Party Stories
Doda z mężem Emilem Stępniem
Krystian Ferretti z "Hotel Paradise 3"
Opalanie na plaży
© plprod/Fotolia.com
Fleszstyle

Jak powstają przebarwienia skóry po opalaniu? Czy można im zapobiec?

Przebarwienia posłoneczne powstają w przypadku niedostatecznej ochrony w trakcie opalania. Plamy od słońca na ciele pojawiają się także w razie zbyt dużej ekspozycji na słońce. Na powstanie przebarwień narażone są osoby mające delikatną skórę oraz opalające się w solarium.

Przebarwienia posłoneczne powstają w przypadku niedostatecznej ochrony w trakcie opalania. Plamy od słońca na ciele pojawiają się także w razie zbyt dużej ekspozycji na słońce. Na powstanie przebarwień narażone są osoby mające delikatną skórę oraz opalające się w solarium.

 

Plamy na skórze po opalaniu są skutkiem nierównomiernego rozmieszczenia barwnika na naskórku. Problem z przebarwieniami mogą mieć: osoby często opalające się, starsze, chorujące na nadczynność tarczycy bądź niedoczynność nadnerczy oraz mające wahania hormonalne.

Euro 2020 (2021): Kibice żegnają reprezentację MEMAMI! Wybraliśmy najlepsze

Brązowe plamy po opalaniu

Pojawiające się po opalaniu brązowe plamy na skórze i piegi to częsty problem. O ile niewielkie brązowe plamki, czyli piegi, mogą być całkiem urocze, to plamy zajmujące większą powierzchnię skóry, niekoniecznie. Ich przyczyną jest regularne opalanie się. Aby się pozbyć brązowych plam, można stosować rozjaśniające kremy lub produkty odbarwiające. Po ich usunięciu należy pamiętać o smarowaniu skóry filtrami przeciwsłonecznymi, by problem nie powrócił.

Białe przebarwienia słoneczne

Białe przebarwienia słoneczne pojawiające się po opalaniu mogą świadczyć o oparzeniu słonecznym. Występują u kobiet przyjmujących tabletki antykoncepcyjne. Podobne skutki uboczne mogą zaistnieć w przypadku zażywania niektórych leków sprzedawanych na receptę.

 

Białe ślady widoczne po opalaniu powstają na skutek hipopigmentacji. Jest to niedobór melaniny w skórze. Pojawiają się, kiedy zniszczone zostają melanocyty – komórki produkujące melaninę. Melanina jest barwnikiem, który ma pochłaniać promienie UV. To ona odpowiada za brązowienie skóry po ekspozycji na słonce.

Leki powodujące powstawanie przebarwień posłonecznych

Przebarwienia słoneczne może powodować przyjmowanie leków zawierających substancje fotouczulające.

 

Reakcja fotoalergiczna pojawić się może po zażyciu:

 • leków przeciwcukrzycowych,
 • sulfonamidów,
 • beta-blokerów,
 • leków moczopędnych,
 • leków przeciwgrzybiczych,
 • leków obniżających poziom cholesterolu,
 • tabletek antykoncepcyjnych,
 • niektórych antybiotyków,
 • leków na arytmię,
 • niesteroidowych leków przeciwzapalnych (ibuprofen, aspiryna).

 

Podczas stosowania leków fotouczulających oraz 2-3 tygodnie po kuracji powinno się unikać słońca. Należy też stosować filtry przeciwsłoneczne, minimum SPF 50.

Przebarwienia po opalaniu a zabiegi medycyny estetycznej

Zabiegi takie, jak mikrodermabrazja bądź zabiegi wykonywane za pomocą lasera stanowią przeciwwskazanie do opalania. Po ich wykonaniu powinno się unikać ekspozycji na słońce przez minimum miesiąc. Promieniowanie działa na podrażnioną po zabiegu skórę, co prowadzi do powstawania odbarwień i przebarwień.

Powstawanie przebarwień posłonecznych w czasie ciąży

Wyższy poziom hormonów w trakcie ciąży wpływa na pojawiające się przebarwienia na skórze. Komórki produkujące melaninę pracują zbyt intensywnie bądź za mało intensywnie.

Jak unikać przebarwień po opalaniu?

 • Aby uchronić się przed przebarwieniami posłonecznymi, należy stosować kremy ochronne z filtrem.
 • Jeśli chcemy się opalać, należy robić to rozsądnie i unikać wychodzenia na słońce w godzinach 11:00-15:00.
 • Za każdym razem, kiedy jesteśmy na pełnym słońcu należy mieć na głowie kapelusz lub inne okrycie.
 • Przed sezonem wakacyjnym lub zamiast opalania się w solarium warto zażywać beta-karoten. Działa on jak naturalny samooopalacz.

Wychodząc na dwór, kilka godzin wcześniej nie powinno się też używać kosmetyków na bazie alkoholu. Powoduje on pojawianie się przebarwień.


 

Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
przebarwienia na twarzy kobiety
©JenkoAtaman/Fotolia
Fleszstyle
Przebarwienia skórne – skąd się biorą i co je powoduje?
Przebarwienia skóry to najczęściej jasno lub ciemnobrązowe plamy. Różnego rodzaju zaburzenia pigmentacji powstają w podobny sposób, czyli z powodu dysfunkcji w produkcji melatoniny – barwnika w komórkach skóry.

Przebarwienia skóry to najczęściej jasno lub ciemnobrązowe plamy. Różnego rodzaju zaburzenia pigmentacji powstają w podobny sposób, czyli z powodu dysfunkcji w produkcji melatoniny – barwnika w komórkach skóry. Przebarwienia skóry – rodzaje odbarwień Przebarwienia pojawiają się najczęściej na czole, policzkach, nosie, dekolcie, ramionach, dłoniach a nawet na żuchwie. Zdarza się również, że występują na całym ciele. Mają one najczęściej postać plamek i kropek o nieregularnym kształcie. Mogą tworzyć ciemne pasy w środkowej części twarzy. Aby dobrać metodę leczenia przebarwień skórnych najpierw należy określić ich rodzaj oraz przyczynę powstania. Przebarwienia dzieli się w zależności od głębokości umiejscowienia barwnika na: naskórkowe, skórne i skórno-naskórkowe. Wśród nich wyróżnia się:  melasmę – tzw. ostudę;  piegi;  znamiona skórne;  przebarwienia pozapalne, polekowe i pourazowe;  plamy soczewicowate: wrodzone lub nabyte – powstające na skutek działania promieni słonecznych często samoistnie znikają, natomiast plamy soczewicowate o charakterze starczym mają charakter trwały. Plamy soczewicowate złośliwe o ciemnym zabarwieniu, nieregularnym i wypukłym kształcie – często bywają przyczyną czerniaka skóry . Przyczyny powstawania przebarwień skórnych Najczęściej przebarwienia na skórze pojawiają się na skutek:  trądziku i zmian zapalnych skóry, alergii;  nadmiernej ekspozycji na słońce oraz intensywnego opalania w solarium;  chorób: wątroby, tarczycy, nadnerczy;  ciąży – na skutek wzrostu poziomu estrogenów;  stosowania doustnej antykoncepcji hormonalnej oraz zastępczej terapii...

Białe plamy na skórze
© Robert Przybysz/Fotolia.com
Styl życia
Skąd się biorą białe plamy na skórze?
Białe plamy na ciele mogą oznaczać poważną chorobę albo być skutkiem zbyt długiego przebywania na słońcu. Inne możliwe przyczyny to bielactwo, łupież pstry, leukoplakia, grzybica czy reakcja na światło po przyjęciu niektórych leków lub ziół.

Białe plamy na ciele mogą oznaczać poważną chorobę albo być skutkiem zbyt długiego przebywania na słońcu. Inne możliwe przyczyny to bielactwo, łupież pstry, leukoplakia, grzybica czy reakcja na światło po przyjęciu niektórych leków lub ziół.   Białe plamy na skórze pojawiają się na skutek braku melatoniny, czyli naturalnego barwnika . Zwykle te zaburzenia są spowodowane nadwrażliwością na promieniowanie ultrafioletowe. Białe plamy na twarzy po opalaniu. Przyczyny Najłatwiej nabawić się białych plam na twarzy podczas opalania.   Czynnikami powodującymi odbarwienia skóry mogą być:   zabiegi kosmetyczne. Inwazyjne zabiegi kosmetyczne (np. mikrodermabrazji czy zabiegi z kwasami) złuszczają naskórek. Jeśli skóra po zabiegach zbyt szybko będzie wystawiona na działanie słońca, mogą pojawić się na niej odbarwienia , dlatego zabiegi należy wykonywać wczesną wiosną lub jesienią.   Hormony . Białe plamy na skórze w obrębie twarzy i dekoltu pojawiają się często u opalających się kobiet w ciąży. Hormony sprzyjają przebarwieniom, nie tylko u ciężarnych, ale też u kobiet przyjmujących hormony w ramach hormonalnej terapii zastępczej czy nawet pigułek antykoncepcyjnych. Informacja o ograniczeniach w zażywaniu kąpieli słonecznej znajduje się w ulotkach dołączonych do tych preparatów.   Leki . Na przebarwienia w wyniku długotrwałej ekspozycji na słońce narażone są szczególnie osoby zażywające leki fotouczulające . W połączeniu ze słońcem białe plamki na ciele powodują też leki przeciwko grzybicy, antycukrzycowe, moczopędne, sulfonamidy (odkażające, bakteriobójcze), a także, stosowane w leczeniu nadciśnienia tętniczego i choroby niedokrwiennej serca, beta-blokery. Białe plamki na twarzy mogą...

Ruda dziewczyna z jasną cerą
Flickr/Eddy Van 3000/CC BY-SA 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/
Fleszstyle
Leczenie przebarwień na twarzy. Domowe i naturalne metody
Przebarwienia na twarzy możesz usunąć przeróżnymi sposobami. Plamki na ciele powiązane są z problemami skórnymi i nadmiernym opalaniem. Poznaj sprawdzone metody na przebarwienia na twarzy.

Przebarwienia na twarzy możesz usunąć przeróżnymi sposobami. Plamki na ciele powiązane są z problemami skórnymi i nadmiernym opalaniem. Poznaj sprawdzone metody na przebarwienia na twarzy. Co powoduje powstanie przebarwień?   Występujące przebarwienia na twarzy zależą od wielu bodźców. Mogą to być zaburzenia w zasięgu przebiegu melanogenezy, czyli tworzenia się barwnika skóry, który umożliwia powstanie opalenizny. Wynikiem tego procesu jest nierówny rozkład pigmentu w okolicach komórek skóry. Objawia się nieładnymi przebarwieniami, występującymi głównie na twarzy. Szkodliwe jest również zażywanie leków hormonalnych, czy opalanie blizn po trądziku. Pięć domowych sposobów na przebarwienia 1. Starty świeży ogórek i sok z cytryny mogą być przydatne na rozjaśnianie plamek na twarzy. Mieszankę nakładaj miejscowo na przebarwienia i trzymaj na twarzy przez 15-20 minut. Stosuj ją 3 razy w tygodniu. 2. Na rozjaśnianie przebarwień na twarzy można stosować wywar z rumianku . Zaparz torebkę zioła w połowie szklanki gorącej wody, a następnie dodaj do niej sok z cytryny. Otrzymanym tonikiem przemywaj twarz dwa razy dziennie. 3. Oprócz cytryny, pomocny na przebarwienia jest sok ze startego ziemniaka , którym również należy oczyszczać plamki raz dziennie. Ziemniak zawiera substancję rozjaśniającą. 4. Naturalnym środkiem na przebarwienia cery jest maślanka . Nakłada się ją na płatki kosmetyczne, po czym stosuje na przebarwienia. 5. Kolejny sposób na przebarwienia na twarzy to wymieszanie łyżki sody z niewielką ilością wody . Uzyskaną papkę należy nanieść na twarz na kilka minut. Maseczkę stosuje się 3 razy w tygodniu. Rozjaśnianie przebarwień w gabinecie kosmetycznym Specjaliści do rozjaśnienia przebarwień stosują...

Nasze akcje
Delia My Cream
Styl życia

Krem idealnie dopasowany? Zrób go sama, z Delią to łatwe!

Partner
Macchia marki Tubądzin - wystrój we włoskim stylu
Styl życia

Mieszkanie inspirowane słoneczną Italią. Styl, który pokochały gwiazdy!

Partner
lenor-fresh-air-efect
Fleszstyle

Jak urządzić wnętrze, by zawsze zachwycało świeżością?

Partner
dax-cashmere-podklad-moon-blink
Fleszstyle

Klaudia El Dursi i Marcelina Zawadzka pokochały ten drogeryjny podkład i bazy pod makijaż!

Partner
Motorola moto g100
Styl życia

Uwielbiasz spędzać czas z przyjaciółmi? Wiemy, co zrobić, żeby te spotkania dawały ci jeszcze więcej radości!

Partner