom, które po kuracji antybakteryjnej mają nadmiernie suchą skórę.