
Peeling mechaniczny głowy, czyli oczyszczanie i złuszczanie martwego naskórka przy pomocy małych ziarenek to zabieg, który jest często niedoceniany a przynosi wiele korzyści. Dzięki masażowi włosy podnoszą się u nasady, wolniej się przetłuszczają, skalp jest znacznie lepiej ukrwiony, a cebulki bardziej dotlenione.
Domowe peelingi można przygotować z kawy, glinki kosmetycznej, a nawet cukru. Bardzo ważne jest, by kosmetyk był przyjemny w użyciu i nie podrażniał delikatnej skóry głowy.
Zalety wykonywania peelingu głowy
Skóra głowy wymaga systematycznego oczyszczania. Peeling to znakomity sposób na usunięcie nadmiaru sebum, martwego naskórka, pozostałości po kosmetykach oraz obumarłych włosów. Masaż głowy i towarzyszący peelingowi proces złuszczania skóry powodują, że lepiej wchłaniają się w skórę składniki odżywcze, jest ona dobrze dotleniona, co pozytywnie wpływa na ogólną kondycję włosów. Peelingi (bez cukru) mogą również pomóc w leczeniu łupieżu oraz wzmożonego przetłuszczania się włosów, ponieważ regulują produkcję sebum. Przed każdym peelingiem należy wykonać delikatny, co najmniej 3-4 minutowy masaż zwilżonej wodą głowy, po czym dokładnie spłukać. Po peelingu włosy są oczyszczone i gotowe do dalszych zabiegów pielęgnacyjnych, np. w formie kompresów czy masek.
Przepis na cukrowy peeling do skóry głowy
Peeling cukrowy oraz wszelkiego rodzaju odżywki zawierające cukier czy miód są niewskazane w przypadku łupieżu. Drożdżaki, które są najczęstszą przyczyną tego schorzenia w kontakcie ze słodkimi preparatami namnażają się, powodując zaostrzenie schorzenia. Cukier ma właściwości nawilżające, dlatego ten peeling jest najlepszy dla osób z suchą skórą głowy.
Do przygotowania peelingu cukrowego potrzebujesz:
- 1 łyżkę grubo mielonego cukru, np. trzcinowego,
- 2 łyżki odżywki do włosów.
Wszystkie składniki najlepiej wymieszać na dłoni i od razu rozpocząć masaż, ponieważ cukier bardzo szybko się rozpuszcza. W przypadku peelingu cukrowego pamiętaj o bardzo dokładnym wypłukaniu włosów. W przeciwnym razie pozostały w nich cukier będzie je nieestetycznie sklejał.
Przeciwłupieżowy peeling z glinki zielonej, odżywki i kawy
Glinka kosmetyczna doskonale oczyszcza i tonizuje skórę głowy, reguluje pracę gruczołów łojowych. Kawa wykazuje działanie pobudzające i antyseptyczne (odkażające).
Do przygotowania peelingu glinkowo-kawowego potrzebujesz:
- 1 łyżkę fusów z wcześniej zaparzonej kawy mielonej,
- 1 łyżkę glinki zielonej,
- 3 łyżki odzywki do włosów.
Wymieszaj wszystkie składniki w miseczce i nałóż na wilgotną skórę głowy. Wykonaj masaż i spłucz mieszankę dokładnie wodą, po czym umyj włosy szamponem.
Peelingi przynoszą widoczne efekty tylko przy systematycznym stosowaniu, np. 2 razy w tygodniu.