ciało kobiety w bikini
Image by LifetimeStock.com
Fleszstyle

Przerost warg sromowych mniejszych – czym się objawia i jak się go leczy?

Przerost warg sromowych mniejszych to odmienność anatomiczna narządów płciowych. Może on występować po jednej stronie, po dwóch stronach lub asymetrycznie. Jeśli przerośnięte wargi sromowe powodują dyskomfort kobiety, której dotyczy problem, można zmniejszyć je chirurgicznie.

Przerost warg sromowych mniejszych to odmienność anatomiczna narządów płciowych. Może on występować po jednej stronie, po dwóch stronach lub asymetrycznie. Jeśli przerośnięte wargi sromowe powodują dyskomfort kobiety, której dotyczy problem, można zmniejszyć je chirurgicznie.

Jak trenerzy przyjęli Sylwię Grzeszczak w "The Voice of Poland"? "Pytała, jak to będzie, co ma robić"

Co jest przyczyną przerostu warg sromowych mniejszych?

Przyczyny przerostu warg sromowych mniejszych nie są do końca jasne. Niektóre kobiety po prostu się z nim rodzą. Podejrzewa się, że za deformację warg sromowych mogą odpowiadać też takie czynniki, jak: masturbacja, częste odbywanie stosunków płciowych lub kolczyki w wargach sromowych. Przyczyną przerostu może też być leczenie hormonalne w dzieciństwie, przewlekłe zapalenia w następstwie nietrzymania moczu oraz krwiak wargi sromowej, który powstał podczas porodu.

Kiedy można mówić o przeroście warg sromowych mniejszych?

Uważa się, że wargi sromowe mniejsze są przerośnięte, kiedy ich długość od podstawy do krawędzi wynosi więcej niż 5 cm. Przerost może występować po prawej lub po lewej stronie lub po obu stronach. Przerośnięte wargi mogą być symetryczne, po obu stronach podobnej wielkości, lub asymetryczne, większe po jednej stronie, mniejsze po drugiej. Kobiety, które zgłaszają się na zabieg, doświadczają dyskomfortu związanego ze zbyt dużymi wargami sromowymi. Są to trudności związane ze współżyciem, z utrzymaniem higieny, z uprawianiem niektórych sportów, niemożność noszenia obcisłej bielizny czy strojów kąpielowych. Najczęściej jednak o zgłoszeniu się na zabieg decydują kwestie estetyczne, chęć poprawy wyglądu warg sromowych.

Jak leczy się przerost warg sromowych mniejszych?

W celu zmniejszenia warg sromowych mniejszych przeprowadza się zabieg chirurgiczny, którego celem jest usunięcie nadmiaru śluzówki. Przed operacją lekarz przeprowadza wywiad oraz badanie ogólne i ginekologiczne. Wykonuje się też badania krwi. Do zabiegu przystępuje się na czczo (przynajmniej przed 6 godzin przed nie należy nic jeść).

 

Zazwyczaj podczas zabiegu wystarcza znieczulenie miejscowe. Nadmiar tkanki jest wycinany. Obecnie częściej niż nóż chirurgiczny wykorzystuje się w tym celu laser. Pozostawia się taką szerokość warg, która pozwala na zasłonięcie przedsionka pochwy. Żeby zachować naturalny kształt brzegów warg, usuwa się środkowy ich fragment. Brzegi rany są zszywane rozpuszczalnymi nićmi. Cały zabieg trwa od 40 do 60 minut.

 

Po operacji zazwyczaj trzeba przez jedną dobę pozostać w szpitalu. Operowane miejsce może być przez tydzień lub dwa obrzęknięty i lekko bolesny. Mogą też występować plamienia. Przeciętny czas rekonwalescencji wynosi ok. 5 tygodni. Tyle też czasu należy odczekać przed powrotem do pełnej aktywności seksualnej.

 

Cena zabiegu wynosi od 2000 do 5000 zł w zależności od renomy kliniki chirurgii plastycznej i zastosowanej techniki operacji.

Jakie są przeciwwskazania do zabiegu zmniejszenia warg sromowych mniejszych?

Zabiegu zmniejszenia warg sromowych nie przeprowadza się u kobiet, które cierpią na stany zapalne lub nowotwory narządów płciowych. Nie powinno się go wykonywać także u kobiet, które mają problemy z krzepnięciem krwi.

Pupa kobieca
©ipag/Fotolia
Fleszstyle
Labioplastyka: jak zmienić kształt warg sromowych?
Labioplastyka ma zmienić wygląd warg sromowych mniejszych. Jest to zabieg chirurgii plastycznej, który wymaga odpowiedniego przygotowania i późniejszego leczenia pooperacyjnego. Mimo to plastyka warg sromowych jest często wykonywana i w większości przypadków polega na zmniejszeniu ich. Wygląd warg sromowych może niekorzystnie wpływać na komfort życia kobiet.

Labioplastyka ma zmienić wygląd warg sromowych mniejszych. Jest to zabieg chirurgii plastycznej, który wymaga odpowiedniego przygotowania i późniejszego leczenia pooperacyjnego. Mimo to plastyka warg sromowych jest często wykonywana i w większości przypadków polega na zmniejszeniu ich. Wygląd warg sromowych może niekorzystnie wpływać na komfort życia kobiet.   Labioplastyka uważana była przez wiele lat za wymyślony problem pacjentek, których wargi sromowe mniejsze nie spełniały wizualnych oczekiwań. Nie jest to jednak wyłącznie problem estetyczny – zbyt duże płatki sromowe, wystające z zewnętrznych warg sromowych większych, mogą przeszkadzać w trakcie stosunku seksualnego , podczas siedzenia lub depilacji okolic intymnych. Labioplastyka: jak wygląda zabieg? Zabieg plastyki warg sromowych mniejszych dzielimy na dwie główne czynności:   pomniejszenie warg sromowych : zabieg polega na ścięciu i wyrównaniu brzegów warg sromowych, co nadaje im mniejszy wygląd (metoda TRIM) lub wycięciu z nich części sromu w kształcie litery V oraz późniejsze zaszycie całości (metoda Wegde); powiększenie warg sromowych : sytuacja występuje głównie przy atrofii (zanikaniu narządów) i wtedy wstrzykuje się w nie botoks dla uzyskania efektu powiększenia i ujędrnienia. Labioplastyka: cena, przygotowanie do zabiegu, działanie po Koszt zabiegu plastyki warg sromowych mniejszych wynosi 2-4 tysiące złotych. Sama labioplastyka trwa ok. godziny, ale wymagane jest pozostanie w szpitalu na obserwacji co najmniej przez dobę. Do samego zabiegu warto się dobrze przygotować, ponieważ jest poważnym zabiegiem chirurgicznym: należy wykonać pełne badania krwi , na 2 tygodnie przed zabiegiem unikać leków wpływających na krzepliwość krwi , na zabieg przyjść na czczo , ponieważ zabieg wymaga znieczulenia miejscowego lub ogólnego.   Po zabiegu...

Kobieta u ginekologa
© Photographee.eu/Fotolia.com
Styl życia
Przerost łechtaczki: objawy, przyczyny, leczenie
Przerost łechtaczki zwykle jest wrodzony, ale może powstać też na skutek nieprawidłowości hormonalnych spowodowanych chorobą nowotworową lub zespołem policystycznych jajników. Przyjmuje się, że prawidłowa łechtaczka powinna mieć około 3-4 milimetry.

Przerost łechtaczki zwykle jest wrodzony, ale może powstać też na skutek nieprawidłowości hormonalnych spowodowanych chorobą nowotworową lub zespołem policystycznych jajników. Przyjmuje się, że prawidłowa łechtaczka powinna mieć około 3-4 milimetry.   Jedyną rolą łechtaczki jest dawanie przyjemności. Jej zewnętrzna część ma kilka tysięcy zakończeń nerwowych, dzięki czemu łechtaczka to najbardziej czułe miejsce erogenne na kobiecym ciele. Większość kobiet łatwiej osiąga orgazm łechtaczkowy (w wyniku stymulacji łechtaczki) niż orgazm pochwowy (w wyniku penetracji pochwy). Zbyt duże genitalia u kobiety – przerost łechtaczki i warg sromowych Przerost łechtaczki i warg sromowych może być przyczyną wielu kompleksów, wycofania z relacji intymnych oraz powodem do poddania się operacji. O przeroście genitaliów można mówić, gdy wewnętrzne wargi sromowe są znacznie większe niż wargi zewnętrzne, a ich długość od ciała do części zewnętrznej jest większa niż 4 centymetry. W przypadku łechtaczki przerost oznacza, że jest ona w większa niż ½ centymetra . W trakcie podniecenia łechtaczka nieco powiększa się, ponieważ tak jak penis składa się z ciał jamistych, które wypełniają się krwią.   Przerost łechtaczki, czyli klitoromegalia, może być na tyle duży, że łechtaczka wygląda jak mały penis. Nie określono konkretnych wartości dla oceny, czy występuje przerost łechtaczki, ale funkcjonuje subiektywna skala Pradera, określająca stopnień maskulinizacji (posiadania cech męskich) zewnętrznych narządów płciowych u kobiet. Skala ta jest pięciostopniowa. Piąty stopnień oznacza łechtaczkę przypominającą członka, całkowite zrośnięcie warg sromowych i zatokę moczowo-płciową uchodzącą na szczycie żołędzi łechtaczki. Przyczyny przerostu łechtaczki Przerost łechtaczki jest zwykle wynikiem wrodzonego przerostu nadnerczy...

Kobieta siedzi na łóżku
©Igor Mojzes/Fotolia
Styl życia
Przyczyny powiększonych warg sromowych: biżuteria intymna, fartuszek hotenocki, grzybica, zapalenie
Powiększone wargi sromowe mogą być symptomem wielu chorób oraz uszkodzeń mechanicznych jak również infekcji grzybiczej. Większe wargi sromowe to też przypadłość uwarunkowana genetycznie lub nabyta na skutek przyjmowania niektórych leków.

Powiększone wargi sromowe mogą być symptomem wielu chorób oraz uszkodzeń mechanicznych jak również infekcji grzybiczej. Większe wargi sromowe to też przypadłość uwarunkowana genetycznie lub nabyta na skutek przyjmowania niektórych leków. Przyczyny powiększonych warg sromowych – biżuteria intymna, fartuszek hotenocki Przebyta w dzieciństwie terapia hormonalna (szczególnie z użyciem estrogenów i androgenów) albo przewlekły stan zapalny wynikający z nietrzymania moczu lub pieluszkowego zapalenia skóry mogą być przyczyną powiększenia warg sromowych . Czasem wargi sromowe powiększają się na skutek nadmiernej aktywności seksualnej lub noszenia intymnego piercingu. Nietypowy rozmiar warg sromowych może być też uwarunkowany anatomicznie. Tzw. fartuszek hotenocki nie jest chorobą, ale nazwą określającą budowę. Wargi sromowe mniejsze są znacznie większe od warg sromowych większych. Niektórzy lekarze proponują w związku z tym inne nazewnictwo tych części ciała: wargi sromowe wewnętrzne i zewnętrzne. Zdarza się, że długość warg sromowych dochodzi nawet do 10 cm. Nie jest to przypadłość, którą należy leczyć, lecz często kobiety z fartuszkiem hotenockim decydują się na plastykę sromu (tzw. labioplastyka), gdy staje się to powodem skrępowania lub wstydu, szczególnie w sytuacjach intymnych. Przyczyny powiększonych warg sromowych – infekcje grzybicze Obfita wydzielina z pochwy, swędzenie i powiększone, opuchnięte wargi sromowe to najczęstsze objawy grzybiczego zapalenia pochwy i sromu. Leczenie infekcji i stanów zapalnych pochwy i sromu prowadzi ginekolog. Przyczyny powiększonych warg sromowych – zapalenie gruczołu Batholina Przyczyną zapalenia gruczołu Bartholina jest nieleczona infekcja bakteryjna. Gruczoły te są odpowiedzialne za wydzielinę nawilżającą nabłonek...

Nasze akcje
Strefa luksusu

Marzysz o sielsko-anielskim relaksie? Znajdziesz go w hotelu Bania!

Partner
materiały prasowe Lenovo
Fleszstyle

Świetna jakość w stylowym opakowaniu. Natalia Szroeder wybrała laptop Lenovo Yoga Slim 7

Partner
rafal-brzozowski
Newsy

Ci uczestnicy „The Voice of Poland” robią karierę muzyczną. Znasz wszystkich?

Partner
fotona-tatuaż
Fleszstyle

Nieudany tatuaż lub makijaż permanentny ? Wiemy, jak się go pozbyć!

Partner
torebka-skoda-hollie-warsaw
Fleszstyle

Barbara Kurdej - Szatan: "Nie miałam pojęcia, że niezabezpieczone drobiazgi mogą uderzyć z taką siłą"

Partner
justyna-steczkowska
Newsy

Justyna Steczkowska ponownie w „The Voice of Poland”! To wyjątkowy czas dla artystki

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner