Usuwanie przebarwień
© puhhha/Fotolia.com
Fleszstyle

Przebarwienia na twarzy po trądziku i po opalaniu. Rodzaje przebarwień i ich usuwanie

Przebarwienia na skórze najczęściej są wywoływane przez słońce w połączeniu z innym, przeważnie wewnętrznym czynnikiem. Skłonność do przebarwień mają osoby z zaburzeniami hormonalnymi, przyjmujące leki lub zioła fotouczulające (np. dziurawiec) oraz osoby starsze i z trądzikiem.

Przebarwienia na skórze najczęściej są wywoływane przez słońce w połączeniu z innym, przeważnie wewnętrznym czynnikiem. Skłonność do przebarwień mają osoby z zaburzeniami hormonalnymi, przyjmujące leki lub zioła fotouczulające (np. dziurawiec) oraz osoby starsze i z trądzikiem.

 

Melanocyty to komórki w głębokich warstwach skóry odpowiedzialne za wytwarzanie barwnika – melaniny. Przebarwienia na skórze powstają wtedy, gdy barwnika jest zbyt wiele.

Twoja Twarz Brzmi Znajomo: Barbara Kurdej-Szatan oczarowała jurorów jako Sanah! Wygra?

Rodzaje przebarwień na skórze i ich przyczyny

Przebarwienia na twarzy mogą dodawać uroku, jak np. piegi, ale mogą też szpecić i być powodem kompleksów. Przebarwienia skóry inne niż piegi najczęściej powstają z powodu zaburzeń hormonalnych w organizmie, a także jako skutek stanów zapalnych, chorób wątroby oraz efekt stosowania substancji fotouczulających.

 

Przebarwienia po trądziku powstają przede wszystkim przez:

  • stany zapalne, które mogą pozostawić także blizny,
  • nadmierną ekspozycję skóry na słońce podczas leczenia – niektóre leki stosowane w kuracji antytrądzikowej są fotouczulające.

 

Na powstawanie przebarwień narażone są przeważnie kobiety, ponieważ naturalnie w ich organizmach zachodzi wiele zmian w gospodarce hormonalnej. Przebarwienia na twarzy to problem przede wszystkim osób wystawiających się na słońce podczas ciąży, połogu, ale też stosowania hormonów (antykoncepcji hormonalnej, hormonalnej terapii zastępczej czy leków na zaburzenia pracy tarczycy lub kory nadnerczy).

 

Przebarwienia na skórze mogą pojawić się po zabiegach kosmetycznych, takich jak mikrodermabrazja czy peeling chemiczny, jeśli po zabiegu skóra zostanie zbyt wcześnie narażona na działanie promieni słonecznych. Do czasu wygojenia cery należy unikać słońca i stosować kremy z wysokim filtrem.

 

Promieniowanie ultrafioletowe (UV) nie jest jedynym sprawcą powstawania przebarwień skóry, ale niemal zawsze ma w tym swój udział.

Przebarwienia na twarzy: usuwanie kosmetykami, u kosmetyczki i lekarza

Krem na przebarwienia na twarzy lub innych częściach ciała skuteczny może być tylko wtedy, gdy stosuje się go regularnie dwa razy dziennie i zabezpiecza skórę przed słońcem w trakcie terapii. Kremy na przebarwienia zawierają przeważnie witaminę C i rutynę, arbutynę, a niektóre np. masę perłową. Inne środki, które może zawierać krem rozjaśniający przebarwienia, to:

  • retinoidy,
  • kwas azelainowy,
  • kwas kojowy,
  • kwas askorbinowy,
  • alfa- i beta-hydroksykwasy,
  • glabrydyna,
  • aloesyna.

Skuteczność kosmetyków i preparatów aptecznych zależy nie tylko od ich składu, ale też charakteru przebarwień i głębokości ich umiejscowienia.

 

Przebarwienia potrądzikowe, którym towarzyszą blizny, oraz przebarwienia zlokalizowane w głębszych partiach skóry można rozjaśnić dzięki zabiegom kosmetycznym. Niekiedy wystarczy mikrodermabrazja, czyli zabieg mechanicznie usuwający wierzchnie warstwy naskórka. U kosmetyczki można wykonać także peeling chemiczny, np. kwasami – peeling na przebarwienia głęboko wnika w skórę i ją złuszcza.

 

Czasem przebarwienia na twarzy po trądziku i inne trudne do usunięcia można wyeliminować w gabinecie medycyny estetycznej. Stosuje się w tym celu laseroterapię lub krioterapię. Zabiegi przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym. Polegają na zniszczeniu komórek barwnikowych odpowiedzialnych za przebarwienia – melanocytów.

przebarwienia na twarzy kobiety
©JenkoAtaman/Fotolia
Fleszstyle
Przebarwienia skórne – skąd się biorą i co je powoduje?
Przebarwienia skóry to najczęściej jasno lub ciemnobrązowe plamy. Różnego rodzaju zaburzenia pigmentacji powstają w podobny sposób, czyli z powodu dysfunkcji w produkcji melatoniny – barwnika w komórkach skóry.

Przebarwienia skóry to najczęściej jasno lub ciemnobrązowe plamy. Różnego rodzaju zaburzenia pigmentacji powstają w podobny sposób, czyli z powodu dysfunkcji w produkcji melatoniny – barwnika w komórkach skóry. Przebarwienia skóry – rodzaje odbarwień Przebarwienia pojawiają się najczęściej na czole, policzkach, nosie, dekolcie, ramionach, dłoniach a nawet na żuchwie. Zdarza się również, że występują na całym ciele. Mają one najczęściej postać plamek i kropek o nieregularnym kształcie. Mogą tworzyć ciemne pasy w środkowej części twarzy. Aby dobrać metodę leczenia przebarwień skórnych najpierw należy określić ich rodzaj oraz przyczynę powstania. Przebarwienia dzieli się w zależności od głębokości umiejscowienia barwnika na: naskórkowe, skórne i skórno-naskórkowe. Wśród nich wyróżnia się:  melasmę – tzw. ostudę;  piegi;  znamiona skórne;  przebarwienia pozapalne, polekowe i pourazowe;  plamy soczewicowate: wrodzone lub nabyte – powstające na skutek działania promieni słonecznych często samoistnie znikają, natomiast plamy soczewicowate o charakterze starczym mają charakter trwały. Plamy soczewicowate złośliwe o ciemnym zabarwieniu, nieregularnym i wypukłym kształcie – często bywają przyczyną czerniaka skóry . Przyczyny powstawania przebarwień skórnych Najczęściej przebarwienia na skórze pojawiają się na skutek:  trądziku i zmian zapalnych skóry, alergii;  nadmiernej ekspozycji na słońce oraz intensywnego opalania w solarium;  chorób: wątroby, tarczycy, nadnerczy;  ciąży – na skutek wzrostu poziomu estrogenów;  stosowania doustnej antykoncepcji hormonalnej oraz zastępczej terapii...

Opalanie na plaży
© plprod/Fotolia.com
Fleszstyle
Jak powstają przebarwienia skóry po opalaniu? Czy można im zapobiec?
Przebarwienia posłoneczne powstają w przypadku niedostatecznej ochrony w trakcie opalania. Plamy od słońca na ciele pojawiają się także w razie zbyt dużej ekspozycji na słońce. Na powstanie przebarwień narażone są osoby mające delikatną skórę oraz opalające się w solarium.

Przebarwienia posłoneczne powstają w przypadku niedostatecznej ochrony w trakcie opalania. Plamy od słońca na ciele pojawiają się także w razie zbyt dużej ekspozycji na słońce. Na powstanie przebarwień narażone są osoby mające delikatną skórę oraz opalające się w solarium.   Plamy na skórze po opalaniu są skutkiem nierównomiernego rozmieszczenia barwnika na naskórku . Problem z przebarwieniami mogą mieć: osoby często opalające się, starsze, chorujące na nadczynność tarczycy bądź niedoczynność nadnerczy oraz mające wahania hormonalne. Brązowe plamy po opalaniu Pojawiające się po opalaniu brązowe plamy na skórze i piegi to częsty problem. O ile niewielkie brązowe plamki, czyli piegi, mogą być całkiem urocze, to plamy zajmujące większą powierzchnię skóry, niekoniecznie. Ich przyczyną jest regularne opalanie się. Aby się pozbyć brązowych plam, można stosować rozjaśniające kremy lub produkty odbarwiające. Po ich usunięciu należy pamiętać o smarowaniu skóry filtrami przeciwsłonecznymi , by problem nie powrócił. Białe przebarwienia słoneczne Białe przebarwienia słoneczne pojawiające się po opalaniu mogą świadczyć o oparzeniu słonecznym . Występują u kobiet przyjmujących tabletki antykoncepcyjne. Podobne skutki uboczne mogą zaistnieć w przypadku zażywania niektórych leków sprzedawanych na receptę.   Białe ślady widoczne po opalaniu powstają na skutek hipopigmentacji. Jest to niedobór melaniny w skórze. Pojawiają się, kiedy zniszczone zostają melanocyty – komórki produkujące melaninę. Melanina jest barwnikiem, który ma pochłaniać promienie UV. To ona odpowiada za brązowienie skóry po ekspozycji na słonce. Leki powodujące powstawanie przebarwień posłonecznych Przebarwienia słoneczne może powodować przyjmowanie leków zawierających substancje fotouczulające.   Reakcja fotoalergiczna...

Ruda dziewczyna z jasną cerą
Flickr/Eddy Van 3000/CC BY-SA 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/
Fleszstyle
Leczenie przebarwień na twarzy. Domowe i naturalne metody
Przebarwienia na twarzy możesz usunąć przeróżnymi sposobami. Plamki na ciele powiązane są z problemami skórnymi i nadmiernym opalaniem. Poznaj sprawdzone metody na przebarwienia na twarzy.

Przebarwienia na twarzy możesz usunąć przeróżnymi sposobami. Plamki na ciele powiązane są z problemami skórnymi i nadmiernym opalaniem. Poznaj sprawdzone metody na przebarwienia na twarzy. Co powoduje powstanie przebarwień?   Występujące przebarwienia na twarzy zależą od wielu bodźców. Mogą to być zaburzenia w zasięgu przebiegu melanogenezy, czyli tworzenia się barwnika skóry, który umożliwia powstanie opalenizny. Wynikiem tego procesu jest nierówny rozkład pigmentu w okolicach komórek skóry. Objawia się nieładnymi przebarwieniami, występującymi głównie na twarzy. Szkodliwe jest również zażywanie leków hormonalnych, czy opalanie blizn po trądziku. Pięć domowych sposobów na przebarwienia 1. Starty świeży ogórek i sok z cytryny mogą być przydatne na rozjaśnianie plamek na twarzy. Mieszankę nakładaj miejscowo na przebarwienia i trzymaj na twarzy przez 15-20 minut. Stosuj ją 3 razy w tygodniu. 2. Na rozjaśnianie przebarwień na twarzy można stosować wywar z rumianku . Zaparz torebkę zioła w połowie szklanki gorącej wody, a następnie dodaj do niej sok z cytryny. Otrzymanym tonikiem przemywaj twarz dwa razy dziennie. 3. Oprócz cytryny, pomocny na przebarwienia jest sok ze startego ziemniaka , którym również należy oczyszczać plamki raz dziennie. Ziemniak zawiera substancję rozjaśniającą. 4. Naturalnym środkiem na przebarwienia cery jest maślanka . Nakłada się ją na płatki kosmetyczne, po czym stosuje na przebarwienia. 5. Kolejny sposób na przebarwienia na twarzy to wymieszanie łyżki sody z niewielką ilością wody . Uzyskaną papkę należy nanieść na twarz na kilka minut. Maseczkę stosuje się 3 razy w tygodniu. Rozjaśnianie przebarwień w gabinecie kosmetycznym Specjaliści do rozjaśnienia przebarwień stosują...

Nasze akcje
Strefa luksusu

Marzysz o sielsko-anielskim relaksie? Znajdziesz go w hotelu Bania!

Partner
materiały prasowe Lenovo
Fleszstyle

Świetna jakość w stylowym opakowaniu. Natalia Szroeder wybrała laptop Lenovo Yoga Slim 7

Partner
rafal-brzozowski
Newsy

Ci uczestnicy „The Voice of Poland” robią karierę muzyczną. Znasz wszystkich?

Partner
fotona-tatuaż
Fleszstyle

Nieudany tatuaż lub makijaż permanentny ? Wiemy, jak się go pozbyć!

Partner
torebka-skoda-hollie-warsaw
Fleszstyle

Barbara Kurdej - Szatan: "Nie miałam pojęcia, że niezabezpieczone drobiazgi mogą uderzyć z taką siłą"

Partner
justyna-steczkowska
Newsy

Justyna Steczkowska ponownie w „The Voice of Poland”! To wyjątkowy czas dla artystki

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner