
Przebarwienia na skórze najczęściej są wywoływane przez słońce w połączeniu z innym, przeważnie wewnętrznym czynnikiem. Skłonność do przebarwień mają osoby z zaburzeniami hormonalnymi, przyjmujące leki lub zioła fotouczulające (np. dziurawiec) oraz osoby starsze i z trądzikiem.
Melanocyty to komórki w głębokich warstwach skóry odpowiedzialne za wytwarzanie barwnika – melaniny. Przebarwienia na skórze powstają wtedy, gdy barwnika jest zbyt wiele.
Rodzaje przebarwień na skórze i ich przyczyny
Przebarwienia na twarzy mogą dodawać uroku, jak np. piegi, ale mogą też szpecić i być powodem kompleksów. Przebarwienia skóry inne niż piegi najczęściej powstają z powodu zaburzeń hormonalnych w organizmie, a także jako skutek stanów zapalnych, chorób wątroby oraz efekt stosowania substancji fotouczulających.
Przebarwienia po trądziku powstają przede wszystkim przez:
- stany zapalne, które mogą pozostawić także blizny,
- nadmierną ekspozycję skóry na słońce podczas leczenia – niektóre leki stosowane w kuracji antytrądzikowej są fotouczulające.
Na powstawanie przebarwień narażone są przeważnie kobiety, ponieważ naturalnie w ich organizmach zachodzi wiele zmian w gospodarce hormonalnej. Przebarwienia na twarzy to problem przede wszystkim osób wystawiających się na słońce podczas ciąży, połogu, ale też stosowania hormonów (antykoncepcji hormonalnej, hormonalnej terapii zastępczej czy leków na zaburzenia pracy tarczycy lub kory nadnerczy).
Przebarwienia na skórze mogą pojawić się po zabiegach kosmetycznych, takich jak mikrodermabrazja czy peeling chemiczny, jeśli po zabiegu skóra zostanie zbyt wcześnie narażona na działanie promieni słonecznych. Do czasu wygojenia cery należy unikać słońca i stosować kremy z wysokim filtrem.
Promieniowanie ultrafioletowe (UV) nie jest jedynym sprawcą powstawania przebarwień skóry, ale niemal zawsze ma w tym swój udział.
Przebarwienia na twarzy: usuwanie kosmetykami, u kosmetyczki i lekarza
Krem na przebarwienia na twarzy lub innych częściach ciała skuteczny może być tylko wtedy, gdy stosuje się go regularnie dwa razy dziennie i zabezpiecza skórę przed słońcem w trakcie terapii. Kremy na przebarwienia zawierają przeważnie witaminę C i rutynę, arbutynę, a niektóre np. masę perłową. Inne środki, które może zawierać krem rozjaśniający przebarwienia, to:
- retinoidy,
- kwas azelainowy,
- kwas kojowy,
- kwas askorbinowy,
- alfa- i beta-hydroksykwasy,
- glabrydyna,
- aloesyna.
Skuteczność kosmetyków i preparatów aptecznych zależy nie tylko od ich składu, ale też charakteru przebarwień i głębokości ich umiejscowienia.
Przebarwienia potrądzikowe, którym towarzyszą blizny, oraz przebarwienia zlokalizowane w głębszych partiach skóry można rozjaśnić dzięki zabiegom kosmetycznym. Niekiedy wystarczy mikrodermabrazja, czyli zabieg mechanicznie usuwający wierzchnie warstwy naskórka. U kosmetyczki można wykonać także peeling chemiczny, np. kwasami – peeling na przebarwienia głęboko wnika w skórę i ją złuszcza.
Czasem przebarwienia na twarzy po trądziku i inne trudne do usunięcia można wyeliminować w gabinecie medycyny estetycznej. Stosuje się w tym celu laseroterapię lub krioterapię. Zabiegi przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym. Polegają na zniszczeniu komórek barwnikowych odpowiedzialnych za przebarwienia – melanocytów.